Балкан си гарантира поне 4-то място в Балканската лига

снимка: Facebook

Балкан (Ботевград) се наложи с 82:67 над Теодо Тиват (Черна гора) в среща от мъжката баскетболна Балканска лига.

С тази победа ботевградчани си гарантираха минимум 4-ото място в класирането, докато черногорците изиграха последния си двубой. Иван Лилов беше най-резултатен за Балкан с 34 точки, като вкара 7 тройки от 10 опита.

Ноа Далман завърши с 12 точки и 6 борби, а Логън Щъц завърши с 11 точки и 6 спечелени точки под кошовете. За гостите от труднонамираемия на картата град Тиват Саво Диканович вкара 21 точки (и 20 борби), а Никола Вучурович добави 18.

Домакините имаха тотално надмощие през по-голямата част от мача най-вече заради успешната стрелба от зоната за три точки (12 от 27 опита). Но в последната четвърт свалиха оборотите и това позволи на играчите на Теодо да стопят пасива последователно на 11, на 9 и на 8 точки. Иначе срещата започна с тотална доминация на Балкан, като момчетата на треньора Александър Тодоровски играха чудесно в атака, амбицирани да си осигурят място в топ 6 и позиция на четвъртфиналите в турнира.

Черногорците пък прекъснаха серията си от шест последователни победи и сега трябва да чакат развоя на останалите срещи, за да разберат има ли шанс за тях за 6-ото място. Балкан поведе с 10:0, а след това увеличи преднината си на 12 точки.

В началото на втората част те поведоха с 20, за да завършат полувремето с 19 преднина- 56:37. Над всички до момента беше Иван Лилов, а стрелбата от тройката на всички беше повече от успешна- седем от седем след старта. 1:55 минути преди края на третата четвърт Балкан отново имаше аванс от 19 точки, която пък веднага след това се увеличи и на 23- 69:46.

Четвъртият период постави под сериозно изпитание Балкан, като до 2:58 минути преди края черногорците бяха направили серия от 3:18 точки и практически стопиха пасива си. Но две успешни изпълнения на наказателен удар на Павел Маринов, както и още един точен изстрел на Иван Лилов сложиха нещата по местата им.