Балкан остана на 60 секунди от чудото срещу Левски в мач №5

снимка: levskibasket.com

Левски се превърна в първия финалист в родното баскетболно първенство, след като драматичен край определели "сините" за победител в мач №5 от сблъсъка с Балкан (Ботевград) - 80:76 в решителния мач №5, който се игра пред близо 2000 души.

Възпитаниците на Константин Папазов направиха страхотни първи 20 минути и водеха с цели 19 точки на полувремето, но допуснаха отпускане, а 4 минути преди края гостите водеха с 5 точки. С подкрепата на феновете Левски успя да стигне до обрата най-вече благодарение на добрата игра на Протич, Пантич и Маринович.

Гостите пък пропуснаха ключови стрелби в края и ще трябва да се борят за бронза, след като останаха на 4 минути от това да осъществят пълен обрат и от 0:2 да стигнат до 3:2 в полуфиналната среща.

Най-полезен за домакините беше Марко Маринович, който завърши с 25 точки и 6 асистенции. Протич и Пантич пък добавиха съответно 14 и 12. Йовович беше най-резултатен за гостите с 15 точки.

Вторият финалист ще стане ясен от сблъсъка между Лукойл Академик и Рилски спортист, който също изненадващо стигна до решителна 5-а среща.

"Сините" започнаха вихрено срещата в зала "Универсиада", като бяха подкрепяни от многобройна агитка, която след срещата се насочи към "Герена" за дербито на Левски срещу Лудогорец.

Със силна защита домакините поведоха с 6 точки след първите 4 минути, а на моменти разликата стигаше до 10 точки - при 18:8 минута и половина преди края. Дори натрупването на нарушения от страна на Ники Върбанов не спираше устрема на "сините", които водеха с 8 точки след първите 10 минути.

Втората част се оказа още по-силна за възпитаниците на Тити Папазов, които отново със силна защита и точна стрелба прегазиха своя съперник. Разликата бързо стана 12 точки, а след това и сърбите в състава на Левски се разиграха и с тройки направиха аванса цели 20 точки при 43:23, а след това падна до 19 на почивката - 48:27.

"Сините" решиха, че са си свършили работата и това им изигра много лоша шега. Още на старта Балкан реализира 7 безответни точки, а разликата падна до 9 точки дори след таймаут на Папазов. В нападението на Левски цареше пълен хаос и в крайна сметка тимът завърши с едва 9 и Балкан дръпна с точка 10 минути преди края на решителната среща.

Двата тима вървяха ръкла за ръка в резултата, но 4 минути преди края гостите от Ботевград дръпнаха с решителни 5 точки при 65:71 с кош на Марин Маринов. Маринович, Протич и Англелов обаче успяха да изравнят за 73:73, а и дори поведоха със 75:74.

Двата отбора се захапаха накрая, а 26 секунди преди края Маринович вкара 2 точки, които дадоха точка аванс на тима при 77:76. Балкан от своя страна изпусна няколко изстреля в оставащите секунди, а с борби се отчетоха Костов и Протич, които бяха и фаулирани - 80:76 след 3/4 за двамата от наказателната линия.