Балкан изненада Лукойл и го победи за 1-ви път в историята

Отборът на Балкан (Ботевград) хвърли бомбата в осмия кръг на Булсатком-НБЛ, след като нанесе първа загуба на шампиона Лукойл Академик, надделявайки със 72-63. По този начин ботевградчани записаха първи успех над „студентите" в историята си.

Мачът започна много силно за домакините и след няколко коша на Дос Сантош и Петрович резултатът в средата на първата част стана 12-3, което накара Докузовски да иска таймаут.

80 секунди преди края „студентите" намалиха разликата до 16-20, но с тройка на Хънт и точна стрелба на Иван Лилов Балкан приключи първата четвърт с успех от 25-16.

Втората част тръгна добре за шампионите, които благодарение на Хийт и Грийн успяха да стопят пасива си до 24-27 и Тодоров също поиска почивка. Последваха силни минути на Дос Сантош и Бозов и в крайна сметка домакините се оттеглиха в съблекалните при аванс от 40-36.

Третата четвърт бе изключително равностойна, като Лукойл дори изравниха резултата в началото. Малко преди края Хийт имаше шанс да даде аванс на гостите при 50-51, но пропусна два фаула. След това Бозов вкара два пъти от наказателната линия и даде преднина от 53-50 на Балкан преди последната десетка.

Последната част започна феноменално за тима от Ботевград и след фамозна тройка на Иван Лилов резултатът стана 61-50, а до края оставаха само седем минути и половина. Последва таймаут за Докузовски.

„Студентите" съумяха да намалят пасива си до 61-67 четири минутки преди финалната сирена и Тодоров също поиска почивка. Последва тройка на Маринов за 70-61 и това сякаш беше всичко в този мач. До края Лукойл нямаше сили за обрат и Балкан спечели със 72-63.