Австралия потопи Перу в мъка и грабна предпоследната виза за Катар 2022 след дузпи

Австралия е предпоследният участник, осигурил си виза за Световното първенство в Катар, след като победи драматично Перу с 5:4 след изпълнение на дузпи в баража за класиране на шампионата на планетата, който изправи "кенгурата", участващи от зона Азия срещу петия в потока в Южна Америка.

Редовното време на мача, игран в Катар, завърши 0:0, но при наказателните удари "кенгурутата" показаха по-здрави нерви и така си гарантираха място на Мондиала в края на календарната година. В Катар те ще са в група с Франция, Дания, Тунис, като с първите два отбора австралийците бяха в една група и на последното световно.

Напрежението вследствие на огромния залог си каза думата и двата отбора изиграха изключително скучен мач, в който положенията липсваха, но за сметка на това хората на Греъм Арнолд и Рикардо Гарека водиха здрава битка през всичките 120 минути.

Две минути преди края на редовното време Айдин Хрустич можеше да донесе успеха на "кенгурутата". Той стреля от границата на наказателното поле, но Педро Гайесе се намеси добре.

В 92-ата Австралия искаше дузпа, но съдията подмина претенциите им.

В продълженията южноамериканците бяха по-активни и имаха два добри шанса. В 107-ата минута Кристиан Куева, който 7 минути по-късно напусна терена контузен, получи страхотно подаване в наказателното поле, но прати топката покрай вратата. Минута по-късно Едсон Флорес стигна до едно центриране и стреля с глава, но прати кълбото покрай дясната греда.

Така продълженията приключиха и се стигна до изпълнение на дузпи. Там Луис Адвинкула и Алекс Валера пропуснаха за "инките", докато за Австралия само Мартин Бойл не вкара. За сметка на това, Аарон Муй, Крейг Гудуин, Айдин Хрустич, Джейми Макларън и Авер Мабил го направиха и пратиха отбора си на Мондиала в Катар.

Последният участник в Катар ще бъде изяснен след сблъсък днес между Кост Рика и Нова Зеландия.