Атлетико парализира Барселона и е на 1/2-финал

снимка: Guliver/Getty Images

Отборът на Атлетико Мадрид елиминира Барселона и прекъсна серията на каталунците от шест поредни полуфинала в Шампионската лига, печелейки с общ резултат 2:1 четвъртфиналния сблъсък между двата испански гранда.

След като първата среща на "Камп Ноу" завърши при равенство 1:1, тази вечер Атлетико спечели с 1:0 и продължи към 1/2-финалите на надпреварата. Автор на единствения гол стана Коке още в самото начало на двубоя.

Така Атлетико Мадрид се класира на 1/2-финал в надпреварата за първи път от 40 години насам. Барселона пък не успя да достигне финалната четворка за първи път от 2007 година насам, когато загуби от Ливърпул още на 1/8-финалите.

Гостите от Каталуния също имаха добри възможности да отбележат попадение и да стигнат поне до продължения, но два изстрела на Лионел Меси излязоха в аут, а десет минути преди края сантиметри разделиха Неймар от така важния гол във вратата на Тибо Куртоа.

Давид Вия и Адриан Лопес трябваше да действат в атака за Атлетико в отсъствието на контузения Диего Коща, докато авторът на единствения гол за мадридчани в Барселона Диего Рибас седна на пейката. Тиаго, Габи, Раул Гарсия и Коке действаха в средната линия.

Херардо Мартино заложи на очакван стартов състав. Лионел Меси и Неймар действаха в атака за каталунците, докато Серхио Бускетс, Шави Ернандес, Андрес Иниеста и Сеск Фабрегас наситиха халфовата линия. Марк Бартра замени контузения Жерар Пике като партньор на Хавиер Масчерано в сърцето на отбраната.

4078787

Двубоят на "Калдерон" стартира с лек натиск от страна на гостите. Още в 3' Лионел Меси опита да обстрелва Тибо Куртоа с левия крак, но изпращайки топката над напречната греда на вратата. Минута по-късно "дюшекчиите" отговориха с бомбен удар на Раул Гарсия, който обаче също не намери очертанията.

4078791

Стигна се и до 6', когато трибуните на "Висенте Калдерон" изригнаха в един глас. Удар с глава на Адриан намери дясната странична греда зад Пинто, но в последствие топката се озова право в краката на Коке. "Шестицата" стреля прецизно с левия крак и намери мрежата на каталунците - 1:0.

Попадението на Коке доведе до пълен хаос в играта на "лос кулес". Домакините използваха момента и се хвърлиха в яростни атаки, търсейки и бързо второ попадение във вратата на Пинто. В 11' Барселона извади страхотен късмет, след като бившият нападател на гостите Давид Вия излезе очи в очи с Хосе Пинто. Ел Гуахе стреля силно, но намирайки лявата греда на вратата.

4078793

Постепенно каталунците се окопитиха, стигайки и до първа чиста възможност за изравняване на резултата. Лионел Меси засече с глава добро центриране в наказателното поле на Атлетико, но изстрелът на аржентинеца премина на сантиметри покрай дясната странична греда.

Късметът в първите 20 минути явно бе с Барселона, защото в 19' Давид Вия удари и трета греда за домакините. Нападателят на Атлетико бе изведен зад отбраната от Раул Гарсия и стреля технично с десния крак, но този път нацелвайки напречния стълб зад Хосе Мануел Пинто.

4078795

В 22' Неймар сътвори един от най-красивите моменти от началото на двубоя. Бразилецът се подигра с Тиаго и прокара топката между краката му, центрирайки я точно за Лионел Меси. "Десетката" опитаха изстрел с левия крак, но пращайки кълбото покрай гредата.

4078794

Четири минути преди почивката се стигна и до дискусионна ситуация в наказателното поле на Барселона. Хавиер Масчерано задържа с ръка устремилия се напред Адриан Лопес, но Хауърд Уеб прецени, че контактът между двамата не е достатъчен, за да бъде отсъдена дузпа. Малко по-късно претенции за дузпа имаха и гостите, но такава също не бе отсъдена срещу Сеск Фабрегас.

Втората част стартира с две отлични възможности пред гостите, които обаче не бяха оползотворени. Първо Тибо Куртоа се намеси отлично срещу Неймар и не позволи на бразилеца да стреля, а секунди по-късно сантиметри не достигнаха на Шави, за да чукне кълбото в опразнената врата на Атлетико.

4078802

След около час игра каталунците отново достигнаха до добър шанс за изравнителен гол. Шави Ернандес бе оставен напълно непокрит в наказателното поле на "дюшекчиите", засичайки с глава центриране на Дани Алвеш. "Шестицата" обаче не успя да уцели вратата. Малко след това двамата треньори извършиха и първи промени. Алексис Санчес замени Сеск Фабрегас, докато Диего зае мястото на Адриан.

4078817

Малко по-късно именно резервата Диего можеше да удвои преднината на Атлетико. Бразилецът стреля силно в очертанията на вратата, но право в тялото на Пинто. Минути по-късно Лео Меси получи шанс да стреля от пряк-свободен удар, но аржентинецът нацели стената пред себе си.

Двадесет минути преди края Атлетико пропусна златен шанс да удвои преднината си. Капитанът на домакините Габи навлезе в половината на каталунците и се озова очи в очи с Хосе Пинто, но стреля твърде разочароващо, позволявайки на ветерана да спаси с крак.

4078818

В 72' Херардо Мартино рискува със смела смяна, изкарвайки от игра Андрес Иниеста за сметка на Педро Родригес. Пет минути по-късно шансът отново помогна и на Атлетико. Неймар засече с глава остро центриране в пеналтерията на домакините, но насочената от "кариоката" топка премина на милиметри от лявата странична греда.

Минута преди края Атлетико отново можеше да се възползва от разредената защита на Барселона, но и този път Хосе Пинто спаси, останал очи в очи с голмайстора на домакините Коке.