Атлетико отново надделя над градски съперник

Шампионът Атлетико (Мадрид) спечели трудната си визита на Хетафе с 1:0 и продължи позитивната си серия след поражението от Валенсия, като се възползва по най-добрия начин от загубата на Барселона в „Ел Класико“ и съкрати изоставането си до лидера на само две точки.

Единственият гол в Колизеума реализира хърватският стрелец Марио Манджукич, който бе точен на празна врата в 41-ата минута след разбъркване в наказателното поле на домакините след центриране от корнер.

Така „дюшекчиите“ с 20 точки са на пето място, като Валенсия има същия актив, но е с предимство заради успеха с 3:1 и по-добрата си голова разлика. Лидерите Барселона и Севиля обаче изобщо не са далеч със своите 22 точки, като третият Реал Мадрид е с 21. Хетафе е 12-ти с 10 пункта.

С успеха днес Диего Симеоне и компания са непобедени във вече девет поредни дербита (7 победи и 2 равенства) с мадридски съперници, което е най-силната серия на „дюшекчиите“ в историята на Примера дивисион.

Хетафе преди този двубой бе записал две победи и едно равенство в последните си три мача, което бе най-добрата серия на скромния мадридски тим от началото на сезона в Примера. Също така само Валенсия (0:3) бе превземал Колизеума на Хетафе преди шампионите Атлетико да гостуват.

Също с изключение на мача си с Валенсия (1:3) „дюшекчиите“ можеха да се похвалят с пет победи в последните си шест мача от всички турнири, като защитата дори не бе допускала попадение.

Диего Симеоне отново бе гласувал доверие на Моя, вместо рекордно скъпия вратар Ян Облак, а пред стража бе заложил на опитните бойци Франсиско Хуанфран, Миранда, Диего Годин, както и новото попълнение Гийерме Сикейра – той действаше на левия бек, като бразилецът Миранда отново трябваше да застане в средата на защитата.

Коке и Марио Суарес оперираха в средата на терена, а пред тях бяха наредени Арда Туран, Раул Гарсия и Антоан Гризман, които подкрепяха единствения чист нападател Марио Манджукич.

4121102

През цялото първо полувреме играта се водеше пред наказателното поле на домакините, като на три пъти вратарят им Висенте Гуайта се намеси решително и попречи на Сикейра, Раул Гарсия и Гризман да се разпишат с фалцови изстрели от десетина метра в пеналтерията.

Все пак, в 41-ата минута Марио Манджукич успя да прати топката в мрежата след изпълнение на корнер и първоначално спасен удар на Годин, от който кълбото попадна в хърватския стрелец и той не сбърка на празна врата.

4121101

След почивката бе ясно, че единственият шанс на Хетафе да не загуби мача е да разчита на нови пропуски на шампионите и на свой ред да пробва от статични положения да притеснява Моя. Вратарят на Атлетико се справи с два напрегнати случая, когато Алексис и Емилиано Веласкес от близки разстояния го обстрелваха и застрашиха сериозно аванса на „дюшекчиите“.

За съжаление на феновете на Хетафе, отборът им сам си съкрати шансовете за изравняване, защото в 56-ата минута Алексис получи директен червен картон за нарушение. Въпреки численото си предимство „дюшекчиите“ се затрудняваха да създават голови положения сред сгъстената защита на домакините.

4121103

В последните 20-ина минути дори Хетафе изглеждаше като по-опасен тим и Моя постоянно бе нащрек за пуснати зад защитата топки или прострелни центрирания от фланговете. В крайна сметка до изненади не се стигна и момчетата на Симеоне изковаха минимален успех с 1:0.