Атлетик Билбао се завърна в Шампионската лига

Атлетик Билбао спечели последната квота за Шампионската лига от испанското първенство по футбол и ще играе в потока на нешампионите през следващото издание на турнира, след като победи с 3:0 Райо Валекано като гост в мач от 36-ия кръг на Примера дивисион.

Баските водят с девет точки пред изигралия мач по-малко тим на Севиля, но имат по-добри показатели в директните сблъсъци след 1:1 в Андалусия и 3:1 в Билбао.

Походът на Атлетик към Шампионската лига беше воден от бившия играч Ернесто Валверде, който наследи напусналия през лятото Марсело Биелса. Валверде се справи отлично в тактическо отношение и в мача срещу Райо, след като неутрализира напълно нападението на съперника и помогна за трите гола с отлични заучени отигравания.

Микел Рико и Ариц Адурис пропуснаха в началото на срещата, но Сан Хосе засече подаване на Сусаета с победен гол в 20-та минута. Оскар Де Маркос вкара за 2:0 само десет минути след гола на Сан Хосе, възползвайки се от центриране от корнер. Това беше и четвъртото подаване от ъглов удар, което завършваше с много опасен удар.

Андер Ерера пък преодоля стената след отлично изпълнение на пряксвободен удар в 74-та минута, когато беше оформен и крайният резултат.

"Трябва да се радваме, защото годината беше много дълга и изключително тежка", каза след края на мача защитникът Сан Хосе, докато неговите съотборници празнуваха с огромната гостуваща агитка.