Аржентина укроти "червените дяволи" и е на полуфинал на Световно първенство 2014

Аржентина е третият полуфиналист на Световно първенство 2014, след като „албиселесте“ изигра най-силния си двубой до момента на шампионата и обезличи тотално отбора на Белгия за 1:0 в четвъртфинала между двата отбора в Бразилия.

Подобно на другите два мача от тази фаза, които се изиграха до момента, падна ранен гол, който беше дело на Гонсало Игуаин в 8' след комбинация между Билия и Ди Мария.

Играчът на Реал Мадрид се контузи след това, но дори неговото ранно напускане не помогна на „червените дяволи“, които изиграха най-слабия си мач на Мондиал 2014 и логично се сбогуваха с мечтата за полуфинал.

Този път и смените на Марк Вимотс не помогнаха, след като Мертеенс, Лукаку и Шадли с нищо не промениха облика на Белгия, която имаше едва две добри положения в целия мач, а голямата звезда на тима Еден Азар не успя да се отчете с нито едно сполучливо отиграване и беше сменен в последните минути на мача.

Аржентина пък изигра перфектен тактически двубой, който класира за пръв път тима на полуфинал за пръв път от 1986 година – тогава, когато „гаучосите“ за последно ликуваха с титлата.

„Албиселесте“ ще спори за място във финала срещу победителя от срещата Холандия – Коста Рика, която е по-късно днес.

4100480

Срещата почна двуостро, като Белгия имаше лек превес и стигна до положение чрез удар с глава на Фелайни, но топката беше изчистена. Последва бърза контраатака и Меси изведе Лавеци в наказателното поле. той пробва пас за Игуаин, който беше сам срещу вратата, но Компани изчисти.

4100479

В 8' "албиселесте" успя да овладее топката в средата на терена и Билия задържа отлично и пусна за Ди Мария. Асът на Реал Мадрид опита извеждащ пас за Сабалета, но топката срещна крак на защитник и се озова в Игуаин, който без да спира топката прати снаряд в долния десен ъгъл на Куртоа - 1:0.

"Червените дяволи" не изглеждаха притеснени и продължиха да натискат, а Ориги и Де Бройне се отчетоха с неточни удари. От своя страна, "гаучосите" приеха играта в собствената половина и разчитаха на котраатаки. Така в 21' Меси комбинира с Ди Мария и той с пета продължи към Игуаин, но нападателят не разбра замисъла на бившия си съотборник в Реал Мадрид.

4100482

В 28' пък Аржентина се отчете с нова мълниеносна атака, като Меси между 4-ма изведе перфектно Ди Мария, но той не успя да излъже Компани и защитникът изби удара му. Малко по-късно халфът на "албиселесте" получи контузия в бедрото и беше принудително заменен от Енцо Перес.

Малко преди края на първото полувреме Меси показа своята магия, като направи 4-ма за смях пред наказателното поле на Белгия, а Фелайни нарита нисичкия нападател и в крайна сметка беше отсъдено нарушение. Меси обаче не успя да стреля добре и прати топката в аут.

4100477

Белгия имаше първото си сериозно голово положение 3 минути преди почивката, когато Фертонген центрира отлично от крилото и Миралас засече с летящ плонж, но топката мина встрани от вратата - 1:0 на почивката.

4100487

"Албиселесте" почна по-добре на почивката второто полувреме и действията се развиваха в половината на Белгия. Така в 51' можеше да се стигне до гол, когато Игуаин размина Алдервейрълд в наказателното поле и стреля силно, топката рикошира във Ван Буйтен и мина на сантиметри от гредата.

4100493

Последваха няколко оапсни центрирания на Басанта и Меси, с които Куртоа се справи много трудно, но гол не последва. При страховита контраатака в 55' Игуаин размина 4-ма защитници на белгия на скорост и излезе на стрелкова позиция, но ударът му срещна горната греда.

Това принуди Вилмотс да внесе промени в състава си и веднага на терена се появиха Мертенс и Лукаку. Временното объркване в състава на Аржентина доведе до много опасно положение в 61', когато Фелайни се извиси при центриране на Фертонген, но не успя да насочи топката в очертанията на вратата.

4100494

В 65' пък Мертеенс изведе добре Де Бройне по крилото и плеймейкърът прати остро топката в наказателното поле. Там Гарай изпревари Лукаку, но едва не си заби автогол. Ромеро обаче внимаваше и спаси.

В отчаянието си Вилмотс смени и Еден Азар, като в 76' пусна Насер Шадли. Това обаче не доведе до нищо, а единствен Де Бройне застраши вратата на Ромеро със силен далечен удар, който срещна крак на защитник и едва не влетя в мрежата. В последната си атака в мача пък Меси остана сам срещу вратаря, но пропусна.

В последната минута на мача Лукаку се озова на добра позиция, излъга защитник и пусна в малкото наказателно поле, но там защитник успя да избие, а последвалият удар на Вицел излезе в аут - 1:0 и полуфинал за Аржентина.