Аржентина оцеля срещу Босна, но остави много съмнения

Двукратният световен шампион Аржентина стартира с победа на Мондиал 2014, след като тази нощ "Албиселесте" надделя с 2:1 над абсолютния дебютант Босна и Херцеговина в първа среща от група F на надпреварата.

Сеад Колашинац си отбеляза автогол още в 3', а капитанът на Аржентина Лионел Меси покачи на 2:0 в 65', бележейки втория си гол на световни първенства до този момент. Резервата Ведад Ибишевич пък влезе завинаги в историята на босненския футбол, реализирайки първото попадение на Световно първенство в историята на балканската държава. Ибишевич бе точен за 2:1 в 85', но до края "драконите" така и не успяха да стигнат до изравняване на резултата.

Вижте и пълна статистика от мача между Аржентина и Босна и Херцеговина.

Може да се каже, че играта на Аржентина тази нощ не опрадва високите очаквания на фенове и специалисти. През първата част "гаучосите" действаха изненадващо дефанзивно срещу своя съперник, като на почивката Алехандро Сабея направи две офанзивни смени, включвайки в игра Фернандо Гаго и Гонсало Игуаин, променяйки и формацията на своя тим. И през втората част обаче Аржентина не показа лице на истински шампион, което и остави някои съмнения, дали тимът на Сабея наистина е готов да се бори за световната титла това лято.

Босна и Херцеговина пък предложи лице на способен и организиран състав, като дебютантите на Мондиал дадоха заявка, че ще се борят за класиране на 1/8-финал в турнира. Днес от 22:00 часа Нигерия и Иран излизат един срещу друг във втори мач от група F на турнира.

4094351

Селекционерът на Аржентина Алехандро Сабея започна във формация 5-3-2, като Лионел Меси и Серхио Агуеро оглавиха атаката на "Албиселесте". Анхел Ди Мария, Хавиер Масчерано и Макси Родригес стартираха в халфовата линия, докато Рохо, Гарай, Фернандес, Кампаняро и Сабалета започнаха в защита пред вратаря Серхио Ромеро.

Един Джеко оглави атаката на Босна във формация 5-4-1, като Мисимович, Пянич и Лулич помагаха на нападателя в предни позиции. Бешич и Хайрович започнаха в средната линия, докато Колашинац, Бичакчич, Спахич и Муджа бяха подредени в отбрана пред вратаря Асмир Бегович.

4094355

Двубоят на митичния "Маракана" нямаше как да стартира по-лошо за босненците, които допуснаха попадение още в първите три минути на мача. Лионел Меси центрира в наказателното поле от статично положение, а Маркос Роха отклони топката. За лош късмет на балканците, кълбото срещна тялото на Колашинац и влетя в мрежата зад Асмир Бегович - 1:0.

4094354

Твърде голямото спокойствие в играта на Аржентина за малко не бе наказано в 13', когато отборът на Босна подсказа за сериозния потенциал с който разполага. "Десетката" на "драконите" Звездан Мисимович пусна брилянтен пас зад защитата, който остави Изет Хайрович очи в очи със Серхио Ромеро. Първото докосване на босненеца обаче не бе на нужното ниво, което позволи на аржентинския страж да му отнеме топката.

До почивката Босна постепенно се превърна в отбора, който играеше по-често и настъпателно с топката, докато Аржентина залагаше на предпазлив подход, дори приемайки играта в своята половина. Играта на техния капитан Лионел Меси пък не спореше, като "десетката" на "Албиселесте" рядко успяваше да осъществи успешни действия с топката.

4094361

В 32' аржентинците на трибуните все пак се посъбудиха, след като Хавиер Масчерано опита да изненада Бегович със силен удар от дистанция. Вратарят на Стоук Сити обаче реагира и успя да отрази.

4094365

Последните минути на първата част бяха за Босна, като "драконите" не останаха далеч от изравнително попадение. В 41' балканците бяха наистина близо до това да отбележат първия си гол на Световно първенство, но Серхио Ромеро спаси по блестящ начин силен удар с глава на Сенад Лулич.

Както и се очакваше, твърде сивата и неубедителна игра на Аржентина принуди Алехандро Сабея да извърши промени в своята стартова формация. Централният бранител Уго Кампаняро отстъпи мястото си на полузащитника Фернандо Гаго, докато Гонсало Игуаин замени ветерана Макси Родригес, което и направи постройката на "гаучосите" далеч по-офанзивна спрямо първата част.

4094366

Второто полувреме на срещата започна с добър шанс за Босна, като "драконите" получиха възможност да стрелят от статично положение. Зад топката застана Изет Хайрович, но Ромеро спаси неговия изстрел. В 55' събитията се пренесоха пред вратата на Бегович, като Лео Меси пусна добър пас към Серхио Агуеро. Кун опита да стреля фалцово с десния крак, но и твърде неточно в същото време.

Малко след това Меси и Агуеро повториха упражнението, но този път ударът на последния бе уловен без проблеми от Асмир Бегович. В 64' Меси получи възможност да стреля от пряк-свободен удар, но "десетката" изпрати кълбото над напречната греда.

4094371

В 65' все пак настъпи моментът на Лионел Меси. Капитанът на Аржентина разигра на двойно подаване с Гонсало Игуаин и стреля прецизно с левия крак, а макар и с помощта на страничната греда, топката се оплете в мрежата на "драконите" - 2:0.

4094369

Първият си гол в Бразилия продължи да търси и Кун Агуеро, който петнадесет минути преди края застраши сериозно вратата на Босна. Нападателят на Манчестър Сити проби в половината на "драконите" и стреля силно, но покрай дясната странична греда. Минута-две по-късно Лео Меси пусна отличен пас за Игуаин зад защитата на Босна, но топката се оказа малко висока за "деветката".

В 81' "Албиселесте" разиграха добра контраатака в половината на "драконите", но опитът за поредна комбинация между Меси и Агуеро бе блокиран успешно. В 85' пък се стигна до исторически момент за босненския футбол. Влезлият като смяна Ведад Ибишевич изкочи очи в очи със Серхио Ромеро и чукна топката покрай аржентинския страж, бележейки първия гол на световни първенства в историята на своята родина - 2:1.

4094379

В последните минути Босна хвърли всичко в атака, търсейки изравнителен гол, докато Аржентина използваше празните пространства, контраатакувайки в половината на своя съперник. В добавеното време Лионел Меси получи възможност да отбележи и втория си гол в двубоя, но Бълхата не бе точен с неудобния за него десен крак.