Аржентина изненада България във втората контрола

снимка: volleyball.bg

Волейболистките загубиха от Аржентина във втората контрола – 2:3 (25:23, 25:22, 20:25, 19:25, 12:15) пред около 2000 души, изпълнили залата в град Хухуй. Във вторник нашите пътуват с автобус до Тукуман, където от петък стартира първият турнир от второто ниво на Гран при. Там съпернички на българките са отборите на Доминиканска република, домакините и Кения.

Часове преди началото на мача в Хухуй две от състезателите ни вдигнаха температура и останаха в хотела – Ева Янева и Мира Тодорова. Капитанът на тима излезе на терена в сутрешната тренировка, но следобед се почувства зле, а центърът Тодорова пропусна и първото занимание. Още по-лошата новина е, че здравословни оплаквания имат още поне три момичета, които влизат в графата „рискови” заради явно плъзналия вирус в тима. Първа проблеми имаше разпределителката Лора Китипова, която потегли от София болна, но вече е възстановена.

Треньорът Иван Сеферинов нямаше голям избор и стартира с титулярки Емилия Николова (20), Петя Баракова (2), Гергана Димитрова (13), Мирослава Паскова (19), Нася Димитрова (13) и Виктория Григорова (4), либеро е Мария Филипова.

Преди срещата селекционерът прогнозира, че този път ще бъде много по-трудно от първата среща и така се случи – съпротивата на южноамериканките бе значително по-сериозна, което личи и от резултата още в първия гейм -  23:25. Нашите играха без смяна, а двете най-млади в тима – 20-годишните Гергана Димитрова и Паскова бяха ударната мощ на отбора.

Втората част започна без промени в и без това сериозно редуцирания ни състав. За разлика от първия гейм обаче нашите наложиха темпото още от началото с добър сервис и блокада – 8:4 и 16:11 на второто техническо прекъсване. При 17:12 Сеферинов пусна в игра Юлия Стоянова (6) вместо капитана в този мач Николова. Аржентинките опитаха щурм и намалиха разликата в точките. Помогна и местният съдия, като проспа явен блок на сънародничките си при българска атака. При 20:17 Лора Китипова (1) замени Баракова и въпреки понажежената атмосфера и превъзбудилите се фенове, краят отново бе добър за отбора ни – 25:22.

В третия гейм се повтори сценарият от втория, но само до 8:4. При 10:9 влезе и последната състезателка - Вероника Бежандолска (2) вместо Григорова. Заредиха се обаче грешки от сервис на нашите и нестабилни действия в атака, а играта на съперника потръгна – 14:16. Посрещането на българките също заскърца, нервите ги завладяха и логично загубиха – 20:25.

В четвъртата част продължи съставът от третия, но продължиха и грешките в нашето поле. При 3:5 Николова се върна на игрището, а срещата придоби характер на далеч не приятелски двубой. Съдията пак брутално ощети нашите при атака на Николова, която заби топката 20 см вътре в игрището, но реферът отсъди аут. Последва остра реакция от капитана и тя получи жълт картон. Българките се разгневиха, а публиката вдъхнови своите – 12:16. Сеферинов опита да върне контрола на мача, като при 12:17 върна Баракова, после и Григорова. До спасение обаче не се стигна. В тайбрека инерцията на домакините продължи, а въпреки здравата съпротива до последно нашите не успяха да спрат обрата - 12:15.