Арсенал спря Сити за върха, но се прости с шансовете за титла

Арсенал и Манчестър Сити не успяха да покажат най-доброто, на което са способни, а „артилеристите” пропуснаха шанс да спечелят и да се върнат в борбата за титлата, след като двата отбора завършиха при 1:1 на „Емиратс” в дербито на 32-ия кръг на Премиър лийг.

Двата отбора си размениха по едно полувреме, като първо „небесносините” откриха в 16’ чрез Давид Силва, а в 53’ Фламини успя да изравни.  Двата отбора записаха по няколко пропуска в последния половин час на двубоя и не успяха да се победят.

Въпреки равенството Манчестър Сити остана фаворит за титлата, като дори победа утре на Ливърпул срещу Тотнъм „гражданите” държат съдбата си в собствени ръце. Двата отбора обаче ще се срещнат в директна битка за първото място, а арена на сблъсъка е „Анфийлд”.

Арсенал пък загуби шансовете си за титлата, като в момента „артилеристите” са с 64 точки и изостават на 5 от сегашния лидер Челси. Ливърпул е с 68 точки, а Сити – с точка по-малко.

4076239

Арсен Венгер имаше много проблеми при избора си на титулярен състав заради контузиите на Уолкът, Йозил, Рамзи, Уилшър и други ключови футболисти. В центъра на защитата почна Вермалеен заради контузията на Косчелни, а Подолски застана на лявото крило. Фламини и Росицки стартираха до Фламини в центъра на терена.

Един Джеко отново поведе атаката за сметка на Алваро Негредо, а Навас почна като титуляр заедно със Силва и Насри. Клиши зае мястото на Коларов отляво на защитата. Пелегрини не направи други промени в обичайните си стартови 11.

Двубоят беше открит с натиск на гостите, които установиха контрол върху срещата. Първата опасна ситуация обаче беше пред Харт в 11’, след като Росицки проби в наказателното поле и се строполи на тревата след контакт със Сабалета, но Майк Дийн прецени, че не може да обсъди дузпа.

4076236

Само 5 минути след тази ситуация полузащитниците на Арсенал сбъркаха критично в центъра на терена, а Сити се възползва оптимално. Яя Туре веднага изведе Силва на лявото крило, който безпроблемно мина през трима и подаде към Джеко. Ударът на босненеца срещна гредата, но Силва изпревари защитник на домакините и забоде топката в опразнената врата – 0:1 за Сити.

Арсенал се опита да отговори на предизвикателството, но Сити спираше атаките на съперника в самия им зародиш. От своя страна, „гражданите” овладяха играта в центъра и, въпреки че не създадоха особено опасни положения, контролираха събитията на терена до самия край на полувремето.

Началото на второто полувреме обаче беше далеч по-различно за домакините, които щурмуваха вратата и успяха да изравнят скоро след началото на втората част. Продължителна атака на „артилеристите” продължи по лявото крило, като Подолски успя да центрира прекрасно към Фламини – френският халф засече топката и успя да изравни в 53’.

4076235

Скоро след това самият Подолски можеше да отбележи, след като беше изведен отляво в наказателното поле, но Джо Харт успя да спаси удара му. В 63’ пък Росицки изведе Фламини на добра позиция, но голмайсторът на домакините не успя да уцели вратата.

С изключение на удар на Фернандииньо пък Манчестър Сити не се отчете с кой знае какви положения в края на срещата, а Мануел Пелегрини предприе дефанзивен подход в края, изваждайки Самир Насри за сметка на Хави Гарсия.

В 86’ пък реферът Майк Дийн пожали домакините, след като реши да не изгони от игра Томаш Росицки за грубо нарушение срещу Давид Силва. До края на мача и двата отбора имаха по един шанс да отбележат, но Фернандиньо изпусна за гостите, а при разбъркване пред вратата на Харт стражът успя да улови топката, запазвайки равенството.