Арсенал се разигра и отново доближи Топ 4

снимка: Guliver/Getty Images

Тимът на Арсенал се доближи на само две точки от четвъртото място и зона Шампионска лига в английския елит, след като днес "топчиите" спечелиха с 4:1 домакинството си на Нюкасъл Юнайтед в среща от 16-ия кръг Премиърлийг.

По две попадения за успеха на домакините реализираха Оливие Жиру и празнуващият рожден ден Сантяго Касорла, докато с две асистенции се отличи чилийската звезда на Арсенал Алексис Санчес. Единственият гол за Нюкасъл реализира Айосе Перес след центриране от статично положение.

Така Арсенал записа седми успех през сезона и събра актив от 26 точки, макар и оставайки на шеста позиция във временното класиране. Лондончани обаче се доближиха на само два пункта зад четвъртия Уест Хям, който по-рано днес завърши наравно 1:1 при гостуването си на Съндърланд. Нюкасъл остава с актив от 23 точки и на седмо място в класирането.

Арсен Венгер бе поставен в позиция да заложи на Матийо Дебюши в ролята на централен защитник, като французинът партнираше на Пер Мертезакер. Киерън Гибс и Ектор Бейерин започнаха на двата фланга, докато Матийо Фламини и Алекс Оклсейд-Чембърлейн започнаха като двойка вътрешни халфове. Дани Уелбек, Алексис Санчес и Санти Касорла подпомагаха активно в предни позиции централния нападател Оливие Жиру.

Нюкасъл разчиташе на Папис Демба Сисе в ролята на централен нападател, а Гуфран, Айосе Перес и Сами Амеоби подкрепяха сенегалеца в предни позиции. Джак Колбак и Шейк Тиоте започнаха като вътрешни полузащитници в схемата на мениджъра Алън Пардю.

Още в 8' трибуните на „Емиратс“ изригнаха в един глас, защото единствено гредата спаси гостите от първо попадение. Капитанът на Арсенал Пер Мертезакер засече с глава центриране на Касорла от ъглов удар, но топката кацна върху напречния стълб зад вратаря Джак Алнуик.

4127912

Резултатът в Лондон бе открит след точно четвърт час игра, когато Оливуе Жиру се извиси в наказателното поле и реализира за 1:0 в полза на Арсенал. Алексис Санчес центрира прецизно от десния фланг на атаката, а оставеният непокрит таран разстреля Алнуик, не му оставяйки шансове за реакция.

Минута по-късно „артилеристите“ стигнаха и до втори гол, но попадението на Дани Уелбек бе отменено поради нарушение срещу Дарил Янмаат.

В 31' отново Дани Уелбек се озова в центъра на събитията, а главен виновник за това бе Алексис Санчес. Чилийският национал копна по превъзходен начин топката зад отбраната на „свраките“, но завършващият удар на Уелбек от движение премина покрай лявата странична греда на вратата.

Три минути по-късно резултатът на „Емиратс“ не бе изравнен като по чудо. Нюкасъл изпълни статично положение пред вратата на Арсенал, а Войчех Шчесни отрази изстрела с глава на Гуфран. Секунди след това Папис Сисе получи шанс да направи добавка от непосредствена близост, но африканецът запрати топката право в тялото на Шчесни.

В 39' Алексис изпълни хитро статично положение, а последвалият изстрел на Касорла бе отклонен в корнер. Минута преди почивката чилиецът отново захрани Оливие Жиру, но този път изстрелът на французина бе отбит в корнер.

Първите петнадесет минути на втората част се развиха фантастично за домакините, които реализираха две попадения между 54' и 58'.

Първи за 2:0 се разписа рожденикът в днешния двубой Сантяго Касорла, който отбеляза подобаващо навършените 30 години. Испанецът се въползва от втора асистенция на Алексис Санчес и с техничен изстрел преодоля Алнуик, покачвайки резултата в полза на „топчиите“.

Нюкасъл съвсем рухна в 58', когато резултатът на „Емиратс“ стана и класически. Второто си попадение в срещата реализира Оливие Жиру, който засече ниско центриране на Ектор Бейерин и от близка дистанция покачи на 3:0.

„Свраките“ все пак съхраниха шансове за нещо повече в двубоя в 63', когато воденият от Алън Пардю успя да върне един гол. Айосе Перес засече с глава центриране на Джак Колбак от статично положение и намали на 3:1, намалявайки пасива на своя тим.

Вместо обаче да се хвърли в атака и да търси втори гол, Нюкасъл по-скоро бе близо до допускането на четвърти такъв. Инкасираното попадение явно събуди „топчиите“, които създадоха няколко ситуации пред вратата на Алнуик, които обаче не доведоха до гол.

Десет минути преди края Арсенал пропиля нова отлична възможност за четвърти гол, след като Алексис Санчес и Дани Уелбек останаха в ситуация "двама на един" в половината на Нюкасъл. Чилиецът опита да комбинира със своя съотборник, но Фабрисио Колочини пресече подаването и елиминира опасността.

Две минути преди края на редовното време се стигна и до дузпа в полза на Арсенал. Пол Дъмет фаулира Дани Уелбек в наказателното поле на "свраките", което и доведе до наказателен удар в полза на домакините. Зад топката застана Санти Касорла, който технично копна кълбото в средата на вратата и реализира втория си гол в срещата за крайното 4:1.