Англия се забавлява за 5:0 над Сан Марино

Английският национален отбор не пропусна да зарадва препълнения „Уембли“ с голова фиеста срещу тоталния аутсайдер Сан Марино, като го разпиля с 5:0 в първия си домакински мач от квалификациите за Европейското първенство през 2016-та година във Франция.

След престижната победа в Швейцария „Трите лъва“ се нуждаеха от убедителен успех пред собствена публика, за да се утвърдят на първата позиция в Група на самочувствието, като съперникът в лицето на джуджето Сан Марино дойде в най-подходящия момент.

Само две попадения реализираха англичаните през първото полувреме, главно заради неточния си мерник при повечето положения, а и заради героичните прояви на бранителите и вратаря на гостите Алдо Симончини.

4117955

Все пак, в 24-ата минута бранителят на Евертън Фил Ягиелка изпревари Симончини за висока топка и с глава я прати в опразнената врата, за да открие резултата. Така защитникът откри головата си сметка с националната фланелка в официални мачове.

В самия край на полувремето, след като бяха опропастили половин дузина изгодни шансове за нов гол, англичаните стигнаха до него от дузпа. Даниел Уелбек и Уейн Рууни бяха фаулирани в рамките на две секунди в наказателното поле, като реферът нямаше как да не посочи бялата точка.

4117954

Спряганият за бъдещ топ голмайстор в исторически план на „Трите лъва“ Уейн Рууни бе точен от дузпата и покачи на 2:0, като се разписа за 44-ти път с националната фланелка и се доближи само на два гола от легендарния Джими Грийвс.

Настроението в играта на англичаните продължи да се забелязва, особено след като те се поуспокоиха – действията им бяха по-припряни и лишени от въображение преди Ягиелка да открие резултата.

4117958

Пресата на домакините доведе до трети гол – резервата Алекс Окслейд-Чембърлейн открадна топката на дясното крило и центрира по земя на първа греда, като Даниел Уелбек изпревари вратаря, за да прати топката в мрежата за 3:0.

След двете попадения срещу Швейцария, с които осигури важния успех с 2:0, Уелбек се утвърди като топ реализатор на Англия досега в квалификациите, а от началото на сезона в 10 мача се е разписвал 7 пъти. Ако се изключат двете появявания като резерва за Манчестър Юнайтед в самото начало на сезона обаче, откакто премина в Арсенал Уелбек има 7 попадения в 8 мача от всички турнири.

4117957

В 65-ата минута бе отменен чист четвърти гол на домакините, дело на Алекс Окслейд-Чембърлейн, който с далечен шут от около 25 метра по земя препарира Симончини. Кълбото рикошира в крака на Адам Лалана и стана неспасяемо за вратаря, като съдията прецени, че новото попълнение на Ливърпул е бил в засада, макар това да не бе така – в пасивна засада по това време бе Рууни, но той по никакъв начин не влияеше на ситуацията.

В 71-ата минута друга резерва – Андрос Таунсенд – все пак реализира четвъртото попадение за Англия, и то по впечатляващ начин. Крилото на Тотнъм направи пробив и от ъгъла на наказателното поле с добре пласиран изстрел не остави шансове на Симончини – 4:0.

4117959

В 77-ата минута разгромът за Сан Марино стана още по-изразителен, след като центриране на Рууни отдясно в наказателното поле се отклони в тялото на Алесандро дела Вале и заблуди вратаря на гостите за 5:0. Повечето авторитетни спортни сайтове, включително официалната интернет страница на УЕФА, причислиха гола към сметката на Рууни, но бе очевидно, че центрирането му не е в очертанията на вратата.

Англия окупира първото място в Група Е с пълен актив от 6 точки и голова разлика 7:0. Литва е на второ място с по-слаба голова разлика, но също 6 пункта, след като в сблъсъка с Естония (3 точки) спечели с 1:0. Словения също е с 3 точки, след като спечели с 1:0 над Швейцария в друг двубой днес.