Англия не трепна в мач номер 100 на Рууни

Въпреки че английски футболисти пратиха четири пъти топката в мрежата срещу Словения, Англия спечели с 3:1 мача от квалификациите за Евро 2016 на „Уембли“ в юбилейния мач номер 100 на капитана Уейн Рууни.

След скучно първо полувреме и напрегнати начални минути на втората част халфът на Ливърпул Джордан Хендерсън си отбеляза нелеп автогол в 58-ата минута, за да даде аванс на гостите.

С изпълнението на център обаче англичаните организираха бърза атака и Рууни бе повален в наказателното поле от Бранко Илич, като реферът посочи бялата точка. Повторенията оставиха известна доза съмнение, че нападателят на Манчестър Юнайтед може и да е симулирал в ситуацията.

4124443

Рууни собственоръчно превърна дузпата в изравнителен гол, въпреки че вратарят на Интер Самир Ханданович хвана ъгъла му – словенският страж не само е номер 1 в Европа с 16 спасени дузпи през последните 6 сезона, но и само от началото на кампанията в Серия А бе спасил всичките три 11-метрови наказателни удара срещу него.

С гола си Рууни ознаменува юбилейния си мач по най-добрия начин, изравнявайки на „Уембли“ постижението на легендата Джими Грийвс от 44 попадения с националната фланелка. Само Гари Линекер (48) и сър Боби Чарлтън (49) имат повече от звездата на Манчестър Юнайтед.

4124445

Острието на Арсенал Даниел Уелбек също изигра силен мач с екипа на „Трите лъва“ и наниза следващите две попадения в мрежата на Словения, за да подсигури успеха. Първият гол на Уелбек бе леко комичен, предвид създалото се разбъркване в наказателното поле и неуспешните опити на словенските бранители да изчистят топката. Ударът на Уелбек от десетина метра бе анемичен, но защитник не можа да се намеси адекватно пред голлинията и заблуди Ханданович – 2:1.

4124444

Атаката за третия гол на Англия бе наистина от висока класа, след като Киърън Гибс бе намерен на левия фланг с дълго подаване от центъра, но предпочете да не центрира, а да намери по земя Уелбек в наказателното поле. Бившият нападател на Манчестър Юнайтед направи отлично двойно подаване с Рахийм Стърлинг и се озова очи в очи с Ханданович, като елегантно го преодоля за 3:1.

Уелбек се разписва вече пет пъти в последните четири мача на английския национален отбор, а Рууни, който на 29 години и 22 дни е най-младият с поне 100 мача за „Трите лъва“, е само на пет гола от рекорда на Боби Чарлтън. Уелбек е топреализатор в квалификациите за Евро 2016 с въпросните пет гола, като по четири имат Роберт Левандовски (Полша), Гилфи Сигурдсон (Исландия), Томас Мюлер (Германия) и Омар Дамари (Израел).

4124448

Супер изненадата на деня дойде от другия мач в групата – Сан Марино удържа нулево равенство като домакин на Естония и регистрира първа точка в историята си в квалификации. Иначе лидер в Група Е с 12 точки от 4 мача е Англия, докато Словения остава на трета позиция с 6 точки и по-слаба голова разлика от Литва – също с 6 пункта, но от 3 мача. Естония е 4-та с 4, следвана от Швейцария с 3 и двубой по-малко, а Сан Марино остава последен, но вече с 1 точка.