Англия напусна безславно Мондиал 2014

Отборите на Коста Рика и Англия не излъчиха победител в последния си мач от група D на Мондиал 2014 в Бразилия и завършиха наравно - 0:0.

"Трите лъва" отново разочароваха с играта си, като показателно за тяхното безсилие е, че за целия мач възпитаниците на Рой Ходжсън не успяха да отправят нито един точен удар във вратата на съперника си.

След това реми костариканците събраха 7 точки, с които спечелиха групата, докато англичаните си тръгват от Световното по футбол още след груповата фаза, като това им се случва за първи път от 1958 година насам.

Вижте пълно класиране в група D>>

Рой Ходжсън бе направил цели девет промени в стартовия си състав, но и това не се оказа достатъчно за първа победа на островитяните в Бразилия 2014.

Съставите и пълна статистика от мача ТУК>>

Капитан на Англия в този двубой бе Франк Лампард, като това може би беше последният мач на легендарния полузащитник с екипа на "трите лъва". 36-годишният футболист се превърна във втория най-възрастен англичанин след Питър Шилтън, който извежда страната си с капитанската лента на световни първенства.

Двата отбора започнаха срещата доста активно, без никакво предварително разузнаване. Първата възможност се откри пред звездата на костариканците Жоел Кембъл още във 2', когато той опита изстрел от дистанция, който профуча много близо до пазената от Бен Фостър врата.

"Трите лъва" отговориха с опасен удар на Даниел Стъридж в 12', но и той нямаше необходимата точност и излезе в аут.

Десетина минути по-късно Коста Рика получи правото да изпълни пряк свободен удар. Зад топката застана Селсо Боргес, който отправи страхотен изстрел, но Бен Фостър с мъка успя да избие, като след намесата му топката облиза гредата.

4097381

В 27’ бе ред на Англия да застраши вратата на съперника си. След едно центриране в наказателното поле на Коста Рика - Дани Стъридж се озова в стрелкова позиция, но не успя да бие, като английският нападател имаше претенции за нарушение срещу него, но главният съдия остана безмълвен, отсъждайки засада.

Малко след това (35') отново Стъридж бе близо до откриване на резултата. Рос Баркли центрира от корнер, Фил Джоунс игра с глава, след което топката попадна в нападателя на Ливърпул, който също с глава я изпрати на сантиметри над напречната греда.

До края на първата част двата състава не успяха да застрашат противниковата врата и се оттеглят на почивка след едно не толкова интересно полувреме, в което англичаните не успяха да стигнат до точен удар във вратата.

Първото по-опасно след почивката бе пред вратата на Коста Рика. Стъридж се озова на отлична позиция в 49', но се засуети и топката бе избита от Кейлор Навас.

4097396

В следващите минути играта се накъса, а футболистите на двата отбора се поизнервиха, но реферът охлади страстите им с три жълти картона - два за Англия (на Рос Баркли и Адам Лалана) и един за Коста Рика (на Джанкарло Гонсалес).

В 60' Лалана проби по лявото крило и центрира опасно в наказателното поле, но топката не можа да стигне до Стъридж след сигурна намеса на вратаря.

Четири минути по-късно Стъридж излезе очи в очи с Кейлор Навас, но техничният му удар не намери очертанията на вратата. Малко преди това пък Бен Фостър отрази далечен изстрел на влезлия като резерва Кристиан Боланос.

4097398

Лека полека темпото на игра започна да спада, като двата тима изглеждаха изморени и трудно стигаха до голови възможности. Рой Ходжсън потърси някаква промяна и в игра за Англия се появиха Рахим Стърлинг, Стивън Джерард и Уейн Рууни, съответно на местата на Адам Лалана, Джак Уилшър и неубедителния Джеймс Милнър.

Селекционерът на Коста Рика Хорхе Луис Пинто също направи трите си смени, заменяйки някои от основните си играчи, за да ги пази за предстоящия осминафинал.

4097399

Тези смени още повече накъсаха играта, а и футболистите на двата отбора като че ли вече мислеха - костариканците за следващия си мач, а англичаните за обратния път към дома.

В крайна сметка до нови положения пред двете врати не се стигна и така Англия напуска безславно Световното по футбол само с една спечелена точка.

"Лос Тикос" пък събраха 7 пункта, с които спечелиха първото място в групата и сега очакват съперника си на осминафиналите, който ще бъде вторият отбор от група C.

На втора позиция в група D завърши Уругвай, който се пребори за място на елиминациите с Италия, побеждавайки "адзурите" с 1:0 в другия мач от групата.