Ангел Ангелов: Вярвам, че до две години отново ще сме в световния елит

снимка: boxbg.org

Бившият треньор на националния отбор по бокс Ангел Ангелов излезе от фокуса на вниманието на медиите след като мястото му зае Петър Лесов, но на новата си длъжност мениджър на всички национални гарнитури продължава да се труди на боксовото поприще. Гледната му точка за начина на подготовка в клубовете и в националния отбор обаче остава непроменена.

 

"Малко, да не кажа никак не се работи качествено в центровете. И това дава отражение на цялостното състояние на бокса в България", заявява бившият олимпийски вицешампион от Мюнхен 1972.

 

"Но има изключения. В Левски, в Победа Бургас и във възродения Академик София се мобилизираха, събраха силни боксьори и там треньорите работят с ентусиазъм. Не се съмнявам, че от там в скоро време ще излязат и млади силни боксьори. За съжаление, градове, в които в миналото се изграждаха боксьори, донесли слава на България, днес едва кретат. Мога да спомена Варна, Сливен, Русе, Ямбол, макар че в последно време там нещата като че ли потръгнаха. Не може непрекъснато да се оправдаваме с безпаричие. Бокс се прави и с малко пари. Той е народен спорт и тренировъчните зали са пълни и никой не се притеснява дали има финансова или газова криза", допълни Ангелов.

 

А положението в националния отбор?
- Критиката, която сега отправя Петър Лесов, към боксьорите и техните лични треньори в клубовете повторях и аз непрестанно. Не може да идват на лагер без да са се готвели изобщо у дома. Там личните треньори трябва да наблягат повече на индивиуалната работа, на техниката. А не половината от лагера с националния отбор да преминава в обучение как трябва да се изпълняват ударите и защитите.

 


И все пак не всичко е загубено...?
- Не, ни най-малко. Миналата година направихме удар на европейското първенство за юноши младша възрасти за девойки - Три златни медала. Това ме кара да вярвам, че след една-две години ще имаме отново силен бокс. Така е било винаги - на цикли - една-две години застой и после отново в елита...