Али Картър е първият финалист в „Крусибъл“

снимка: sportinglife.com

Алистър Картър ще играе на финала на Световното първенство по снукър в Шефилд.

Капитана изигра много добри четири сесии срещу Стивън Магуайър и си спечели място в заключителната среща в „Крусибъл" след победа със 17:12.

В първата сесия англичанинът дръпна с 5:3, а картината се повтори и във втората сесия, което помогна на Картър да поведе с 10:6. Нещата можеха да приключат в третата част на двубоя, след като Картър поведе с 14:7, но шотландският боец успя да спечели следващите три фрейма и запази своите шансове - 14:10.

Финалната сесия обаче започна кошмарно за Магуайър и неговият опонент взе откриващите две партии, което го приближи на фрейм от победата в мача. Бившият шампион от Шампионата на Обединеното кралство обаче не се предаде и успя да направи резултата 16:12 след серии от 56 и 53. Картър обаче не се смути от развоя и отговори с брейк от 70 точки, което му осигури успеха днес и класирането за финала.

Преди турнира никой не слагаше в сметките Капитана, както и самия той сподели след срещата си с Магуайър.

„Нямах особени очаквания около световното първенство. Разчитах на своите предимства и силни страни и се радвам, че стигнах до финала".

По пътя си той отстрани считания за фаворит в турнира Джъд Тръмп, а освен него победи игралия феноменално Джейми Джоунс (четвъртфинал) и Марк Дейвис (първи кръг).

На финала Капитана ще срещне победителя от срещата между Рони О'Съливан и Матю Стивънс. В момента двамата играят при резултат 15:10 в полза на Ракетата. Картър се е срещал вече на финал в „Крусибъл" с трикратния световен шампион, като през 2008-а година загуби с убедителното 18:8.