Талантът Веско Цинзов: Мечтая да стана световен шампион

Ако някога сте си казвали, че България няма вече изявени имена в зимните спортове или пък няма перспективни млади състезатели, сега ще докажем обратното.

Биатлонът вече доказа, че продължава да произвежда позитивни новини от най-елитните състезания, а в алийските ски отново имаме поводи за задоволство покрай завръщането на Мария Киркова и домакинствата на Световни и Европейски купи.

Дори в ски-бягането обаче България е сериозен играч и страната ни е разпознаваема в световен мащаб най-вече заради постиженията на едно момче - Веселин Цинзов.

Той е роден на 29-ти юли 1986-та година в град Самоков и през 2007-ма дебютира в стартовете от Световната купа, а през декември 2010-та за първи път пробива в топ 10 - в Контиолахти се нарежда 9-ти в надпреварата на 15 км.

Веско Цинзов спечели турнира на ФИС по ски-бягане в швейцарския зимен център Аделбоден на 23-ти януари 2013-та година, с което постигна един от най-добрите си резултати в кариерата.

Българинът беше 7-ми в спринта на 1.4 км в Аделбоден, после спечели състезанието на 10 км класически стил. След това в последната трета дисциплина (4 км бягане свободен стил) успя да задържи аванса си и да приключи с общо време 42:16.0 минути.

Миналата седмица поради липса на състезания от календара на ФИС в Европа, треньорът Пламен Недялков взе решение Антония Григорова-Бургова и Веселин Цинзов да стартират в маратона на 45 км свободен стил в Словакия. И двамата национали спечелиха безпроблемно състезанието. На 27-ми Веселин стартира на 30 км класически стил и отново е победител.

Sporta.bg потърси за интервю Цинзов след триумфа му в Аделбоден, вижте как отговори на въпросите ни:

Класира се 7-ми в спринта на 1.4 км в Аделбоден, после спечели състезанието на 10 км класически стил. Доволен ли си от себе си?

Спринтът не моята дисциплина, но от 10км. съм много доволен. (По принцип Веско най-много обича маратонните състезания в ски-бягането)

Чувстваш ли се самотен в ски-бягането в България?

До някъде, да, чувствам се самотен в тренировките, но се надявам това да се оправи с идването на Андрей от Казахстан.

(Sporta.bg уточнява, че става въпрос за Андрей Гридин, който ще бъде натурализиран от Българската федерация по ски. Той е на 24 години и има два бронзови медала от световното първенство за юноши в Италия през 2008 г., където стана трети на 20 км и в щафетата 4х5 км на Казахстан, както и 4-ти на 10 км.  Последното му състезание беше на 30 януари 2010 г.)

Можем ли да говорим за конкуренция у нас, има ли предпоставки за развитие на този спорт в България?

За конкуренция едва ли може да се говори, при положение, че съм единственият мъж в България. Може би ако самите ние, спортистите, (скиорите) не помогнем да се развие, няма да стане лесно, защото няма условия.

Мечтаеш ли да участваш в „Тур дьо ски"?

Мога да участвам, но не съм достатъчно подготвен за такова състезание.

Имаш квота за Олимпиадата, но какво трябва да направиш до края на сезона, за да я задържиш?

На този етап няма начин да я изгубя,само да се запазя здрав.

Да очакваме ли от теб нови участия в Световната купа, както беше в Йеливаре и Куусамо?

За сега не, защото подготовката ми е насочена изцяло за Световното първенство.

Казвал си, че си боледувал в началото на сезона, беше ли нещо сериозно и как се чувстваш сега физически?

Да, боледувах. Не беше нещо сериозно, да чукна на дърво, засега се чувствам доста добре.

Поставил ли си си някакви цели до края на кампанията?

Да, поставил съм си цели, но като цяло те са сезонни.

Според теб каква е позицията на българската школа по ски-бягане в сравнение с другите в Европа?

С две думи - няма сравнение.

Кой ще спечели Световната купа - Дарио Колоня, Петер Нортхуг или Александър Легков?

Трудно е да се определи, но за мен фаворитът е Дарио Колоня.

И накрая, какви са мечтите ти в професионален и личен план?

В личен план вече постигнах мечтите си - семейство. А в професионален мечтата ми е да стана световен шампион.