60 години от историческата победа на Унгария над Англия

снимка: fifa.com

Днес се навършват 60 години от победата на Унгария над Англия с 6:3 през далечната 1953 година.

Според мнозина този мач е един от най-важните в историята на английския футбол. Защото дотогава Англия се смята самонадеяно за най-добрият футболен отбор в света.

Също така англичаните са в поредица от 24 победи и са сигурни в успеха над своя съперник, който пък също не познава вкуса на загубата от 3 години.

Англия тогава е номер 1 в световната ранглиста, докато футболния тим на унгарците точно е спечелил златен медал на олимпийските игри. Преди този мач Англия има само една загуба на собствена земя и то в Ливърпул от отбора на Ейре.

Младите унгарци обаче излизат в съвсем различна от тогавашната постройка на англичаните известна като WM ( 3-2-2-3). Футболистите са разположени на терена като формите на буквите WM. Унгария играе със схемата 2-3-3-2, с младите нападатели Ференц Пушкаш и Сандор Кошич.

4047358

Този мач е със статут на легенда за тези страни защото последствията от него са огромни. Високото самочувствие на англичаните им изиграва много лоша шега. Настроението на Острова преди този мач, е че английският тим е непобедим и диктува модата във футболния свят. (английските медии и сега чертаят подобни картини пред националния тим).

Общо взето всички в Англия са сигурни в своето превъзходство. Това което ще се случи обаче ще обърне всичко на 360 градуса.

Унгарците започват да доминират в мача още от първата минута, когато вкарват и първия гол. Англичаните изравняват в 15-та минута от мача, но унгарците бързи връщат две попадения само за 5 минути.

Вторият гол на Пушкаш прави резултата 4:1, а англичаните стигат до 4:2 в края на полувремето. Втората част продължава като първата резултата след края на мача в 6:3 за Унгария.

В този мач се личи че всички футболисти на Унгария стоят по-добре технически и физически на терена от своите съперници. Цяла Англия е потресена, но отдава всичко заслужено на унгарците. Целият унгарски тим е поздравен от феновете и футболистите на Англия за играта си. Повече от 100 000 гледат мача по трибуните на "Уембли".

4047357

„Видяхме една система на игра, която не сме виждали преди. Нито един от тези футболисти не означаваше нищо за нас. Всички те са фантастични и все едно бяха от Марс. Досега никой не ни беше бил на „Уембли“ ,“ заявява Боби Робсън след мача.

В английския тим блестят имената на сър Стенли Матюз и Алф Рамзи, който 13 години по-късно ще изведе като треньор Англия до най-големия успех на страната.

С този мач започва революцията във футбола. Унгарската школа полага основите на тоталния футбол, който ще бъде изграден по-късно изцяло от холандците.

Комунистическият режим изгражда от младите мъже едни тренирани спортисти с атлетични фигури. Това е началото на съвременния футбол. Мачът, който накара англичаните да се замислят, че не са най-добрите и тепърва трябва да поработят върху развитието на футбола.

Реваншът е само шест месеца по-късно. Англия връща визитата на Унгария и записва най-срамната си загуба в историята - 1:7. Досега това е най-неприятната страница в историята на Англия, но поне самите англичани признават, че благодарение на този унгарски тим те разбират, че са много далеч от модерния футбол и затова правят стъпки за изравняването на класите и резултатите не закъсняват.