6 причини да гледаме с интерес Реал Мадрид - Борусия (Дортмунд)

Реал Мадрид ще гони дивото на „Сантяго Бернабеу" тази вечер от 21:45 часа в реванша срещу Борусия (Дортмунд).

След като проспаха второто полувреме на първия сблъсък, футболистите на „кралския клуб" трябва да направят истински подвиг, за да заличат разгрома 4:1 отпреди седмица.

Историята и някои други елементи от аурата на „белия балет" обаче подсказват, че елиминирането на Борусия не бива да се смята нито за невъзможно, нито за чудо.

Дали футболистите на Жозе Моуриньо са способни на обрат, какъвто още нито един отбор не е постигал на тази фаза от надпреварата, откакто тя носи името "Шампионска лига" (1992 г.).

Причина номер 1: Жозе Моуриньо

Моуриньо може и да не е боготворен от феновете на Реал, може и да е недолюбван от собствените си футболисти, може и да загуби битката с Барселона в 2 от 3-те си сезона на „Бернабеу", но си остава Специален.

Много величия в треньорската професия са се сгромолясвали в търсене на прословутата Десета титла от Шампионската лига, а евентуален провал на Моуриньо в това отношение като че ли ще намери доста по-широк отзвук отколкото е сраведливо.

Специалния има достатъчно богат арсенал от умения, за да изцеди докрай качествата и потенциала на футболистите си и да ги вдъхнови да се обединят около последната им (вероятно) обща кауза - Десетата.

Пък и „Бернабеу" е идеалната арена на един исторически обрат, който може да се окаже лебедовата песен на Специалния в Мадрид. А при това положение Моуриньо ще се постарае да го запомнят като победител.

Причина номер 2: Кристиано Роналдо

Роналдо игра с разтежение в първия двубой с Борусия и за негово съжаление голът му се оказа недостатъчен, за да компенсира слабата игра на Реал с добър турнирен резултат.

Досега обаче Кристиано не е пропускал шанс на блесне на голямата сцена, а в неговото положение всеки един шанс за величие не бива да се изпуска.

Роналдо е свикнал постоянно да трябва да се доказва, защото непрекъснато търпи сравненията с Лео Меси. Един силен мач и няколко попадения във вратата на Борусия със сигурност ще издигнат CR7 на още по-голям пиедестал от феновете на „белия балет".

С подходящата подкрепа от страна на съотборниците си головата машина от Португалия е способен дори собственоръчно да заличи пасива на Реал от първия мач. А Роналдо може да е всичко, но не е човек, който изпуска шансовете си.

Причина номер 3: Обратът срещу Дарби Каунти през сезон 1975/76

Реал има примери в бляскавата си история на забележителни обрати от типа на този, който ще опитат да осъществят довечера.

През сезон 1975/76 година „белия балет" елиминира английския шампион Дарби Каунти в турнира за Купата на европейските шампиони (КЕШ, предшественик на Шампионската лига).

Това изглеждаше невъзможно преди реванша на „Бернабеу", защото Дерби бе спечелил първия мач като домакин с изразителното 4:1. Познато, нали?

В реванша обаче Реал помита съперника си с 5:1 и го елиминира от осминафиналите на КЕШ, като попаденията реализират Роберто Мартинес (2), Сантияна (2) и Пири.

Подчертаваме, че последният гол пада в 10-ата минута на продълженията, като Пири се разписва за 4:1 в 85-ата минута.

Причина номер 4: Обратът срещу Андерлехт през 1984/85

„Кралския клуб" елиминира белгийския Андерлехт от осминафиналите за Купата на УЕФА след загуба с 0:3 в първия двубой.

Този резултат е дори по-неприятен от погрома на „белия балет" в Дортмунд.

В реванша обаче дори не се стига до продължения, защото цялата нападателна мощ на знаменития Реал тогава се стоварва върху съперника.

Мадрид печели с изразителното 6:1, благодарение на хеттрика на Емилио Бутрагеньо, двата гола на Хорхе Валдано и попадението на Санчис.

Причина номер 5: Обратът срещу Интер през 1985/86

Реал Мадрид се намира в почти същата незавидна ситуация в турнира за Купата на УЕФА срещу Интер на следващия сезон, като този път се стреми да се класира на финала в надпреварата.

„Нерадзурите", вдъхновени от великия Марко Тардели, печелят с 3:1 на „Джузепе Меаца" и правят задачата на „кралския клуб" доста трудна.

Когато в състава си имаш играчи като Бутрагеньо, Уго Санчес, Сантияна и Мичел обаче нищо не е невъзможно и феновете на „Бернабеу" отново аплодират великолепен обрат.

Санчес и Сантияна вкарват по 2 гола, а Гордийо добавя един за разгрома 5:1, който идва след продълженията.

Причина номер 6: Обратът срещу Борусия (Мьонхенгладбах) през 1985/86

Този сезон определено може да служи за пример на сегашното поколение футболисти на „белия балет", защото преди да бъде елиминиран Интер по въпросния впечатляващ начин, Реал трябваше да се справи с Борусия (М).

Германският клуб втрещи съперника си с разгром в домакинството - 5:1. Дори този резултат обаче не стресна звездния състав на „кралския клуб", който пределно ясно знаеше задълженията си в реванша на „Бернабеу".

Хорхе Валдано направи резултата 2:0 с попаденията си още в 7-ата и 20-ата минута, а Сантияна увеличи аванса на домакините в 78-ата.

Секундите до края течаха болезнено бързо за „белия балет", но в 90-ата минута Сантияна с втория си гол в мача направи резултата 4:0 и осъществи поредния знаменит обрат в историята на „белите".

Това са само 6 причини, които не искат да ви убедят, че Реал Мадрид задължително ще отстрани Борусия (Дортмунд).

Те целят единствено да провокират интереса ви преди реванша довечера и да ви накарат да се замислите дали преднината на германския тим е достатъчно комфортна, когато става въпрос за реванш на „Бернабеу".