34 грешки лишиха България от първото място за сметка на Бразилия (СНИМКИ)

снимка: fivb.org

България записа второ поражение в Световната лига, като Бразилия надигра възпитаниците на Камило Плачи с 3:1 (24:26, 25:17, 25:21, 25:23), които изпуснаха златен шанс поне за точка в тежкото гостуване.

Ключово в мача се оказа съотношението на грешките на двата отбора, като родните национали записаха цели 34 срещу 22 за домакините. Слаба беше и играта на Георги Братоев, който беше неузнаваем през целия двубой и допусна ключови грешки в решаващи моменти - най-вече в четвъртата част.

Основното оръжие на "селесао" беше сервисът, който разби посрещането на Салпаров и компания, а оттам нататък силните нападатели Висото и Лукарели нямаха проблеми със завършването на атаките.

Най-резултатен в срещата бе именно бившият диагонал на Тренто, който закова 19 точки, 5 от които на блокада. Лукарели заби 14 точки в полето на България, а 10 добави Едер. За родната селекция Алексиев заби 15 точки, а Соколов бе далеч от най-доброто си равнище, въпреки че се отчете с 14.

Следващата среща между двата отбора е утре отново в 16:00 часа, а с победата си Бразилия измести България от първото място - 16 срещу 14 точки.

Първи гейм

Първите две точки в мача бяха за България след две грешки от сервис и през центъра на домакините - 0:2. Последва изравняване при 2:2, но с нова силна блокада на Скримов родните национали задържаха аванса си и след разнообразни атаки и от двете страни се стигна до 7:8 в полза на "лъвовете", които загубиха предимството си в гейма.

За съжаление, грешки в атака на Соколов и Скримов позволиха на Бразилия да вземе аванс при 11:10, но силен сервис на играча на Пари (Волей) възстанови равенството - 12:12. Равенството се задържа още известно време, но Гоцев направи блок през центъра, а след забивка на Соколов българите се оттеглиха на почивка с две точки аванс - 14:16.

Ключов аванс от 3 точки откри Соколов още при първото разиграване след паузата, а разликата можеше да е и 5 точки, но възпитаниците пропуснаха няколко шанса - 16:19, а лсед това и 17:20. Две грешки на Братоев обаче заличиха тотално водачеството на България - 20:20, а "лъвовете" отново пропуснаха златен шанс да поведат - 21:21.

Равенството се задържа до момента, в който Алексиев успя да осъществи контраатака за 22:24 - геймпойнт за България. Първата точка беше успешно защитена, а и при втората Висото направи блок срещу Соколов - 24:24, а след това 24:25, след като диагоналът поправи грешката си. Бразилците сбъркаха при атака от центъра и първият гейм отиде на сметката на България - 0:1.

Втори гейм

Втората част започна лошо за нашите момчета, които бързо натрупаха пасив от 3:0 заради собствени грешки, а въпреки таймаута бразилците натрупаха аванс от 5:1. Хубава серия от сервиси на Скримов помогнаха на националите да намалят до 6:5, а техническата пауза дойде при аванс от само точка за "селесао" - 8:7, след чудесни изяви на Алексиев.

Отново обаче Бразилия заигра силно на блок и дръпна с 4 точки - 11:7. Плачи взе още един таймаут, но последваха нови грешки в посрещане и аут от атака на Соколов - 13:7, но все пак Алексиев стопира пропадането след блок аут - 13:8. Серията обаче се оказа решаваща и Бразилия поведе с 16:10.

На мястото на Братоев в игра влезе Добри Димитров, но и това не помогна на националите ни, които бяха стъписани в края и така и не успяха да преодолеят отпускането в средата на гейма - 25:17. В игра се появи и Миро Градинаров, а Алексиев получи почивка в заключителните минути.

Трети гейм

Геймът започна равностойно, но с голяма доза късмет Бразилия дръпна с 4:2, но за сметка на това троен блок и точка на Алексиев изравниха. Размяната тна точко продължи до момента, в който Висото заби поредната си точка за 7:5, а след това и 8:5 за домакините.

Силнят сервис на Бразилия продължи да създава проблеми за "лъвовете", които така и не успяваха да пробият началния удар на своя домакин, а Соколов и Йосифов не бяха достатъчно ефективни за България. Така авансът на Бразилия се увеличи - 16:12.

Разликата набъбна до 5 точки, след като "селесао" записа няколко лесни точки, включително и два аса от флот-сервис - 21:14, а основни точконосители в тези моменти бяха Висото и Лукарели. Соколов обаче реализира 3 поредни точки и върна интригата - 21:17 и таймаут за домакините. Това подейства и бразилците реализираха от атака-пайп, а до края на гейма Соколов и компания не успяха да се възпозлват от открилите им се шансове и загубиха с 25:20.

Четвърти гейм

Лукарели поведе бразилците във четвъртата част, а грешките в нашата половина продължиха да идват една след друга. Това доведе до аванс от 4 точки за домакините, които го задържаха и се оттеглиха на почивка при 8:4 в своя полза.

Разочароващото представяне в нападение продължи с пълна сила, като Соколов, Скримов и Алексиев продължиха да бъркат, а авансът на Бразилия набъбна на 13:8. Освен това и играта на Братоев беше много слаба и разгадаема. Все пак разликата бе намалена до 2 точки след безумни грешки в защита на домакините - 16:14.

Великолепната игра в защита България поведе с 18:19, но нова ключова грешка на Братоев позволи изравняване. В тези минути пък Милушев влезе заради слабата игра на Соколов. Въпреки това България продължаваше да има предимство - 21:22. За съжаление, Милушев не успя да забие две поредни топки, а Висото донесе мачпойнт за своите - 24:23.

Последва таймаут и отлична възможност за България, но се поредната грешка на Братоев донесе победата на домакините - бъркана топка и 25:23.