24 години по-късно: България отново стъпка "лалетата" насред Ниската земя (ВИДЕО)

Националният отбор на България записа изключително престижен успех с 2:1 над световния вицешампион Холандия в приятелска среща, изиграна тази вечер на ст. "Амстердам Арина". Робин ван Перси откри за "лалетата" в края на първата част, но капитанът на "лъвовете" Ивелин Попов изравни от дузпа в началото на втората. В добавеното време на срещата Илиян Мицански донесе успеха на българите, бележейки с глава след центриране на Станислав Манолев.

През първото полувреме гредата лиши България от откриване на резултата, след като изстрел от пряк-свободен удар на Валери Божинов срещна напречния стълб над Тим Крул. Почти веднага след това се стигна и до откриване на резултата, като Робин ван Перси се възползва от фино подаване на Уесли Снайдер и без проблеми матира Стоян Колев за 1:0.

През втората част България възстанови равенството, като това се случи едва минутки след подновяването на играта. Йордан Минев изработи дузпа в полза на "лъвовете", а капитанът Ивелин Попов бе точен от бялата точка, бележейки за 1:1. В добавеното време Станислав Манолев открадна една топка и центрира в наказателното поле, където резервата Илиян Мицански бе точен за крайното 1:2. Като цяло българският тим стоя добре срещу именития си съперник, показвайки ясна физиономия и дисциплинирана игра, увенчавайки колективните си усилия със звучен успех. Успех, който със сигурност ще попадне сред акцентите на световните агенции.

По този начин се повтори и сценарият от 1988 година, когато също в приятелска среща преди предстоящото Европейско първенство, българският тим победи Холандия с 2:1. Тогава това означаваше и титла за "лалетата".

Селекционерът на "лъвовете" Любослав Пенев не можеше да разчита на своя титулярен вратар Николай Михайлов, като неговото място под рамката бе заето от ветерана Стоян Колев. Двамата близнаци Йордан и Веселин Миневи стартираха по фланговете, а Иван Иванов и Николай Бодуров действаха като двойка в центъра на отбраната. Светослав Дяков, Владимир Гаджев и Георги Миланов оперираха в средата на терена, а Станислав Манолев и Ивелин Попов помагаха на Валери Божинов в предни позиции.

Наставникът на Холандия Берт ван Марвайк остави Ариен Робен на резервната скамейка, но съставът на "лалетата" не бе лишен от присъствието на суперзвезди. Рафаел ван дер Ваарт, Уесли Снайдер, Клаас Ян Хунтелаар и Робин ван Перси бяха сред титулярите, докато Марк ван Бомел и Найджъл Де Йонг оформиха гръбнака на холандската полузащита.

Двубоят на "Амстердам Арина" съвсем очаквано започна с превес на домакините, които имаха желание да зарадват духовитите си привърженици по трибуните. Футболистите в оранжеви фланелки търсеха постъпи към пазената от Стоян Колев врата, но до стопроцентови шансове пред българския страж не се стигаше. България от своя страна опитваше да контраатакува при удобна възможност, но холандската защита рядко бе затруднявана.

Още в 16' Ван Марвайк извърши първа смяна в своя стартов състав, след като Матайсен получи травма и бе заменен принудително от Бума. Две минути по-късно българите направиха опит за интересна атака, но подаването на Валери Божинов не намери Ивелин Попов на добра позиция. В 26' световният вицешампион достигна до най-добрия си шанс за реализиране на гол, ала българската отбрана се справи. Станислав Манолев не се намеси по най-добрия начин след опит за удар на Де Йонг, но това стори Йордан Минев, пред голлинията отрази опасността.

Така се стигна и до последните минути на първата част, които се оказаха най-интригуващи за първото полувреме. В 44' България получи възможност да изпълни пряк-свободен удар пред вратата на Тим Крул. Зад топката застана Валери Божинов, който стреля силно с левия крак, но за съжаление топката кацна право върху горната греда. В ответната атака Холандия откри резултата на "Амстердам Арина", след като Уесли Снайдер пусна подаване зад българската защита, а Робин ван Перси с едно докосване чукна топката край Стоян Колев за 1:0.

На почивката двамата селекционери не извършиха промени в своите състави, а втората част стартира чудесно за българския национален отбор. В 48' Йордан Минев се озова на добра позиция в наказателното поле на Холандия и центрира, а Рафаел ван дер Ваарт блокира топката с ръка. Главният рефер Фернандо Тейшейра Витиенес даде сигнал за дузпа, а капитанът на "трикольорите" Ивелин Попов бе точен, възстановявайки равенството.

И ако се очакваше, че в следващите минути Холандия ще се впусне в атаки, образувайки обръч около наказателното поле на България, това не се случи в пълна степен. Футболистите на Любослав Пенев не се затвориха в глуха защита, а продължиха да търсят начини да играят с топката, не позволявайки на противника да организира солиден натиск. В 56' Ивелин Попов центрира добре за Станислав Манолев в наказателното поле, но футболистът на ПСВ остана под топката.

По същото време Любо Пенев извърши първа смяна в своя стартов състав, като Иван Стоянов зае мястото на съотборника си в Лудогорец Йордан Минев. Това на практика и означаваше, че Станислав Манолев ще се върне на позицията на десен бранител. Малко по-късно терена напусна и Валери Божинов, а на негово място влезе Илиян Мицански. Същевременно "лалетата" продължиха да търсят начини за отбелязване на втори гол, като в 62' Стоян Колев улови удар на Ван дер Ваарт в долния десен ъгъл на вратата.

В 63' Берт ван Марвайк извърши двойна смяна, като специалистът гласува доверие на Шаарс и Дирк Кайт. По същото време излезе да загрява и Ариен Робен, който обра овациите на трибуните. В 70' българите сътвориха нова добра контраатака в половината на Холандия, която завърши с много опасен изстрел на Станислав Манолев. Кълбото мина съвсем близо до левия страничен стълб на вратата, а късметът помогна на Тим Крул. Две минути по-късно минути на "Амстердам Арина" записа и Валентин Илиев, а мястото си в защита отстъпи Иван Иванов. Любослав Пенев извърши и вратарска рокада, а дебютът си за българския национален отбор записа стражът на Миньор Иван Чворович.

В 78' се стигна до нови смени, като в игра за Холандия се появи Ариен Робен, който зае мястото на Клаас Ян Хунтелаар. Рокада извърши и Любослав Пенев, който извади своя капитан Ивелин Попов, давайки шанс за изява на младия Александър Тонев. Три минути по-късно Уесли Снайдер стреля силно в очертанията на вратата, но топката попадна право в ръцете на Чворович.

В 85' Любо Пенев извърши последна смяна в отбора на България, като Георги Миланов бе заменен от Христо Златински. В заключителните минути и двата тима демонстрираха добро темпо, като в 86' нова атака на България завърши с изстрел на Гаджев, париран безпроблемно от Крул. Минута по-късно Ариен Робен се вряза в пеналтерията на "трикольорите", но бе блокиран, макар и с претенции за дузпа от негова страна.

Илиян Мицански бележи победното за България попадение...

Така постепенно се стигна до добавеното време на срещата, когато България нанесе решаващия си удар. Станислав Манолев открадна една топка в половината на Холандия, напредна и центрира в наказателното поле, където Илиян Мицански с глава отбеляза за крайното 1:2 в полза на "лъвовете".

Холандия - България 1:2 (1:0 - Ван Перси 45'; 1:1 - Ив.Попов (д) 49'; 1:2 - Мицански (93')

Холандия: Крул, Ван дер Вил, Матайсен (Бума), Хейтинга, Вилемс (Кайт), Ван Бомел, Де Йонг (Строотман), Снайдер, Ван дер Ваарт (Шаарс), Ван Перси, Хунтелаар (Робен)

България:Колев (Чворович), Й.Минев (Ив.Стоянов), Ив.Иванов (Илиев), Бодуров, В.Минев, Гаджев, Дяков, Миланов (Златински), Попов (Тонев), Манолев, Божинов (Мицански)