20 гола с глава на Евро 2012

След като още в груповата фаза беше изравнен рекорда за голове с глава на Европейски първенства, снощи Шаби Алонсо заби попадение номер 20, използвайки главата си - този старомоден прийом в играта направи невероятно завръщане по терените в Полша и Украйна.

Всичко започна в 17-ата минута на мача на откриването между Полша и Гърция, когато Роберт Левандовски откри резултата с глава. А снощи в Донецк Алонсо реализира 20-ия, въпреки че самият той не можа да си спомни кога за последно бе отбелязвал гол по такъв начин.

В 27 мача, 20 попадения от общо 69 са реализирани с глава - досегашният рекорд бе 17.

„Трябва да проверите в Уикипедиа", отговори Алонсо на въпрос кога за последно е вкарвал с глава, след като няколко секунди не можа да се сети. Вероятно събитието се е случило някъде през 2004-та година, когато е защитавал цветовете на Реал Сосиедад, преди да премине в Ливърпул.

За първи път снощи испанец реализира на Евро 2012 с глава, а също на четвъртфиналите Португалия надви Чехия, благодарение на мощен изстрел с глава на Кристиано Роналдо, напомнящ за попадението на самия Алонсо.

Двете сили ще се изправят една срещу друга на полуфиналите, като „селесао" вече е инкасирал два гола с глава - срещу Дания при успеха с 3:2, като авторът бе Никлас Бендтнер.

Президентът на УЕФА Мишел Платини даде обяснение на странното явление на Евро 2012.

„Причината е в повечето съдии на терена и по-специално заради тези до вратата. Защитниците се притесняват, че всяко тяхно неправомерно действие ще бъде наказано и затова оставят без опека нападателите на противника."