12 години по-късно - колосът от Торино се събуди и отново е на финал в Шампионска лига (ВИДЕО И СНИМКИ)

\"Старата госпожа\" ликува в Мадрид

Дванадесет години по-късно Ювентус отново е на финал в Шампионската лига, след като тази вечер торинският гранд достигна до равенство 1:1 с Реал Мадрид на "Сантяго Бернабеу" и с общ резултат 3:2 си гарантира място в големия мач в Берлин на 6 юни.

Така в спор за трофея Юве ще се изправи срещу селекцията на Барселона, която снощи елиминира от надпреварата състава на Байерн Мюнхен. За "бианконерите" това е първи финал от 2003 година насам, когато Ювентус загуби с дузпи спора за трофея с Милан на "Олд Трафорд" в Манчестър.

Кристиано Роналдо откри от дузпа за Реал Мадрид преди почивката, но юношата на "белите" Алваро Мората отбеляза във втори пореден мач срещу родния си клуб, изравнявайки за 1:1 с точен изстрел с левия крак.

До края на срещата Реал Мадрид всячески опита да стигне поне до продължения, но със сериозни пропуски пред вратата на Джиджи Буфон се "отличи" Гарет Бейл, за когото животът в Мадрид изглежда ще става все по-труден.

С отбелязания си гол Кристиано Роналдо пък се изравни с легендата Алфредо Ди Стефано по брой голове за Реал Мадрид - 307, което и го изкачва на второ място във вечната класация на "белите".

Наставникът на Реал Мадрид Карло Анчелоти можеше да разчита на възстановения от контузия Карим Бензема сред титулярите, като отново в стартовия състав личаха имената на Кристиано Роналдо и Гарет Бейл. Тони Кроос, Иско и Хамес Родригес оформиха трио в средата на терена за европейските шампиони, докато Марсело, Рафаел Варан, Серхио Рамос и Дани Карвахал оформиха защитна четворка пред вратаря Икер Касияс.

Масимилиано Алегри бе поставил капитана Джанлуиджи Буфон под рамката на вратата, докато карето Лихтщайнер - Бонучи - Киелини - Евра трябваше да оперира в отбрана. Сред титулярите на Ювентус отново блестеше името на възстановения Пол Погба, който трябваше да оперира с Андреа Пирло, Клаудио Маркизио и Артуро Видал в средата на терена. Алваро Мората и Карлос Тевес трябваше да действат в атака за "старата госпожа".

Реал Мадрид очаквано стартира сблъсъка на високо темпо, като още в 1' Гарет Бейл засече с глава центриране на Марсело отляво. Уелсецът обаче изпрати кълбото извън очертанията на вратата. В 3' събитията се пренесоха и пред вратата на Касияс, но подаването на Тевес към Пол Погба се оказа малко по-дълго от нужното. В 6' Карим Бензема елиминира съпротивата на Лихтщайнер и стреля с левия крак, но твърде неточно.

В 11' Реал Мадрид получи правото да изпълни пряк свободен удар от удобна позиция, а зад топката застана Кристиано Роналдо. Изстрелът на португалеца се отклони в гърба на Пол Погба и за малко не намери очертанията на пазената от Джиджи Буфон врата.

Две минути по-късно Ювентус отправи и първи точен удар в очертанията на вратата, но Икер Касияс успешно парира изстрела на Артуро Видал с левия крак.

В 20' трибуните на "Бернабеу" се оживиха, защото Гарет Бейл за малко не изненада Буфон с удар от дистанция. Уелсецът изстреля истински снаряд по посока очертанията на вратата, но капитанът на Юве показа класа и спаси.

Резултатът на "Сантяго Бернабеу" бе открит в 23', когато Реал Мадрид откри чрез точно изпълнена дузпа от страна на Кристиано Роналдо. Джорджо Киелини подходи невнимателно в наказателното поле и закачи Хамес, което и доведе до наказателен удар в полза на "кралете". Кристиано стреля уверено под напречната греда и даде предимство на своя тим - 1:0.

С този си гол Кристиано изравни и легендата Алфредо Ди Стефано по брой голове за "лос меренгес" - 307, като единствено Раул Гонсалес може да се похвали с повече - 323.

В 28' "кралете" разиграха образцова контраатака в половината на италианците. Карим Бензема пусна подаване към Кристиано, който финтира бранител на Юве и си отвори позиция за изстрел. Вместо обаче да отправи удар, португалецът потърси подаване към Иско на далечна греда и сбърка. Минута след това Карим Бензема стреля с глава след изпълнение на корнер, но Буфон плонжира и улови.

В 41' Кристиано не бе далеч от истината. Гарет Бейл намери "седмицата" със страхотно подаване от далечна дистанция, но изстрелът на португалеца срещна външната страна на мрежата. Секунди по-късно Карим Бензема бе оставен да стреля, но Буфон отрази в корнер.

Втората част стартира със свиреп удар от средна дистанция на Клаудио Маркизио, който прелетя на сантиметри покрай лявата странична греда на вратата. "Белите" отговориха чрез включване в атака на Марсело, но и "кариоката" не бе достатъчно прецизен в изстрела си.

Резултатът на "Бернабеу" бе изравнен в 57', когато юношата на Реал Мадрид Алваро Мората отбеляза за втори пореден път на своя роден клуб. Отбраната на "белите" не се представи добре при изпълнение на статично положение, позволявайки на Пол Погба да отклони топката към "деветката" на Юве. Мората не чакаше втора покана и с левия крак пронизьа Икер Касияс, връщайки торинци в срещата - 1:1.

Инкасираното попадение хвърли "белите" в атака, като само минути по-късно пред Гарет Бейл се откри феноменална възможност. Уелсецът засече от непосредствена близост ниско центриране на Марсело, но топката прелетя на сантиметри покрай страничната греда. В 68' Хамес стреля превъзходно от дъгата на пеналтерията, но също покрай очертанията на вратата.

Двадесет минути преди края Ювентус можеше да направи важна крачка към финала, но Икер Касияс спаси Реал Мадрид от може би фатално попадение. Добра комбинация изведе Маркизио очи в очи със Сан Икер, но №1 на Реал Мадрид успя да спаси с една ръка изстрела на халфа.

Реал Мадрид отговори чрез нов стопроцентов пропуск на Гарет Бейл. Този път уелсецът засече с глава центриране на Кристиано и от метър разстояние до голлинията не съумя да уцели очертанията на вратата.

Дуелът на "Бернабеу" навлезе във финалните си десет минути, а Реал Мадрид се хвърли в решителен натиск напред. В 84' Гарет Бейл за пореден път стреля, но и този път в аут. В 88' пък отново всичко можеше да приключи за Реал, но и този път Икер Касияс реагира при изстрел на Пол Погба, който бе оставен непокрит в наказателното поле.

До края на срещата отбраната на Юве действа напълно концентрирано, не допускайки каквито и да е шансове в полза на домакините.