10 от Лудогорец издържаха набезите на Литекс

Хегемоните в България през последните 3 години Лудогорец и Литекс направиха атрактивно дерби на „Лудогорец Арена" в Разград, въпреки непрестанния дъжд и хлъзгавия терен.

Усилията на футболистите обаче не можаха да се увенчаят с попадения и напрегнатият сблъсък завърши 0:0, от което по-доволни могат да бъдат домакините, защото от 57-ата минута играеха с човек по-малко на терена.

Йордан Минев беше изгонен от главния съдия Николай Йорданов за професионален фаул срещу откъсващия се на контраатака Армандо Ваюши. Бранителят имаше вече един жълт картон и реферът логично му показа преждевременно пътя към съблекалнята.

Интересното е, че в 47-ата минута защитникът на „оранжевите" Васил Божиков също заслужаваше дори директен червен картон за много груб и опасен фаул срещу Емил Гъргоров, но получи единствено официално предупреждение.

Литекс създаде повече и по-чисти голови положения, но след получаването на числено предимство не можа да наложи сериозен натиск. Шампионите пък заиграха значително по-добре в последния половин час и можеха да стигнат и до победата, когато Марселиньо нацели гредата.

След края на 20-ия кръг на първенството Лудогорец остава лидер с 47 точки, но авансът му пред втория Левски се стопи на 2 пункта, след като по-рано днес „сините" стигнаха до успех 2:0 над гостуващия Берое.

Литекс пък се смъкна до 5-та позиция с актив от 40 точки, тъй като бе изпреварен от ЦСКА и Ботев (Пловдив), които вчера спечелиха мачовете си и имат по 41 пункта.

През първото полувреме двата тима предложиха бързи комбинации и играха открито, но чистите положения (както и в целия мач) бяха малко. Като цяло гостите от Ловеч имаха повече основания да съжаляват, че на почивката се оттеглиха без отбелязан гол.

Домакините от Лудогорец залагаха на далечни изстрели, предвид мократа трева и непрестанния дъжд, но той им изигра лоша шега в 22-ата минута. Йордан Минев и Владислав Стоянов не се разбраха в наказателното поле и позволиха движението на топката да ги заблуди.

От това се възползва дебнещият Ваюши, който овладя кълбото, след като двамата играчи на Лудогорец се сблъскаха встрани от вратата. Албанският национал не се поколеба да прати кълбото към опразнената мрежа, въпреки нищожния ъгъл, но от голлинията Любомир Гулдан изчисти с глава.

Правеше впечатление, че към края на полувремето бразилското дуо в атаката на Литекс Ванжер - Жуниор взаимодейства по-добре, като именно комбинация между тях двамата доведе до най-чистото положение до почивката.

Ванжер бе изведен на стрелкова позиция в наказателното поле от сънародника си и стреля моментално по диагонала, но Влади Стоянов очакваше топката и я отрази встрани. Така на почивката двата тима се оттеглиха без отбелязан гол, а Лудогорец определено имаше върху какво да разсъждава в 15-минутната пауза.

Агресивното поведение на двата тима на терена продължи и през втората част, а реферът Николай Йорданов спести червен картон за безумно влизане на Васил Божиков в краката на Емил Гъргоров.

Кракът на бранителя на Литекс беше високо вдигнат и той определено застраши здравето на Бадема, но съдията прецени, че интервенцията заслужава единствено официално предупреждение.

Тежкият терен затрудняваше все повече играчите с течение на времето и все по-често се случваше някой футболист да загуби равновесие и да не може да овладее нормално топката.

В 57-ата минута пък Йордан Минев спря непозволено в гръб откъсващия се в предни позиции Ваюши и съвсем заслужено получи втори жълт картон от рефера.

Литекс не можа да приложи сериозен натиск на шампионите, които също не се отказаха да търсят попадение чрез контраатаки. Отново главно чрез далечни изстрели и двата тима се стараеха да тероризират вратарите, но и Стоянов, и Пиргов се справяха с ударите към тях.

В заключителните минути треньорът на домакините Ивайло Петев индикира със смените си, че ще мисли повече за равенството. Офанзивните футболисти на Христо Стоичков пък изпитваха трудности да прилагат стила си на игра със скоростни комбинации и двойните им подавания биваха проваляни.

В 83-ата минута отлична контраакция на шампионите можеше да им донесе бляскава победа. Милисавлиевич напредна по левия фланг и центрира великолепно на далечната греда, а там връхлитащият Марселиньо засече топката първо в тялото на съотборника си Ернандес, а след това тя се отби от гредата и излезе в аут.

В последните нажежени секунди напрежението бе обтегнато, но в крайна сметка финалният натиск на Литекс не доведе до смяна на резултата.