10 от Аякс шокираха беззъба Барселона

Аякс спечели една от най-големите победи в своята история, надделявайки над Барселона с 2:1 в двубой от груповата фаза на Шампионската лига.

Срещата бе едва втора официална между двата тима в Европа и се оказа историческа за тима от Амстердам, който не само надделя над един от най-силните тимове в света, но и запази шансове да се класира за осминафиналите на най-комерсиалния турнир.

Нещо повече - холандците играха с човек по-малко почти цяло второ полувреме, след като в 48-а минута Велтман бе изгонен за нарушение срещу Неймар.

Попаденията за тима на Франк де Бур отбелязаха Сереро в 19-а и Хьоесен в 42-а минута, докато за Барселона се разписа Шави от дузпа пет минути след подновяването на играта през втората част.

Така Аякс събра актив от 7 точки и макар че остава на трето място в група Н запази шансове за класиране. В последния кръг тимът гостува на Милан, който тази вечер се наложи над Селтик с 3:0 в Шотландия и има точка аванс.

Барселона си осигури класиране още в миналия кръг, но тази вечер пропусна да си гарантира първото място в групата. Това бе и едва второ поражение на каталунците от 14 срещи с клубове от Ниската земя.

На "Амстердам АренА" домакините изиграха силно първо полувреме и съвсем логично поведоха с 2:0 след попаденията на Сереро и Хьоесен. Барселона не приличаше на себе си, но още в началото на втората част успя да се върне в мача.

Рикардо ван Райн сбърка фатално в собствената си половина, а за да поправи неговата грешка Джоел Велтман се принуди да фаулира Неймар и видя картона с червен цвят. Шави намали от отсъдената дузпа, а до края на двубоя каталунците хвърлиха всички сили да изравнят, но геройската игра на Аякс в защита им донесе победата.

4047723

Наставникът на гостите Херардо Мартино имаше доста кадрови проблеми. От състава му липсваше голямата звезда на тима Лионел Меси, който няма да играе до края на годината. Освен него обаче с различни травми бяха стражът Виктор Владес, Жорди АЛба, Адриано и Дани Алвеш. Алексис Санчес пък бе наказан за този двубой.

Това даде възможност да някои футболисти като Мартин Монтоя и Алекс Сонг да започнат сред титулярите. На резервната скамейка пък намериха място няколко футболисти от втория състав на каталунците.

В отсъствието на Лео Меси погледите бяха насочени към Неймар, който поведе атаката на Барселона, а Педро Родригес и Сеск Фабрегас трябваше да му помагат в предни позции.

В лагера на Аякс липсваха Сим де Йонг, Колбайн Сигторсон и Боян Къркич. В тяхно отсъствие Франк де Бур заложи на схема с трима състезатели в предни позиции. Така головете се чакаха най-вече от Ласе Шьоне, Дани Хьоесен и Виктор Фишер.

4047719

Аякс започна двубоя доста настървено. Домакините показаха агресивна игра и с доста усилия успяваха да овладеят центъра на терена. Първата сериозна възможност пред Пинто се откри в 11-а минута, когато Дави Клаасен стреля добре от воле, но стражът на Барселона внимаваше.

Добрият старт на тимът от Амстердам даде резултат след 19 минути игра. Хавиер Масчерано подари топката на противника, Клаасен комбинира с Рикардо Ван Райн, който пък центрира остро по земя в наказателното поле и Чулани Сереро засече за 1:0.

Няколко минути по-късно Николай Бойлесен увлече няколко защитника със себе си и подаде на Ласе Шьоне. Последният стреля хубаво от движение, но топка мина на сантиметри над напречната греда, а Аякс пропусна да шокира Барселона за втори път.

4047713

Отговорът на каталунците не закъсня и в 25-а минута Педро изведе Неймар зад защитата на домакините очи в очи с вратаря Яспер Силесен, но в последния топката бе избита от краката на бразилеца в корнер.

Като цяло обаче играта на Барселона не вървеше. Играчите на Херардо Мартино бяха нетипично пасивни и тотално отстъпиха контрола на топката на домакините. Често  те допускаха и грешки в защита, подложени на сериозна преса от тима на Аякс.

В 33-а минута Шьоне застраши вратата на Пинто след мощен шут от фаул, Пинто не се намеси много добре, но бранителите в синьо и червено успяха да изчистят, преди до нея да достигне противников футболист.

Добрата игра на холандците все пак даде резултат още веднъж преди края на полувремето. В 42-а минута нова неуверена проява на Масчерано позволи на Клаасен да стреля мощно от дистанция. Топката срещна тяло на съперников играч, но попадна у Хьоесен. Той преодоля трима слисани бранители на Барселона и след рикошет в крака на Жерар Пике оплете кълбото за втори път в мрежата.

В самия край на първото полувреме пък Шави центрира хубаво в наказателното поле на Аякс, но малко не достигна на Неймар, за да засече топката във вратата на Килесен и да върне едно попадение.

4047720

Втората част обаче започна кошмарно за домакините, след като още в 48-а минута те останаха с 10 души на терена. Рикардо ван Райн върна една топка по ужасяващ начин, Неймар я догони и Джоел Велтман се принуди да извърши нарушение в наказателното пол, за да спре бразилеца.

Съдията веднага посочи бялата точка, а бранителят видя и картона с червен цвят, тъй като се явяваше последна преграда преди Силесен. Зад топката застана Шави и с безапелационно изпълнение направи резултата 2:1.

След гола на Барселона и червения картон ситуацията на терена коренно се промени. Домакините плътно се прибраха в своята половина и мисълта за атака почти се изпари от главите им. Де Бур пък се принуди да извади един от най-активните си футболисти в предни позиции - Ласе Шьоне, за да заздрави защитния вал.

4047712

Барселона това и чакаше. Желанието, което ли липсваше на каталунците през първата част, като че ли се върна и те тръгнаха доста по-уверено в атака. Въпреки солидния им натиск обаче отбраната на Аякс успяваше да се справи и кой знае колко чисти положения Силесен нямаше. Най-доброто дойде в  57-а минута когато Иниеста намери Неймар в наказателното поле, но стражът на амстердамци успя да запази вратата си суха.

С всяка изминала минута обръчът около наказателното поле на Аякс се затягаше, а в последните минути футболистите на Херардо Мартино вдигнаха сериозно темпото и създадоха доста напрежение в пеналтерията на холандския състав. В 86-а минута те имаха и претенции за втора дузпа, след като Педро бе задържан в наказателното поле, но този път реферът остана безмълвен.

В крайна сметка проспаното първо полувреме си каза думата и Аякс успя да постигне сензационна победа над един от най-силните тимове не само в Европа, но и в света.