10-ма "елини" удържаха крепостта си срещу Япония

Останалият с човек по-малко след 38-ата минута отбор на Гърция удържа равенство 0:0 срещу Япония във втори мач на двата тима от Група С на Световното първенство 2014 в Бразилия.

Очаквано зрителите на стадион „Дас Дунас“ в Натал не видяха особено атрактивни отигравания и голям брой голови положения. „Елините“ трябва да са по-доволни от спечелената първа точка на Мондиал 2014, защото Константинос Кацуранис си изкара два изключително глупави жълти картона в рамките на 3 минути преди почивката с груби нарушения.

Възпитаниците на Фернандо Сантос се уповаваха на стабилната си защита и успяха дори да отправят повече удари към противниковата врата (четири на три), въпреки че владееха топката само 27%.

4095871

Самураите“ на Алберто Дзакерони тотално се провалиха в безидейните си набези към наказателното поле на съперника. Италианският специалист отново реши да остави на пейката Шинджи Кагава, но халфът на Манчестър Юнайтед участва в най-чистото положение на азиатците, след като се появи като резерва през второто полувреме.

Така след 0:0 в град Натал Япония и Гърция имат по 1 точка и изостават от лидерите Колумбия и Кот д'Ивоар, които по-рано в четвъртък откриха борбата и латиноамериканците спечелиха с 2:1. Отборът на Хосе Пекерман е с 6 точки и вече изпълни целта си, а „слоновете“ са с 3 и още не са си осигурили участие на осминафинал за първи път в историята си.

4095870

В последните мачове от Група С Колумбия играе срещу Япония, а Кот д'Ивоар с Гърция. Вижте пълна програма на Световното първенство 2014.

Сравнително скучното първо полувреме, в което нито един от двата тима не стигна до чисти положения, предложи едно ключово събитие за развоя на мача. Две изключително глупави - ненужно груби - нарушения на Константинос Кацуранис му издействаха два бързи жълти картона.

В 35-ата минута той с прекалено твърда проява спря контраатака на Япония, а 180 секунди по-късно влезе непозволено в краката на Хасебе и провокира реферът Джоел Агилар да го изгони.

4095867

Това не бе единствената лоша новина за Фернандо Сантос за първата част, защото нападателят Константинос Митроглу напусна принудително след малко над половин час игра. Острието на Фулъм пропусна пролетта във Висшата лига заради контузия, от която явно не е възстановил напълно.

Василис Торосидис със страховит изстрел от границата на наказателното поле в 39-ата минута провокира отлична намеса от страна на Кавашима - това бе най-доброто положение за гол пред някоя от двете врати.

4095860

През втората част първата по-опасна ситуация отново бе пред вратата на "самураите", въпреки че съперникът им бе с човек по-малко. Влезлият като резерва ветеран Йоргос Карагунис центрира от корнер и Теофанис Гекас с глава насочи добре топката в долния десен ъгъл, но Кавашима пак не позволи да бъде преодолян.

4095861

В 68-ата минута Япония стигна до първото си истински голово положение - топката бе пратена на далечната греда в наказателното поле зад защитата на Гърция от влезлия като резерва Шинджи Кагава, където Ацуто Учида я върна успоредно на голлинията. 32-годишният нападател на "самураите" Йошито Окубо от малък ъгъл обаче не можа да засече кълбото в опразнената мрежа.

4095868

В 72-ата минута Сократис Папастатопулос се засуети при овладяването на центрирана отляво топка и я предостави на връхлитащия в пеналтерията Учида, който обаче също стреля покрай страничния стълб.

В 85-ата минута Юто Нагатомо центрира прострелно в наказателното поле, но топката бе толкова силно насочена, че буквално се удари в гърдите на Мая Йошида (намиращ се на два метра от голлинията) и профуча над горната греда.

4095869

В последните мигове на срещата японците разчитаха прекалено много на изсипани топки в противниковото наказателно поле и не стигнаха до желания гол.

Състави

Треньорът на „самураите“ Алберто Дзакерони е оставил на резервната скамейка халфа на Манчестър Юнайтед Шинджи Кагава. Тактиката на тима е 4-2-3-1, а на вратата е Ейджи Кавашима и пред него в защита Ацуто Учида, Юто Нагатомов, Ясуюки Коно и Мая Йошида.

В халфовата линия са подредени Кейсуке Хонда, Йошито Окубо, Хотару Ямагучи и Макото Хасебе, докато единствен нападател е Юя Осако.

Фернандо Сантос е избрал схема 4-3-3, като в атаката този път ще видим нападателя на Фулъм Костас Митроглу, който ще бъде подкрепян от Йоанис Фетфацидис и Йоргос Самарас. Иначе на вратата отново е Орестис Карнезис, а в отбрана са Костас Манолас, Василейос Торосидис, Сократис Папастатопулос и Хосе Холебас. В халфовата линия си партнират Панайотис Коне, Йоанис Маниатис и Костас Кацуранис.