10 бягания под 12 секунди в сериите на 100 метра с препятствия в Москва

10 резултата под 12 секунди регистрираха фаворитките в сериите на 100 метра препятствия на Световното първенство по лека атлетика в Москва.

24 състезателки преодоляха първия кръг и намериха място на полуфиналите утре от 17:20 часа българско време.

Финалът в тази технична и атрактивна дисциплина е предпоследното събитие за съботния ден и ще се проведе в 18:50 часа.

Sporta.bg припомня, че световният рекорд в бягането на 100 метра с препятствия продължава да принадлежи на легендарната българка Йорданка Донкова - 12.21 секунди, постигнато на 20-ти август 1988-ма година след Олимпийските игри в Сеул.

Световната шампионка от Дегу 2011 и златна медалистка от Олимпиадата в Лондон Сали Пиърсън (Австралия) демонстрира най-добрата си форма през сезона и спечели втора серия на бягането с резултат 12.62 секунди - личен рекорд през 2013-та година за нея.

На втора позиция остана французойката Синди Било с 12.71, трета остана Ане Загре от Белгия с 12.94, а рускинята Татяна Дехтярева грабна последната позиция, даваща право на директно класиране на полуфинал с 13.04 секунди.

Тази серия беше изключително силна и това си пролича от факта, че тук бяха регистрирани три от 4-те щастливи губещи времена. Бригите Мерлано от Колумбия, Андреа Блис от Ямайка и Нооралота Незири от Финландия също продължават напред.

В първа серия спечели Анджела Уайт от Канада с постижение от 12.93 секунди, следвана от Мардзия Каравели (Италия), Надине Хилдебранд (Германия) и Ниа Али (САЩ).

В трета серия американката Куин Харисън беше най-бърза с 12.95, следвана от Алина Талай (Беларус), Даниеле Уилямс (Ямайка) и Джесика Зелинка (Канада).

В четвърта серия представителката на Великобритания и надежда за медал в тази дисциплина Тифани Портър спечели бягането с доста добро постижение от 12.72 секунди, следвана от рускинята Юлия Кондакова, Доун Харпър от САЩ (бронзова медалистка от Дегу 2011) и Рейна-Флор Окори (Франция). Лна Флорес от Колумбия се класира напред като 4-то най-добро губещо време.

В пета серия беше записано най-доброто време преди полуфиналите - Бриана Ролинс от САЩ спря хронометрите на 12.55 и убедително спечели в конкуренцията на Лавон Идлете (Доминиканска република), Шърмейн Уилямс (Ямайка) и Алийша Барбър (Тринидад и Тобаго), които също продължават напред.