Злато за Русия в щафетата, провал за България

Олимпийският парк за биатлон „Лаура“ в Сочи за малко не избухна от скандиранията на екзалтираните домакински фенове, които видяха малко очакван триумф на мъжката щафета в състезанието на 4х7.5 км – последен старт от Зимната Олимпиада в този спорт.

Квартетът на Руската федерация в състав Алексей Волков, Евгени Устюгов, Дмитри Малишко и Антон Шипулин се поздрави със златен медал и затвърди доброто представяне на домакините в щафетите, след като вчера дамите на Русия стигнаха до сребърния медал на 4х5 км.

„Сборная“ не бе лидер преди излизането на пистата на последния четвърти пост Шипулин, който пое щафетата на 16.6 секунди зад норвежеца Оле Ейнар Бьорндален. Бързата и чиста стрелба на брата на олимпийската шампионка от Сочи 2014 в спринта Анастасия Кузмина обаче му позволи да изпревари съперника си и да станае герой.

8 допълнителни патрона използваха биатлонистите на домакините, като среброто остана за Германия (2 допълнителни) в състав Ерик Лесер, Даниел Бьом, Арнд Пайфер и Симон Шемп. Бундестимът стреляше по-бързо и ефективно от руснаците, но накрая се видя, че Шипулин превъзхожда съперника си в ски бягане и не бе въпрос на време да му отнеме водачеството.

Бронзовият медал остана за щафетата на Австрия (7 допълнителни патрона) в състав Кристоф Зуман, Даниел Мезотич, Зимон Едер и Доминик Ландертингер. Австрийците останаха на половин минута от шампионите, като се пребориха за последното място на подиума с фаворита Норвегия.

Тарей Бьо на първи пост и Оле Ейнар Бьорндален на трети не използваха нито един допълнителен патрон, като единствено Йоханес Бьо се нуждаеше от 1 в стрелбата си, за да изведат Норвегия до комфортно лидерство преди 4-ия пост. Изненадващо обаче Емил Хегле Свендсен се провали от положение прав и се нуждаеше от 4 допълнителни патрона, за да повали мишените си – така той трябваше да прави една наказателна обиколка, което прати норвежците на разочароващата 4-та позиция.

Българският квартет Михаил Клечоров, Иван Златев, Владимир Илиев и Красимир Анев се класираха на отчайващото 15-то място, въпреки поставените цели за класиране в топ 8. Още на първи пост Клечоров демонстрира добра стрелба, но много бавно бягане, което го прати на 18-та позиция.

Едва с поемането на щафетата от Красимир Анев, който не използва нито един допълнителен патрон, все пак успяхме да дръпнем от 18-то до 15-то място. Дебютантът Иван Златев трябваше да върти две наказателни обиколки, което обрече квартета ни на лутане из долната част на класирането.