Ювентус спечели най-много пари от Шампионска лига

Италианският футболен клуб Ювентус се оказа с най-високите приходи от всички участници в последната Шампионска лига, предадоха от Econ.bg.

Макар и да бе победен още в четвъртфиналите от окончателния шампион - Байерн Мюнхен, отборът успя да спечели близо 65.3 млн. евро. За сравнение, германският шампион на Лигата се прибра от състезанието с 55 млн. евро.

Основната причина за разликата е, че италианският клуб взе голяма част от приходите от телевизионно гледане в Италия. От УЕФА обясниха, че "парите от спечелените средства се разделят сред отборите пропорционално на печалбите от всяка национална телевизия".

Според тази система, разпределението на печалбите от Шампионската лига варира значително в зависимост от държавата. В случай, че няколко клуба са от една и съща държава, то те ще си разделят процент от телевизионните приходи именно от нея.

Например Байерн Мюнхен спечели Шампионската лига, а също така Бундеслигата и Купата на Германия през 2012-2013 г. И все пак клубът трябваше да дели парите с Борусия (Дортмунд), който също достигна до финала на стадион "Уембли".

Юрген Клоп, мениджър на Борусия, обяви приходи от 54.16 млн. евро, отчасти благодарение на спечелването на четири от шестте фази, донесли по 1 млн. евро на мач.

Милан, Реал Мадрид и Барселона следват със съответно 51.3 млн., 48.4 млн. и 45.5 млн. евро.

Манчестър Юнайтед, който загуби още през осминафиналите, спечели 36.5 млн. евро.

През 2012 г., когато Челси отнесе шампионската титла, клубът отчете печалби от 60 млн. евро.

Като цяло, тридесет и двата клуба отнесоха общо 904.6 млн. евро. В Лига Европа, например, стойността бе едва 209 млн. евро.

Sporta.bg припомня, че Ювентус се завърна в Шампионската лига след тригодишно отсъствие и като шампион на страната. Затова италианските телевизии са имали много голям рейтинг по време на мачовете на "старата госпожа".