Ясна е програмата за плейофите в женския волейбол

Вече са ясни датите, на които ще бъдат изиграни мачовете от плейофите в женската Национална волейболна лига Демакс+.  Кой срещу кого ще стане ясно тази вечер след края на четирите срещи от последния осемнадесети кръг от редовния сезон.

Четвъртфиналните серии ще се играят до две победи от максимум три мача, като домакини в първите и в евентуалните трети мачове ще бъдат отборите с по-високо класиране от редовния сезон.  Срещите ще се проведат на 9, 12 и 14 март.

Полуфиналните серии също ще се играят до две победи, но мачовете в тях ще се играят цял месец по-късно – на 8, 11 и 14 април.  Причина за голямата пауза са квалификациите за Европейско първенство 2016 за жени до 19 години, които ще се проведат в началото на април в София.

В голямата битка за шампионската титла вече ще се играе до три победи от максимум пет срещи.  Първите три мача от финалния плейоф ще се състоят на 19, 20 и 23 април, когато може вече да стане ясен новият шампион.  Ако се наложи да се изиграят още мачове, определените за тях дати са 24 и 27 април.

По регламент плейофите определят само шампиона на България, а останалите отбори се класират след него според подреждането си от редовния сезон.  Така първите два отбора от таблицата, а това ще бъдат Марица (Пловдив) и Левски (София), вече са сигурни медалисти.

Няколко са неизвестните около крайното класиране преди днешния последен кръг.  За първото място все още се конкурират настоящият шампион Марица и тимът на Левски.  Ако днес пловдивчанки победят у дома Казанлък Волей (Казанлък), те ще бъдат първенец на редовния сезон и ще се изправят срещу осмия ЙЕБ Шумен 05 (Шумен) в четвъртфиналите, а подгласникът Левски ще срещне седмия Раковски (Димитровград).

Казанлък е бетониран на третото място, но за следващите три позиции вариантите са повече.  ЦСКА (София) се нуждае от два спечелени гейма като гост на Бургас 2007 (Бургас), за да е сигурен за четвъртото място.  Апетити към него има и отборът на Славия (София), но те минават през задължителен успех с 3:0 или 3:1 срещу Левски.  Ако обаче Бургас победи ЦСКА, а Славия загуби от Левски, момичетата от Черноморието ще изпреварят Белите за петото място.  В тази ситуация сигурно е само, че Казанлък няма да срещне ЦСКА на четвъртфинал, а как точно тези два тима ще си разпределят Бургас и Славия като първи плейофни противници ще стане ясно тази вечер.  Всички мачове са с начален час 17:30 б.в.