Въздесъщият Меси остави Барселона на върха преди "Ел Класико" (ВИДЕО)

Барселона със сигурност ще посрещне Реал Мадрид със статут на лидер в испанската Примера Дивисион, след като тази вечер каталунците спечелиха с 2:0 визитата си на новака Ейбар в среща от 27-ия кръг на първенството.

И двата гола за победителите реализира Лионел Меси, като по този начин "лос кулес" събраха актив от 64 точки - с четири повече от втория Реал Мадрид. "Кралския клуб" обаче все още не е изиграл домакинството си на Леванте утре вечер.

Така Барселона записа трета поредна победа след домакинското поражение от Малага, правейки и добра репетиция преди двубоя с Манчестър Сити от 1/8-финалите на Шампионска лига.

Аржентинският магьосник на каталунците Лионел Меси вече има 32 гола през сезона в Примера дивисион и изпреварва Кристиано Роналдо за първото място при голмайсторите, макар CR7 едва утре да изиграе мача си от кръга.

Меси е само на 3 попадения от своя юбилеен гол номер 400 с екипа на Барселона във всички турнири. Любопитното е, че когато постави рекорд с 52 гола в рамките на един сезон, към този етап от кампанията в Ла Лига той имаше 31 попадения, а сега са 32!

Луис Енрике остави на пейката застрашения от наказание Хавиер Масчерано, като места на резервната скамейка заеха още Шави Ернандес и Андрес Иниеста. Атомното трио на “блаугранас” Лионел Меси - Луис Суарес - Неймар получи титулярни места, докато Серхи Роберто, Иван Ракитич и Рафиня оформиха рядко срещана тройка в средата на терена. Мартин Монтоя, Жерар Пике, Марк Бартра и Адриано започнаха в защита пред вратаря Клаудио Браво.

Саул Берхон и Ману дел Морал започнаха в атака за Ейбар, докато Хави Лара, Йон Ерасти и Борха Фернандес получиха доверието на Гайска Гаритано в средната линия на новаците в Примера.

Срещата в Ейбар стартира с опасна атака на “лос кулес”, но ударът с глава на Иван Ракитич бе блокиран. Последва опасно центриране на домакините, но Марк Бартра бе добре пласиран и отрази опасността. В 18’ Неймар опита да стреля от изгодна позиция за статично положение, но бразилският национал нацели стената пред себе си.

Резултатът бе открит в 31’, когато Лионел Меси от дузпа отбеляза своя 31-и гол в Примера от началото на сезона. Изстрел на аржентинеца бе париран с ръка от Борха Екиза, което и означаваше наказателен удар за каталунците. “Десетката” не сбърка от бялата точка и изведе своя тим напред в резултата - 0:1.

До почивката и двата тима размениха по някоя друга остра атака към противниковата врата, макар и до чисти шансове до гол да не се стигна. Изстрел на Хави Лара за домакините излезе в аут, докато Неймар и Луис Суарес не получиха възможност да стрелят от добра позиция пред другата врата.

Десет минути след почивката резултатът вече бе и удвоен, като отново се разписа Лионел Меси. Аржентинецът засече центриране на Иван Ракитич от корнер и отбеляза един от редките си голове с глава, разписвайки се за 0:2 в полза на “лос кулес”.

В 62’ Луис Енрике погледна към своята резервна скамейка и даде почивка на Иван Ракитич, докато своя мач №750 за каталунците записа една от живите легенди на клуба Шави Ернандес. “Шестицата” получи и аплодисментите на трибуните, като дори феновете на домакините засвидетелстваха уважение към един от най-великите испански халфове в историята.

До края на срещата до нови попадение не се стигна, а в 89' домакините удариха и една от гредите зад Клаудио Браво. Резервата Федерико Пиовакари засече центриране в наказателното поле на Барселона, но изстрелът му срещна напречния стълб на вратата зад чилийския страж.