Волейнационалките биха Канада и се класираха за втората фаза на Мондиал 2018

Женският национален отбор по волейбол на България продължава във втората фаза на световното първенство в Япония! Националките ни надиграха Канада с 3:1 (23:25, 27:25, 25:21, 25: 21) в последния си мач от предварителна група В в Сапоро и завършиха с успех при участието си в груповата фаза.

Така момичетата на треньора Иван Петков записаха втора победа в групата, като с четири загуби и с 6 точки завършиха на четвърто място в крайното класиране, като продължават напред на мондиала. Канада остава на пета позиция с една победа, пет загуби и 3 точки, като приключва участието си на шампионата. Регламентът за втората фаза предвижда две нови групи по осем тима, като нашият поток В играе с отборите от поток С.

Треньорът Иван Петков започна със следния стартов състав: Лора Китипова, Гергана Димитрова, Мария Каракашева, Христина Русева, Нася Димитрова, Мирослава Паскова, Жана Тодорова – либеро (Петя Баракова, Силвана Чаушева).

Волейболистките ни бяха по-класният тим на игрището, но отбелязаха игра на големи амплитуди и колебания, което доведе до драматично развитие в този мач и по-трудна победа.

България отбеляза трудно начало, като след слабости в посрещане канадките поеха ролята на водач. Въпреки изравняването на играта, в решителните минути съперничките показаха по-голяма концентрация и се наложиха, като поведоха с 1:0 гейма. В следващите три части нашите момичета диктуваха играта, като взимаха аванс, но допускаха той да бъде стопен и да има равнопоставеност и интрига в края на геймовете. Най-драматична бе втората част, когато волейболистките ни водеха с 20:14, но допуснаха съперничките да ги настигнат. В решителните моменти обаче нашите устояха, като след 25:25, атака на Мария Каракашева даде предимство, а ас на Гергана Димитрова затвори гейма.

Добра игра в този мач отбелязаха централните ни нападателки, които бяха сред най-резултатните за успеха. Селекционерът Иван Петков направи удачни смени в края на геймовете, в които влизаше разпределителката Петя Баракова за сервис, а в последната част именно тя даде предимство на нашите след серия от четири начални удара, с което България затвори мача с преднина.

С най-голям актив за България бяха Гергана Димитрова и Нася Димитрова с по 17 точки. Мария Каракашева добави 16 ночки за успеха. За Канада Оутъмн Бейли и Кийра Ван Рик завършиха с по 18 точки.