Волейболните националки с втора победа след обрат срещу домакините Азербайджан

снимка: cev.lu

Женският волейболен национален отбор изглеждаше близо до поражение от домакините Азербайджан, но с невероятен обрат успя да спечели втората си победа в Третия предквалификационен турнир за Олимпиадата в Лондон.

Възпитаничките на Марчело Абонданца губеха с 1:2 и изоставаха с повече от пет точки в един момент от четвъртия гейм, но успяха да го вземат и след това бяха неудържими в тайбрека за крайното 3:2.

Иначе в отделните части резултатът се развиваше 18:25, 25:19, 19:25, 25:23 и 15:7, с което „лъвиците" подчиниха фаворита в турнира в собствения му дом в Двореца на спорта в столицата Баку.

Още след втория гейм обаче стана ясно, че нашите момичета ще играят на полуфиналите в турнира, защото им бяха необходими само 41 точки или 1 взет сет, за да си осигурят място сред 4-те най-добри в турнира.

Така България вече има 5 точки в своята Група В, където е още тимът на Дания, който вчера сразихме с 3:0 и който утре ще се изправи срещу домакините Азербайджан. Мачът ще определи последния полуфиналист от нашия поток, а съперникът на България в спора за финала ще стане ясен след двубоя от Група А между лидерите Чехия и Украйна.

В първия гейм съперниците на трикольорките ни имаха превъзходство и логично спечелиха с 25:18, но активизацията в нашите редици ни позволи бързо да изравним след лесна втора част и 25:19 за 1:1. В третия сет обаче азерките отново взеха ключово предимство след второто техническо прекъсване и спокойно стигнаха до 25-ата си точка, като нашите бяха отбелязали само 19.

Слабата игра на блокада се оказа решаваща за загубата в тази част, но в следващата „лъвиците" сътвориха драматичен и малко очакван обрат, след като изоставаха от самото начало и на моменти с повече от шест точки. В крайна сметка след втория интервал възпитаничките на Абонданца демонстрираха впечатляващ дух и спечелиха с 25:23 и си заслужиха аплодисменти от залата.

В тайбрека пък за нито един миг на полето трикольорките ни не изпуснаха инициативата и напълно закономерно излязоха победителки с цели 8 точки преднина, с което и оглавиха класирането в Група В. Утре ще чакаме съперника си на полуфинал, като кандидатите са Чехия или Украйна.