Манчестър Сити най-накрая напомни за шампионския си дух, след като в дербито на 27-ия кръг на Премиърлийг успя да грабне победа с 2:0 над европейския шампион Челси на "Етихад".

Яя Туре отбеляза поредния си важен гол за "гражданите", след като в 63-ата минута след солова акция успя да разпечата вратата на блестящия в мача Петър Чех. Резервата Тевес (85) отбеляза гола на успокоението. Герой за домакините обаче беше Джо Харт, който 10 минути по-рано спаси дузпа на Лампард и запази нулевото равенство.

Победата в дербито бетонира Сити на 2-о място в класирането, като възпитаниците на Роберто Манчини имат 56 точки и 7 аванс пред Челси. Шампионите обаче продължават да са на цели 12 точки от градския съперник Юнайтед в спора за титлата.

И в двата отбора имаше по няколко изненади, като Един Джеко седна на пейката, а Яя Туре действаше като втори нападател. Бенитес пък изненада всички и предпочете Демба Ба пред Фернандо Торес, който седна на пейката.

Дербито на 27-ия кръг започна с надмощие на домакините, които от самото начало се впуснаха в търсене на ранен гол. Той можеше да падне секунди след първия съдийски сигнал, но Яя Туре се размина с попадение след добра намеса на Чех.

"Гражданите" продължиха да показват повече футболни достойнства от леко стъписания тим на Челси, а Чех трябваше да се намесва решително при удар на Настасич с глава след центриране на Силва от корнер. Малко по-късно Родуел не успя да намери очертанията на вратата от 3-4 метра, а в първия половин час гостите се отчетоха единствено с безрезултатен удар на Лампард.

В последните 15 минути на срещата възпитаниците на Роберто Манчини продължиха да търсят попадение във вратата на Чех, като това можеше да стане на два пъти.

Първо в 39-ата минута чудесен пробив на Агуеро му позволи да играе на двойно подаване със Силва. Аржентинецът се озова сам в наказателното поле и успя да центрира към Сабалета, чийто удар беше много силен, но Кейхил успя в последния момент да избие с глава.

3 минути по-късно отново Чех показа класата си, избивайки топовен удар на Родуел, а при последвалия корнер отново трябваше да спасява своите при удар на Туре. Челси показа зъби чак в края на първата част, но до голяма опасност пред Харт не се стигна.

Втората част започна по идентичен начин, а Серхио Агуеро направи пореден фрапантен пропуск в 48-ата минута. Само 2 по-късно пък Демба Ба бе изпуснат от защитата на домакините и се озова очи в очи с Харт, като мина покрай него, но без видима причина се строполи на земята. Съдията отсъди дузпа, но Харт показа здрави нерви и разгада плановете на Лампард, запазвайки равенството в срещата.

Последва усилване на темпото в срещата, а в 57-ата минута отново Агуеро беше изведен абсолютно сам срещу Чех, но стреля от удобна позиция в аут и опропасти поредната отлична атака за своя тим - 0:0 на "Етихад".

Бурната размяна на атаки продължи с пропуск на Рамирес, който реши да лъже, вместо да завърши чудесна контраатака организирана между него и Мата. Така в ответната атака Яя Туре получи топката в наказателното поле, успя да се измъкне за удар и с прекрасно насочен, фалциран шут откри резултата в полза на шампиона - 1:0.

Бенитес реагира бързо и вкара в игра Виктор Моузес на мястото на Лампард и Оскар на мястото на Азар, но играта на гостите не се подобри особено, като положенията пред Чех бяха рядкост, а при една удобна ситуация 15 минути преди края Иванович и Рамирес се поколебаха и не успяха да нанесат решителен удар.

В 85-ата минута пък срещата беше решена, след като Тевес получи топката пред наказателното поле, а с невероятен изстрел той преодоля Чех и закова второто попадение в срещата и донесе така ценния успех за своя тим.

До края на срещата Челси се опита да върне поне един гол, но футболистите в тъмен екип показаха абсолютна липса на идеи в атака и логично не стигнаха дори до почетно попадение.

Manchester City-Chelsea 2-0 Highlights All Goalsby marcoxxx46