Зеленият звяр Лудогорец бе укротен от Черноморец (Одеса) на Националния стадион „Васил Левски“, но въпреки това постигна историческо постижение, класирайки се за елиминационната фаза на Лига Европа.

„Орлите“ от Разград завършиха наравно 1:1 с гостуващите украинци, а в другия мач от Група В ПСВ (Айндховен) спечели с 2:0 срещу Динамо (Загреб). Така след 4 кръга Лудогорец е лидер в класирането с 10 точки, следван от „филипсите“ със 7, Черноморец с 4 и Динамо с 1.

При това положение е невъзможно Лудогорец да бъде изместен от топ 2 в таблицата, защото правилникът на Лига Европа повелява при евентуално равенство в активите (например между Лудогорец и Черноморец) да се гледат директните сблъсъци между отборите.

4041913

Жуниор Кишада зарадва 8-те хиляди фенове на Националния стадион с откриване на резултата в 47-ата минута на срещата. След като през първата част не бе отправен нито един точен удар към някоя от двете врати, „орлите“ организираха страховита атака по лявото крило и Върджил Мисиджан центрира в наказателното поле, където Кишада овладя и хладнокръвно прати топката в мрежата за 1:0.

Лудогорец допусна първия си гол в Лига Европа в 63-ата минута, след като вратарят Владислав Стоянов увисна при центриране в пеналтерията и Гай с глава успя да изравни за 1:1.

И двата тима изпуснаха да се разпишат поне по още веднъж до края на редовното време, но последният съдийски сигнал узакони великолепното постижение на Лудогорец – класиране за 1/16 финалите на Лига Европа!

4041909

Намиращият се в отлична форма Роман Безяк бе оставен на пейката от Стойчо Стоев, като в последствие стана ясно, че словенецът изпитва проблем с травма. Атаката на "орлите" отново бе водена от Жуниор Кишада, докато Михаил Александров и Върджил Мисиджан действаха по двата фланга. Марселиньо зае обичайната си позиция зад нападателя. Наказан за домакините бе капитанът Светослав Дяков, чието място сред титулярите бе заето от Фабио Ешпиньо. Христо Златински се пребори с травма и също се появи на терена. На вратата отново застана Владислав Стоянов, докато отбранителният вал на Лудогорец бе оформен от Жуниор Кайсара, Козмин Моци, Александър Барт и Йордан Минев.

4041915

Лудогорец не изнесе никак убедително първо полувреме, но въпреки това шансове пред домакините не липсваха. Такива имаше и пред гостите, като на моменти защитата на българския шампион не се представяше на нужното ниво.

Страхотна атака на Лудогорец за малко не доведе до откриване на резултата още в самото начало. В 5' "орлите" разиграха изкусно в полето на украинците, а Марселиньо по чудесен начин изведе Фабио Ешпиньо на стрелкова позиция. Португалецът опита светкавичен удар, но не успявайки да намери очертанията на вратата.

4041914

В 12' отново Фабио Ешпиньо получи възможност да открие резултата, като този път халфът не успя да се разпише в доста по-сложна ситуация. Вратарят на украинците Безотосний излезе навременно и изпревари Михаил Александров, но кълбото се озова право в краката на Ешпиньо. Ибериецът опита да намери опразнената врата на Черноморец, но не му достигна точност.

В 23' трибуните на "Васил Левски" изтръпнаха, защото гостите от Одеса също пропиляха стопроцентов шанс за откриване на резултата. Кошмарна игра в защита на "орлите" позволи на Гай да отправи удар от чиста позиция, но за късмет на Владислав Стоянов и Лудогорец, нападателят на Черноморец стреля твърде неточно.

4041916

До почивката двата отбора така и не успяха да си отбележат първо попадение, макар и атаки да не липсваха. В 26' вратата на Лудогорец отново бе застрашена, но ударът с глава на Фонтанело мина покрай страничната греда. В 35' Христо Златински опита силен изстрел с левия крак, който не бе чак толкова далеч от целта. Малко след това Върджил Мисиджан проби добре по левия фланг, но холандецът не бе точен във финалното подаване.

Втората част в София стартира по мечтан начин за Лудогорец, тъй като „орлите“ отбелязаха първи гол минути след подновяването на играта. „Зелените“ стартираха отлична акция в половината на Черноморец, която достигна до Върджил Мисиджан на левия фланг на атаката. Холандецът центрира по земя в наказателното поле на гостите, където напълно непокрит бе оставен Жуниор Кишада. Бразилецът хладнокръвно си нагласи топката и от близка дистанция нямаше как да сбърка, бележейки за 1:0.

4041909

Осем минути по-късно Върджил Мисиджан за малко не отбеляза нов фантастичен гол, подобен на изпълнението му срещу Динамо Загреб в София. Холандецът показа завидно самочувствие и завъртя топката с десния крак, но кълбото мина встрани от гредата.

Постепенно обаче настъпиха тежки минути за българския шампион. В 63' Черноморец възстанови равенството, а "орлите" пуснаха първи гол в мрежата си в Лига Европа. Владислав Стоянов не разчете добре една центрирана топка в наказателното поле на домакините, а Гай с глава намери мрежата за 1:1.

4041908

Хаосът в отбрана за Лудогорец продължи да се усилва, а украинците като по чудо не вкараха и втори гол. Минута-две по-късно украинците направиха непростим двоен пропуск, като първо Владо Стоянов отрази удар с глава на Бобко, а при добавката Антонов от чиста позиция стреля в аут.

Почти веднага след това защитата на домакините се пропука за пореден път. Гостите изпълниха корнер пред българската врата, а Гай бе оставен да стреля с глава от малкото наказателно поле. За късмет на родния шампион – неточно в аут.