снимка: Guliver/Getty Images

Лондонският Арсенал се класира за 1/8-финалите на ФА Къп, след като днес "топчиите" победиха с 3:2 домакинстващия тим на Брайтън в мач от 4-ия кръг на турнира.

В предишната фаза Брайтън взе скалпа на Нюкасъл, но днес "топчиите" надделяха и продължиха напред. Два гола на Оливие Жиру и решаващо попадение на Тио Уолкот бяха достатъчни за гостите, докато Ашли Барнс и Хосе Улоа се разписаха за бившия клуб на Радостин Кишишев.

Арсен Венгер заложи на Оливие Жиру на върха на атаката, докато Лукас Подолски и Окслейд-Чембърлейн бяха разположени на двата фланга. Томаш Росицки, Аарън Рамзи и Абу Диаби действаха в средата на терена, докато Джак Уилшър, Тио Уолкот и Санти Касорла останаха на пейката.

Мениджърът на домакините Гус Пойет отново разчиташе на солидното си присъствие от иберийци и южноамериканци, като в селекцията на уругваеца блестяха имената на Давид Лопес, Иниго Калдерон и Хосе Улоа. Изключително активен бе и Ашли Барнс, който реализира първия гол във вратата на Арсенал.

Домакините от Брайтън стартираха срещата активно, но "топчиите" първи откриха резултата. В 16' Арсенал осъществи добра атака в половината на съперника, а кълбото попадна в краката на Оливие Жиру. Френският таран стреля от границата на наказателното поле и красиво насочи топката зад гърба на Анкергрен за 0:1.

Минута преди това Войчех Шчесни бе спасил вратата на Арсенал, отразявайки изстрел на Барнс.

В 31' Брайтън вкара топката във вратата на лондончани, но попадението бе отменено поради засада. Андре Сантош допусна грешка в половината на Арсенал, а след спасяване на Шчесни, Улоа насочи кълбото към мрежата. Флагът на страничния съдия обаче бе развят.

Две минути по-късно обаче прошка нямаше. Този път Войчех Шчесни сбърка в преценката си, което позволи на Ашли Барнс да го изпревари и да излезе на стрелкова позиция. Нападателят не сбърка и вкара за 1:1.

През втората част головете в двете врати бяха дори повече, като Арсенал бе отборът, който по-често застрашаваше вратата на съперника. В 52' Анкергрен отрази изстрел на Дженкинсън, а в 54' Подолски тресна гредата след изкусно изпълнение на пряк-свободен удар.

В 57' атаките на Арсенал дадоха резултат, а Оливие Жиру вкара втория си гол в мача. Французинът показа завиден контрол в пеналтерията на Брайтън и с левия крак отбеляза за 1:2. За Жиру това бе и четвърти гол в последните два мача. В 61' Жиру бе близо и до хеттрик, но таранът не успя да преодолее Каспер Анкергрен.

В 62' трибуните изригнаха, защото Брайтън за втори път успя да изравни. Защитата на Арсенал проспа едно центриране в наказателното поле, което позволи на Улоа да разстреля с глава Шчесни от близка дистанция - 2:2.

До края на мача Арсенал се впусна в преследване на успеха, като опитите на гостите дадоха резултат. В 82' Оливие Жиру отново бе неточен, но в 86' футболистите на Арсен Венгер стигнаха до своето. Тио Уолкот стреля през куп от играчи, а след рикошет в тялото на Адам Ел-Абд, топката влетя в мрежата за 2:3.

В 89' Анкергрен спаси великолепно изстрел от близка дистанция на Подолски, а две минути по-късно домакините претендираха за дузпа в своя полза. Макейл-Смит искаше наказателен удар след съприкосновение с Карл Дженкинсън, но съдийски сигнал не последва.

szólj hozzá: Brighton vs Arsenal 2:3 MATCH HIGHLIGHTS