снимка: Guliver/Getty Images

Жозе Моуриньо реши да наруши 10-годишна традиция в Реал Мадрид, оставяйки капитана Икер Касияс на пейката, а това не донесе късмет на „белия балет" в гостуването на „Естадио ла Росаледа".

Малага съкруши шампионите с 3:2, като всички голове паднаха през второто полувреме на вълнуващото дерби от 17-ия кръг в Примера дивисион. Това бе първи успех от цели 29 години насам за андалусците срещу "кралския клуб".

От този резултат най-доволен ще излезе лидерът в класирането Барселона, който малко по-рано порази с 3:1 Валядолид като гост и вече има 49 точки. С цели 15 по-малко на трето място остава Реал Мадрид, а съгражданите Атлетико (М) са с 40. Малага остава 4-ти с 29 точки.

Жозе Моуриньо си позволи да остави на пейката Икер Касияс за сметка на Антонио Адан, който има 4 мача в турнира за Купата на Испания. Капитанът на Реал и испанския национален отбор не бе пропускал да започне сред титулярите от 10 години, но този ход не донесе позитиви на Специалния.

Страхотен гол на Иско даде аванс на Малага в 50-ата минута, но удар на Карим Бензема рикошира в крака на Серхио Санчес и посети мрежата на домакините в 66-ата. Влезлият като резерва след почивката Роке Санта Крус вкара цели два гола на Адан и изведе андалусците напред с 3:1 - в 73-ата и 76-ата минута.

Бензема все пак намали на 3:2 след чудесен пас на Месут Йозил в 85-ата минута, но до края Реал не можа да стигне до изравнително трето попадение. Така пропуските на Кристиано Роналдо преди почивката натежаха фатално за „белия балет".

През първото полувреме единствените положения за гол бяха създадени пред вратата на домакините. Играчите на Малага демонстрираха пасивност в своите атаки и рядко се доближаваха до наказателното поле на Реал.

Още в 3-ата минута се отвори шанс пред Кристиано Роналдо да обстрелва вратата на Вилфредо Кабайеро - Уили. Гостите от столицата получиха пряк свободен удар пред дъгата на пеналтерията, а CR7 очаквано застана зад топката.

Той стреля изключително мощно и придаде на кълбото въртеливо движение, но въпреки това стражът на Малага успя атрактивно с една ръка да избие и да предотврати ранен гол.

В 24-ата минута Кристиано направи по-голям пропуск, защото вече бе длъжен да отбележи. Той започна сам атаката, която позволи на Анхел Ди Мария да набере скорост и да центрира отлично на далечната греда, но там Роналдо не можа да прати кълбото в мрежата и го извади в аут.

120 секунди по-късно бе ред на Ди Мария да се хване за главата разочаровано, защото този път той стана адресат на чудесно центриране отляво на Роналдо. Аржентинецът с брилянтно докосване овладя топката, но не прецени силата на удара си покрай вратаря, което позволи на Начо Монреал да притича и да изчисти пред голлинията.

В добавената 1 минута на първото полувреме пък Пепе с мощен изстрел с глава засече центриране от корнер, но за негово съжаление прати топката право в ръцете на Кабайерно - 0:0 на почивката.

Втората част започна взривоопасно и домакините от Малага успяха да се възползват от първия си реален шанс за гол. В 49-ата минута Иско получи топката от Хоакин, който се бе възползвал от неубедителна проява на Пепе в защита.

Иско с хитро движение си освободи позиция за стрелба и с мощен изстрел от границата на пеналтерията простреля Адан - 1:0. В противовес на играта от първата част Малага пуска първа кръв.

Isco @SpheraChannelby SpheraChannel

Домакините реагираха позитивно на гола и заредиха атаки към разколебаните бранители на Реал. Савиола в 55-ата минута прати топката на сантиметри от горната греда, а малко преди това Елисеу бе тествал качествата на Адан, който показа завидни вратарски умения и предотврати нов гол.

Реал се посъвзе и в 59-ата минута за първи път застраши вратата на Кабайеро, откакто изостана в резултата. Карим Бензема получи топката на около 20 метра от голлинията, но вместо да развие атаката, стреля с левия крак по диагонала и прати кълбото покрай гредата.

В 62-ата Роналдо провали отлична възможност за изравняване, когато след контраатака трима играчи на Реал се озоваха срещу двама бранители в наказателното поле. Кристиано обаче нито можа да подаде, нито да стреля, а Мартин Демикелис изби решително в корнер.

Моуриньо реагира светкавично на отрицателното развитие на двубоя и пусна Кака и Кайехон в игра на местата на Ди Мария и Арбелоа.

Естествено, активизацията в редиците на Реал и офанзивните смени се отразиха положително на резултата - в 66-ата минута макар и по нелеп начин „белия балет" стигна до изравнителен гол.

Кайехон центрира за Роналдо в наказателното поле, той върна топката пред малкия пенал, а Сами Кедира с глава подаде на Бензема. Френският национал не можа да стреля към вратата, защото ударът му беше блокиран, но в разбъркването успя да чукне кълбото в крака на Серхио Санчес, след което то се промуши във вратата - 1:1.

Malaga vs Real Madrid 1:1 Sanchez own goalby UCL2410

Само 120 секунди по-късно Санчес се реваншира за автогола си, след като попречи на Йозил да се разпише от 5 метра фронтално на вратата. Германецът с много техника си освободи позиция за стрелба, но защитникът на Малага отклони кълбото в корнер.

Малко преди това гостите от Мадрид имаха основателни претенции за дузпа след игра с ръка на бранител на Малага в наказателното поле.

Нова неубедителна проява в защита на „белия балет" обаче върна аванса на андалусците в 73-ата минута. След многоходова комбинация Гамес центрира отдясно и Хоакин успя с пета да чукне кълбото между вратаря Адан и Пепе. То се оказа на пътя на непокрития Санта Крус, който на празна врата без проблеми се разписа за 2:1.

SantaCruz @SpheraChannelby SpheraChannel

Домакините не се смилиха и стигнаха много бързо до 3-ти гол в актива си, отново реализиран от Санта Крус. Той беше изведен на стрелкова позиция с брилянтен пас от страна на Хоакин, а бившият нападател на Байерн много прецизно по диагонала прати топката в мрежата на Адан - 3:1.

Santa Cruz 2 @SpheraChannelby SpheraChannel

Реал отказа да се предаде и устремът на „белия балет" допринесе за вълнуващи моменти във финалните минути. Първо в 81-ата Пепе от 2-3 метра по диагонала не можа да преодолее Кабайеро, но в 85-ата Бензема вкара за 3:2.

Йозил нахлу в наказателното поле отдясно и с фантастичен фалцов пас с външната страна на левия си крак подаде към французина, който нямаше проблеми да се разпише и да намали.

Това обаче беше всичко, до което Реал успя да се добере в тежката си визита на Малага и зрелището приключи 3:2.