ВИДЕО и СНИМКИ: "Лъвовете" изреваха мощно и осъществиха един от най-великите обрати във волейбола

снимка: cev.lu

България постигна една от най-великите и епични победи в своята волейболна история, а и в аналите на спорта изобщо, след като осъществи пълен обрат от 0:2 до 3:2 и елиминира домакина Полша от Европейското първенство.

Трикольорите ни отстъпиха в първите два гейма на 22 точки, но изравниха с великолепна игра и 25:20 и 26:24, за да вкарат мача в тайбрек. В решителния 5-ти гейм имаше всичко, което волейболът може да предложи, но "лъвовете" изреваха по-силно от 10-те хиляди фенове в залата и се окичиха с победата - 18:16 и 3:2!

Тазвечершната битка оправда напълно очакванията за истинско дерби в плейофите на турнира, като „лъвовете" постигнаха изумителен и на моменти немислим обрат срещу един от най-силните отбори в света.

Благодарение на геройството си трикольорите ни ще се изправят срещу добре познат съперник - Германия - на четвъртфиналите на Европейското. Припомняме, че на Олимпийските игри в Лондон „лъвовете" стриха на прах Бундестима в същата фаза.

Всички волейболисти на Камило Плачи заслужават поздравления за сърцатата си игра, но Цветан Соколов отново доказа, че е най-добрият диагонал в света със своите 24 точки, 2 от сервис и 3 от блокада.

Капитанът Тодор Алексиев започна силно, след което се разколеба при получаване на жълт картон в 4-ия гейм. Той обаче възвърна увереността си в ключов момент от тайбрека и заслужава поздравления за 14-те си точки.

Тодор Скримов приключи мача с 13 и също впечатли с поемането на отговорност в напрегнати ситуации. Виктор Йосифов наниза само 3, но сервисът му постоянно беше бич за защитата на Полша.

Теодор Тодоров се отчете с 5 пункта, 3 от блокада в изключително възлови моменти от епичния сблъсък. Ники Николов игра постоянно само в първите три гейма и завърши с 6 точки, като заслужи също поздравления за солидния си сервис.

Георги Братоев на моменти правеше грешки, но като цяло се отчете с много важна блокада и разнообразни решения в атака, които бяха ключови за победата на българите.

Младият Николай Пенчев впечатли с постоянството си, като в напрегнати мигове замени успешно капитана Алексиев, въпреки че не записа точка. Либерото Теодор Салпаров пък изуми с някои невъзможни спасявания и се представи на обичайното високо ниво.

Гейм номер 1

След спорно отсъждане „аут" при атака на Тодор Скримов Полша направи брейк точка за 3:2, след което Алексиев не можа да се справи с флот-сервиса на съперника и домакините поведоха с 4:2. Интерцията се запази до 6:4, преди отново Скримов на единичен блок да прати кълбото в аут. Бартош Курек взриви трибуните с добра блокада при контраатака на Цецо Соколов и Полша се оттегли на техническо прекъсване с преднина 8:4.

Първата българска блокада бе дело на Ники Николов за 12:9, но нападателите на домакините продължаваха да завършват успешно атаките си. Пробивът за „лъвовете" стана факт след добър сервис на Николов и отлична защита на Соколов, а при 14:12 Ники заби първия си ас - 14:13 и три поредни наши точки. Успешна атака на Курек за 16:14 маркира втория отрязък от срещата.

Виктор Йосифов спря за първи път с блокада изненадващо започналия като диагонал Гжегош Боциек и „лъвовете" изравниха 16:16. След добър сервис на Скримов и отлична защита Тошко Алексиев за първи път изведе България напред в резултата при 18:17. За съжаление успешна атака на Михал Винярски отново даде аванс на поляците - 20:19.

Соколов имаше великолепен шанс при контраатака да изравни на 22:22, но вместо това прати топката в аут и домакините поведоха с 2 точки в ключов момент. Втора поредна отлична възможност за българите беше пропиляна и поляците натрупаха два геймбола. Те реализираха още първия и поведоха с 1:0 след 25:22.

Гейм номер 2

В началото на втория гейм българите бяха перфектни в атаките си и имаха инициативата в резултата, въпреки че не успяваха да направят брейк точки преди първия интервал. За съжаление Николов и Соколов сгрешиха на сервис, което не се случваше често в първия сет. Все пак на техническото прекъсване имахме аванс при 8:7.

Маратонско разиграване при 9:7 в наша полза на два пъти не бе завършено успешно от Алексиев и Винярски даде повод за празник на трибуните. Братоев не сполучи с пусната топка в противниковото поле, а грешка на блокадата позволи на поляците да изравнят на 10:10. Коварен сервис на Алексиев принуди Курек да прати кълбото в мрежата - 13:12 за „лъвовете". Страхотна атака на Соколов (блок-аут) донесе нови две точки преднина за България при 16:14!

Сервисът на Курек обаче не даде възможност на Скримов да завърши успешно и домакините изравниха на 16:16. Невероятни две поредни отигравания на Алексиев от трудни позиции възстановиха аванса на „лъвовете" от 2 точки при 19:17. Поляците обаче се възползваха от шансовете си на контраатака и отново изравниха за 19:19. Блок-аут на Боцяк осъществи обрата за домакините при 21:20. Курек спря атаката на Соколов и даде ключово предимство на Полша - 23:21. Рокадите на Плачи не свършиха работа и геймът се разви идентично на първия - два геймбола за домакините, реализирани при първия опит - 25:22 и 2:0.

Гейм номер 3

Първият мини конфликт в срещата стана факт при 3:3 и отлична блокада на Теодор Тодоров, която първоначално бе свирена в аут, но след консултация със съдията на линията справедливостта възтържествува и поведохме с 4:3. Скримов направи блестяща серия от сервис, която завърши с фамозен ас за 6:3! Винярски сбърка атака по диагонала и даде още по-солиден аванс на „лъвовете". Отлична атака през центъра на влезлия за постоянно Тодоров донесе 8-ата точка на България при само 4 в актива на домакините.

Алексиев с поредната си точка от трудна ситуация увеличи аванса на „лъвовете" на 10:5 - най-изразителната преднина на гостите в мача. Изнервеното поведение на основните единици в състава на Полша вдъхна кураж на българите, а Соколов записа първия си ас, за да направи резултата 14:8. Въпреки таймаута и смяната на разпределителя Лукаш Жигадло с Фабиан Джизга не разконцентрира Цецо - нов ас за 15:8. Соколов в ролята на асистент вдигна трудна топка за Алексиев, който отново не разочарова и направи преднината ни 8 точки на втория интервал.

Алексиев отново демонстрира огромния си опит при пряк сблъсък в блокадата за спокойна топка и поведохме с 19:11. Поляците редуваха грешки с успешни атаки, което вършеше работа за „лъвовете", защото те поддържаха огромния си аванс. Грешка на съдиите при атака в мрежата на Курек, която прати топката на линията, беше последвана от неуспешна българска атака за 20:14.

Курек демонстрираше огромната си класа и се стремеше да върне Полша в гейма, но това не обезсърчи българите, които затвориха гейма при 25:20 и намалиха изоставането си в отделните части на 1:2.

Гейм номер 4

Соколов определено се разигра и го демонстрира и в началото на 4-ия сет, като посрещането ни позволи да натрупаме 2 точки аванс при 4:2. Ново съдийско решение в полза на Полша попречи на Соколов да запише страхотна успешна атака от 3-ия метър. Цецо взе реванш по безапелационен начин с бомбен изстрел за 6:4. Домакините започнаха да показват неприятна липса на спортсменство, но това не попречи на българите да поведат с 8:5 на първия интервал.

Соколов продължаваше да бъде бич за защитата на Полша, а поредна грешка при атаката на противниковия диагонал Боциек ни даде преднина от 4 точки при 11:7. Две поредни късметлийски топки около линията в полза на домакините провокираха гнева на Алексиев, който получи жълт картон. За съжаление Тошко сбърка за първи път от напрегнато положение и даде една точка за Полша - 12:10. „Дружината" обаче се огъна под натиска и след две поредни грешки поведохме с 4 точки при 14:10. Алексиев отново демонстрира липса на концентрация и домакините си повярваха - 14:13. Все пак посрещнахме втория интервал с аванс - 16:14.

Скримов поемаше отговорността в моментите с напрежение и се справи отлично с две поредни успешни атаки, последвани от бомба на Соколов при невъзможна ситуация - 20:17! Прекрасна работа на посрещача не бе оползотворена след грешка при подаването на Братоев, а Алексиев продължаваше с грешките след жълтия картон - 20:19. Разпределителят ни се поправи за нелепото отграване по-рано с изумителна блокада срещу Курек за 22:19. За съжаление включването на Лукаш Вишниевски доведе до елементарна грешка в нашето поле и домакините намалиха на 23:22, а в последствие и изравниха. Нов късмет за Полша им донесе ново равенство - 24:24.

Две страхотни атаки на Соколов, подкрепени с добър сервис на Йосифов, ни осигуриха гейма - 26:24 и 2:2!

Тайбрекът

Нервите на поляците не издържаха, а българите се възползваха - фантастичен блок на Тодоров ни донесе аванс от 2:0. Еър Теди избухна с втора поредна исполинска блокада за 3:0 и тотално обезсърчи домакините! За съжаление Соколо обърка сервиса, а началният удар на Курек ни провокира да сбъркаме - 4:3, но полският ас върна жеста моментално със сервис в мрежата - 5:3. Две поредни неуспешни атаки на Алексиев обаче подариха изравняване на Полша - 5:5. Камило Плачи реагира и смени капитана с Николай Пенчев.

Играта в центъра обаче продължаваше да измъква домакините в трудни ситуации, а блок-аут на Винярски доведе резултата до 8:6 в наш ущърб. Инициативата отиде в полето на Полша и „дружината" се възползва максимално - 9:6 след пайп на Курек. Алексиев се завърна в ключов момент и наниза много важна точка за 9:8. Соколов изравни със страхотен блок след коварен сервис на Братоев - 9:9! Капитанът си свърши работата на блокада, а Цецо доказа защо е най-добрият диагонал в света - 10:9 за България!

Йосифов с поредния си бомбен сервис позволи на Соколов да запише поредна важна точка от блокада за 13:11. За съжаление трудна топка за Цецо прати атаката му в аут и домакините изравниха при 13:13. Невероятна грешка при контраатака на Курек обаче тотално деморализира Полша и донесе мач-бол за България при сервис на Соколов. Той не успя с началния си удар, но веднага след това завърши перфектно по правата за 15:14. За съжаление Винярски от третия си опит с голяма доза късмет успя да спаси положението за домакините - 15:15.

Епичният успех стана факт след фаул на Курек, който влезе в нашето поле и принуди съдията да присъди точка в полза на България - 18:16! Станахме свидетели на една от най-великите победи в историята на българия волейбол.

Sporta.bg ви информира, че по-рано днес олимпийският шампион Русия спечели очаквано с 3:0 своя мач срещу Словакия и ще се изправи с победителя от Група В Франция на четвъртфиналите.

В друг двубой от тази фаза „черната котка" на България в последните два големи турнира - Италия - подчини Холандия с 3:1 и ще играе четвъртфинал срещу изненадващия победител в Група С Финландия.

Възпитаниците на Камило Плачи не тръгнаха по най-добрия начин на Европейското, но постепенно набират инерция, след като загубиха два от мачовете си в предварителната група.

"Лъвовете" започнаха с победа над Чехия (3:1), но след това допуснаха поражения от Германия (3:2) и суперфаворита Русия (3:1).

Така България завърши на трето място в класирането, което според правилата на турнира им отреди да срещнат втория в другата група - Полша на осминафиналите.

Пътят на домакините мина през победа над Словакия (3:1), последва загуба от Франция (3:1), а в последния си мач поляците очаквано надвиха Турция (3:1).