ВИДЕО И СНИМКИ: Казахстанска сензация в Шампионската лига

Казахстанският шампион Шахтьор (Караганда) спечели с 2:0 срещу Селтик в първа среща от плейофния кръг за място в Шампионската лига и изглежда съвсем близо до най-престижния футболен турнир в Европа.

Антон Финонченко откри резултата в 12-ата минута, след като Рохер Каняс свали топката с глава и авторът на попадението беше най-съобразителен в наказателното поле. 2:0 стана в 77-ата минута, когато националът Сергей Хижниченко вкара с глава малко случайно. Иначе точно преди първия гол в мача Крис Комънс пропусна да открие резултата в полза на Селтик, а веднага след това пак той нацели горната греда и не успя да направи 1:1.

Гостите от Глазгоу бяха далеч по-активният отбор на терена, нападаха по-често, отправиха и повече удари. Владеенето на топката също бехе в тяхна полза- 65 на 35 процента, но за пореден път през това лято съдбата беше на страната на Шахтьор (Караганда). Единствено в началото на второто полувреме домакините от Шахтьор започнаха по-смело и атакуваха, но вкараха доста случаен втори гол.

В 77-ата минута те направиха контра, топката попадна във Финонченко, който опита да стреля от дъгата. Ударът му обаче беше доста непохватен и кълбото тръгна на дясно. Там обаче изскочи Хижниченко, чийто удар с глава остана изненада за вратаря Форстър и попадна в мрежата за 2:0.

За първи път отбор от Казахстан стига до този етап на Шампионската лига и логично победата е първа на ниво 4-и кръг за целия местен футбол. Селтик пък е най-високопоставеният европейски отбор, който е гостувал в Казахстан за официален международен мач.