ВИДЕО и СНИМКИ: Байерн унищожи Барса и даде заявка за величие

Байерн (Мюнхен) изигра велик мач в Шампионската лига и даде заявка за сериозните си намерения към титлата по най-категоричния начин. Баварците нанесоха нечуван разгром на основния фаворит за отличието Барселона с 4:0 на „Алианц Арена".

Томас Мюлер откри резултата в 25-ата минута с глава отблизо, след като получи подаване с глава от Данте, който надскочи бранителите на Барса - 1:0.

На три пъти през първото полувреме домакините имаха претенции за игра с ръка в наказателното поле, но въпреки че тя бе факт във всички случаи, реферът Виктор Касай не отсъди дузпа.

Мюлер реализира 6-ия и 7-ия си гол в Шампионската лига през сезона, като само двама германци са отбелязвали повече (или толкова) в рамките на една кампания - Мирослав Клозе (7) и Марио Гомес (8 и 13).

Последният път, когато Барселона спечели мач от Лигата на богатите, след като изостава на почивката, беше при визитата на Шахтьор (2:1) през 2008-ма година. Тази негативна тенденция се запази и след днешния мач.

Марио Гомес реализира второто попадение в срещата в 49-ата минута след подаване на Мюлер, но го направи от положение на засада, която не беше маркирана. Германският стрелец вече има 26 попадения в Шампионската лига и е безкомпромисен номер 1 по този показател сред своите сънародници.

Ариен Робен покачи резултата на 3:0 в 82-ата минута, но и при тази ситуация не липсваха спорните моменти - Мюлер изблъска Жорди Алба, за да направи заслон на холандеца, който пък много елегантно по диагонала прати кълбото в мрежата.

Крайното 4:0 фиксира отново въздесъщият Мюлер, след като отблизо фронтално засече неспасяемо центриране отляво на Давид Алаба.

Така Барселона получи повече от 3 попадения в един мач от Шампионската лига за първи път от 2010-та година, когато беше сразен с 3:1 от бъдещия шампион Интер на „Джузепе Меаца".

В интерес на истината каталунците могат да имат претенции за втория и третия гол на Байерн, но до почивката те бяха облагодетелствани от дискусионни решения на съдията Виктор Касай. Като цяло баварците заслужиха да отидат на "Камп Ноу" с убедителна преднина.

Първото полувреме протече при по-агресивни и по-офанзивни действия на баварците, които се възползваха от продължителна обсада след корнер, за да открият резултата. Каталунците не можеха да се похвалят с някакъв опасен удар към Мануел Нойер и бяха наказани за пасивните си действия.

Томас Мюлер реализира 6-ия си гол в Шампионската лига през сезона, като само двама германци са отбелязвали повече в рамките на една кампания - Мирослав Клозе (7) и Марио Гомес (8 и 13).

Личеше стремежът на домакините да организират скоростни акции по фланговете, докато Барса залага на по-спокойно темпо. И двата тима предпочитат да се подсигурят в защита в началните мигове на дербито.

Още във втората минута на срещата домакините стигнаха до първото си голово положение в дербито. Ариен Робен направи великолепно двойно подаване с Хави Мартинес и бе изведен от испанеца с пета на стрелкова позиция в наказателното поле. Изстрелът по диагонала на Робен обаче беше париран от Виктор Валдес.

В 15-ата минута след топовен изстрел на Филип Лам от границата на наказателното поле Жерар Пике отклони топката с ръка в корнер. Сигнал за дузпа не последва, а ситуацията беше много спорна, защото бранителят на Барса не гледаше към топката, когато я докосна, но не бе прибрал напълно до тялото дясната си ръка.

Байерн (Мюнхен) поведе в резултата на Барселона в 25-ата минута, след като Томас Мюлер с глава отблизо простреля Виктор Валдес - 1:0.

Бранителите на каталунците не можаха да изчистят топката след изпълнение на корнер и тя попадна в Мюлер в пеналтерията. Германецът подаде вдясно на фланга за Робен, който центрира успоредно на голлинията. Там Данте скочи най-високо и насочи кълбото на лявата греда, където връхлитащият Мюлер с глава не остави шансове на Валдес - 1:0.

Барселона пробва моментално да изравни резултата и още в следващата си атака след гола на Мюлер създаде напрежение в наказателното поле на домакините. Центриране отдясно на Педро изглеждаше отлично за връхлитащия Меси, но Данте с решително докосване отклони в корнер.

В 31-ата минута футболист на Барса отново игра с ръка в пеналтерията, този път след удар с глава на Данте, но дузпа отново не бе отсъдена. Бартра попречи на Данте да отправи кълбото към вратата, но се намираше на сантиметри от топката и не действа умишлено.

Финалните мигове на полувремето не предложиха повече фрапантни ситуации и резултатът остана 1:0 на почивката.

Марио Гомес реализира втория гол във вратата на Барселона още в 49-ата минута и маркира завръщането си сред титулярите за баварците по най-добрия начин.

Отново след изпълнение на корнер защитата на каталунците се пропука и Мюлер с глава подаде към непокрития Гомес, който от метър дистанция простреля мрежата на гостите - 2:0.

Ясно се видя от повторенията обаче, че германският стрелец е в положение на засада, което остана скрито за съдийската тройка и за пореден път в Шампионската лига ставаме свидетели на грешки.

Ариен Робен можеше да увеличи още преднината на своите, когато подхвана един от типичните си пробиви по фланга, който завърши със смяна на посоката към дъгата на пеналтерията. Холандецът реши да подава вляво за Рибери, чийто диагонален изстрел прати топката на метър встрани от гредата.

Секунди по-късно Робен можеше да се разпише след поредно статично положение, което срави неподготвена защитата на Барса. Мюлер центрира от корнер, но изстрелът с глава на Робен мина покрай станичния стълб.

Първият удар в очертанията на вратата на Байерн дойде едва в 69-ата минута, когато Жерар Пике стреля от 5-6 метра, но прати топката право в ръцете на Нойер с неособена сила.

В 73-ата минута скоростна контраакция на баварците отново създаде главоболия за отбраната на гостите. Ариен Робен получи топката на границата на пеналтерията и нахлу отдясно, а Мюлер изблъска Жорди Алба и направи заслон на холандеца.

Играчите на Барса искаха фаул срещу левия бек, но сигнал не последва, а Робен с техничен изстрел по диагонала оплете топката в мрежата на Валдес за 3:0.

В 77-ата минута каталунците стигнаха до първото си чисто положение в мача. Този път те объркаха противниковата защита с центриране от пряк свободен удар и Марк Бартра се озова непокрит на стрелкова позиция. Бранителят обаче стреля разочароващо високо.

В 80-ата Мюлер можеше да реализира 4-ти гол в мрежата, когато излезе очи в очи с Валдес след прекрасно елиминиране на Пике. Германецът обаче загуби равновесие и стреля почти от упор, като не можа да преодолее стража на гостите.

В 82-ата минута обаче Томас Мюлер причини кошмари на Барселона за втори път, след като бе на правилното място, за да засече в мрежата на гостите топката след центриране на Алаба. Този път място за претенции към съдията нямаше и Байерн стигна до разгромна преднина.

До края не се случи нищо сензационно и Барселона напусна посрамен „Алианц Арена".

Състав на Байерн (М)

На вратата на баварците очаквано застана Мануел Нойер, а пред него имената на бранителите също не предизвикваха изненади - Филип Лам, Джером Боатенг, Данте Коща Сантош и Давид Алаба.

В средата на терена си партнираха Бастиан Швайнщайгер и Хави Мартинес, докато пред тях действаха Ариен Робен, Томас Мюлер и Франк Рибери.

Донякъде очаквано Шердан Шакири остана на пейката, въпреки впечатляващите си игри в Бундеслигата и турнира за Купата на Германия.

Нападението на Байерн бе водено от Марио Гомес, който напоследък е пренебрегван от наставника Юп Хайнкес и дори се заговори, че ще си търси нов отбор от лятото.

Днес обаче той получи шанс за изява срещу Барса за сметка на Марио Манджукич (който е наказан заради натрупване на картони) и Клаудио Писаро (оставен на пейката).

Състав на Барселона

Голямата новина от лагера на Барселона без съмнение бе присъствието на Лео Меси в титулярния състав, което беше очаквано, но все пак непотвърдено до последния възможен момент.

Барселона е убедителен лидер в Примера дивисион и е въпрос на време да спечели титлата официално, но освен нея, единствено Шампионската лига предоставя шанс за друг трофей във витрината на каталунците.

Заради контузията на Хавиер Машчерано неопитният Марк Бартра получи редкия си шанс да бъде титуляр в изключително оспорван, напрегнат и дългоочакван двубой. Той си партнира в центъра на защитата на Жерар Пике, който пък трябваше да внимава, защото евентуален жълт картон щеше го извади от реванша на „Камп Ноу".

Жорди Алба и Даниел Алвеш очаквано започнаха на бековете в отбраната на каталунците, а на вратата им застана Виктор Валдес.

В халфовата линия отново наблюдавахме Шави Ернандес, Андрес Иниеста и Серхио Бускетс като опорен полузащитник.

Нападението на Барселона бе водено от Лео Меси, а до него застанаха Педро Родритес и Алексис Санчес.

Важни цифри преди началото на мача

Байерн е отбелязал 16 гола в последните си 3 мача от всички турнири. Барселона е вкарал 5 пъти в противниковата мрежа в своите последни 3 двубоя.

Лео Меси е отбелязал 59 гола в Шампионската лига с екипа на каталунците. Това е с 4 попадения повече от общия брой голове на Гомес, Манджукич, Мюлер и Писаро за Байерн в турнира на богатите.

Меси няма гол за Барса от 21 дни. Последният път, когато той не реализира в толкова голям период от време - между 27-ми април 2011-та и 28-ми май 2011.

Барселона има само 3 победи в последните си 15 гостувания в елиминационната фаза на Шампионската лига.

Байерн винаги отбелязва гол като домакин на испански отбори в Шампионската лига. В 13-те си двубоя пред собствена публика в турнира срещу испанци грандът от Мюнхен има 25 попадения.

Байерн неизменно получава попадение във вратата си от испански съперници в Шампионската лига в последните си 12 домакинства.