Испания се класира на финала в турнира за Купата на Конфедерациите и ще се бори с домакина Бразилия за престижния трофей, след като надделя над Италия с дузпи - 7:6 при 0:0 в редовното време и продълженията.

„Ла Фурия" се оказа по-точен при 11-метровите изстрели и всички футболисти успяха да се справят със задачата си. От тима на „Скуадрата" единствено Леонардо Бонучи се пропука при 7-ата дузпа, а това позволи на Хесус Навас да сложи край на трилъра.

Така стадион „Маракана" ще стане арена на мечтан сблъсък в спор за титлата между световния и двукратен европейски шампион Испания и домакина Бразилия в сблъсък на мултимилионни звезди.

„Ла Роха" и „Селесао" ще се изправят един срещу друг за първи път от 14 години. Последният им сблъсък бе на 13-ти ноември 1999-та година и завърши 0:0.

Италия пък остави отлични впечатления от мача си с „Ла Фурия", но ще трябва да се задоволи със сблъсък с Уругвай за бронзовите отличия от турнира.

„Скуадрата" имаше пълно превъзходство през първото полувреме и отправи 9 удара срещу само 2 на съперника си, като може да съжалява горчиво за четирите изпуснати чисти положения.

След почивката мачът беше по-равностоен, като в 85-ата минута Жерар Пике изпусна отличен шанс да даде безценен аванс на тима си от изгодна позиция в пенала.

Любопитното е, че Испания участваше и в последния елиминационен мач (преди този) в турнира за Купата на Конфедерациите, който не беше решен след 90 минути игра. През 2009-та "Ла Роха" побеждава ЮАР с 3:2 след продължения в битка за третото място с победен гол на Шаби Алонсо.

Първите добавени 15 минути в полуфинала във Форталеза бяха изключително атрактивни, като Емануеле Джакерини нацели гредата, а „фуриите" изпуснаха пет пъти да накажат Джанлуиджи Буфон от близка дистанция в наказателното поле.

Второто продължение премина под диктовката на Испания, като Шави нацели сглобката на гредите с далечен изстрел, а колегите му в атака демонстрираха неточен мерник.

За първи път от Европейското първенство през 2008-ма година Испания и Италия решават спора помежду си с дузпи, като тогава "Ла Фурия" спечели с 4:2, след като редовното време бе приключило 0:0. Пропуски направиха Антонио Ди Натале, Даниеле де Роси и Дани Гуиса.

Дузпите

Антонио Кандрева в стил "Паненка" или "Пирло" с изключително изпълнение откри резулата - 0:1.

Шави с хладнокръвно изпълнение светкавично изравни - 1:1.

Алберто Акуилани стреля в долния десен ъгъл на Касияс и го преодоля за 1:2.

Андрес Иниеста избра противоположния ъгъл, но също не сбърка - 2:2.

Даниеле де Роси с безпощаден изстрел не само излъга Касияс, но и реализира красиво за 2:3.

Жерар Пике зарадва Шакира на трибуните с точно изпълнение за 3:3.

Себастиан Джовинко препарира Касияс и отново изведе Италия - 3:4.

Серхио Рамос не даде шансове на Буфон с прекрасен удар за 4:4.

Андреа Пирло също със завидно хладнокръвие си свърши работата - 4:5.

Хуан Мата не остана по-назад и за пореден път изравни - 5:5.

Рикардо Монтоливо отново прати Касияс в грешния ъгъл за 5:6.

Серхио Бускетс не позволи на Буфон да го изненада - 6:6.

Леонардо Бонучи пръв се пропука и не можа да нацели рамката - 6:6.

Хесус Навас изпълни мисията си и прати Испания на финала - 7:6.

Първо полувреме

В първия четвърт час на срещата Испания владееше трайно топката и се бе настанила в полето на италианците, без обаче да успее да създаде нито едно голово положение. При една от контраатаките на „адзурите" в 15-ата минута топката бе центрирана по земя за Джилардино, който отправи първия опасен удар към Касияс, но кълбото мина на около метър встрани.

В следващите 120 секунди италианците изпуснаха три изключително изгодни положения - първо удар с глава на Маджо от границата на пеналтерията беше париран от излезлия напред Касияс.

После центриране в наказателното поле на Пирло от фаул намери непокрития Де Роси, който от 4 метра фронтално не можа да намери рамката на вратата. Секунди след това отлична комбинация в пеналтерията между Джилардино и Маркизио позволи на последният да стреля, но разочароващо неточно.

До края на първото полувреме италианците останаха по-активни и по-креативни в изграждането на атаките си, като редуваха акции и по двата фланга. Както се очакваше обаче, липсващото звено в състава на Прандели беше нападателното - Джилардино така и не се откри на стрелкова позиция.

В 36-ата минута след поредна продължителна атака на Италия Джакерини центрира великолепно за абсолютно непокрития Маджо, който обаче като по чудо прати топката почти от упор в тялото на Касияс, вместо в мрежата.

Испания можеше да поведе за първи път в мача в 37-ата минута, когато Торес получи кълбото в пеналтерията и елегантно се освободи на чиста позиция, преди да стреля на метър встрани от гредата.

Така на почивката Италия трябваше повече да съжалява за нулевото равенство, защото създаде повече положения и имаше повече удари към съперника. Испания имаше една чиста възможност чрез Торес да открие, но пък трябва да благодари сърдечно на Касияс, че мрежата му се суха след 45 минути.

Второ полувреме

Началните 15 минути след почивката предложиха равностойна игра, като селекционерите направиха по една промяна в съставите си - Рикардо Монтоливо смени Андреа Бардзали, а Хесус Навас се появи на мястото на новия си съотборник в Манчестър Сити Давид Силва.

Именно Навас отправи първия удар в очертанията на вратата на Буфон в 55-ата минута, след като получи топка от Торес на ъгъла на пеналтерията. Стражът на "адзурите" се намеси авторитетно, след като дотогава не му се налагаше да го прави.

Италианците изградиха много добра атака по десния фланг в 67-ата минута, като Маджо напредна в наказателното поле и от аутлинията намери Маркизио, чийто изстрел беше блестящо блокиран от Пике.

"Фуриите" отправиха повече удари след почивката, но освен Навас никой не успяваше да намери рамката на вратата на Буфон. "Адзурите" пък залагаха на постепенни акции, но този път липсваше точен завършващ изстрел.

В 78-ата минута бяха направени още две смени от наставниците, вече и с мисъл за продължения - Маркизио отстъпи мястото си на Алберто Акуилани, докато Хуан Мата замести Педро.

В 85-ата минута отборите вече мислеха за продължения, когато Испания успя да осъществи една от малкото си скоростни многоходови акции в пеналтерията. Навас овладя отдясно и много хитро върна към връхлитащия Пике, който фронтално от 7 метра разочарова с безкрайно неточния си изстрел.

Така първото равенство в тазгодишното издание на турнира за Купата на Конфедерациите стана факт.

Първо продължение

Първите допълнителни 15 минути започнаха вихрено - с далечен изстрел към вратата на Буфон, който не го затрудни особено. "Адзурите" контрираха с много чисто положение, при което топката беше центрирана успоредно на голлинията и Джакерини нацели гредата с мощен изстрел по диагонала от 5-6 метра.

Испанците като че ли се поуплашиха след това изпълнение на Джакерини и на свой ред внесоха смут в противниковата отбрана със серия от три корнера. При тях Пике получи шанс да стреля от чиста позиция, но ударът му беше отклонен, а след това Де Роси с шпагат попречи на Рамос да разстреля Буфон.

Двамата наставници направиха последните си смени - Хави Мартинес замени Фернандо Торес, а Алберто Джилардино беше жертван, за да се появи Себастиан Джовинко.

В 99-ата минута Иниеста с отличен прехвърлящ пас изведе Алба очи в очи с Буфон и левият бек трябваше да реализира с воле, но се провали и прехвърли напречната греда.

Второ продължение

В 109-ата минута беше създадена първата хубава испанска атака, която бе изградена главно от Жорди Алба. Той подаде пред наказателното поле за Мата, който стреля, но отново не можа да намери очертанията на вратата.

В 115-ата минута Шави изненада всички на стадиона с далечен изстрел от около 20-25 метра, който свари неподготвен Буфон и срещна сглобката на двете греди. При добавката Хави Мартинес стреля неточно по диагонала и Италия се отърва без попадение.

Факти преди и по време на мача

Когато в 46-ата минута Рикардо Монтоливо замени Андреа Бардзали, на терена за "адзурите" вече имаше човек, който е реализирал срещу Испания в официален сблъсък.

Испания на Висенте дел Боске има само 2 загуби в официални мачове - едната от тях е на турнира за Купата на Конфедерациите през 2009-та година с 0:2 от САЩ.

Фернандо Алонсо и Давид Силва, които са титуляри срещу "адзурите", са били или автори, или асистенти на 4 от последните 6 гола срещу Италия, които "фуриите" са реализирали.

Половинката на Жерар Пике - Шакира - наблюдава полуфинала във ВИП ложата на стадион "Пласидо Кастело"

Испания е непобеден на големи турнири (Световно първенство, Европейско първенство, Купа на Конфедерациите) вече 15 мача

Италия има само 1 успех от последните си 8 мача с Испания (3 загуби в тях), като в 7 от срещите е допускала поне едно попадение.

7 от титулярите на "Скуадра адзура" са играчи на шампиона Ювентус, 6 от титулярите на "Ла Фурия" се подвизават в шампиона Барселона.

Състав на Италия

Селекционерът на Италия Чезаре Прандели ще заложи на формация с трима души в защита, а в същото време ще разчита на Алберто Джилардино в атака срещу световния и двукратен европейски шампион.

На вратата на Италия очаквано застава Джанлуиджи Буфон, а пред него в защита се подреждат Кристиан Маджо, Джорджо Киелини и Леонардо Бонучи.

Добра новина за „адзурите" е завръщането на Андреа Пирло, който ще си партнира с Даниеле Де Роси в центъра на халфовата линия. Андреа Бардзали също е на терена, а Антонио Кандрева прави дебют в турнира за Купата на Конфедерациите, докато в по-предни позиции ще се разчита на шампионите с Ювентус Клаудио Маркизио и Емануеле Джакерини.

Алберто Джилардино също за първи път излиза сред титулярите, след като Марио Балотели няма да играе повече в турнира поради контузия, както и Игнасио Абате.

В състава на Испания на вратата се завръща капитанът Икер Касияс, а пред него в защита ще оперират Жерар Пике, Серхио Рамос, Алваро Арбелоа и Жорди Алба.

В халфовата линия са подредени Андрес Иниеста, Шави Ернандес, Серхио Бускетс и Давид Силва, като в нападение ще се разчита на водещия реализатор на турнира до момента Фернандо Торес и Педро Родригес.