снимка: Guliver/Getty Images

Марио Балотели спечели любовта на тифозите на Милан още с дебютния си мач, след като наниза и двата гола за драматичната и инфарктна победа над Удинезе с 2:1 в късния мач от 23-ия кръг на Серия А.

Новата суперзвезда на Калчото откри резултата с мощен изстрел в 25-ата минута и „росонерите" владееха инициативата срещу пасивния си противник. Една контраатака обаче се оказа достатъчна за фриуланите да изравнят - в 55-ата минута точен бе Джампиеро Пинци.

Силният натиск на домакините им донесе плодове в самия край на 3-минутното продължение, не без помощта на главния съдия, който отсъди несъществуваща дузпа за „фаул" срещу Стефан Ел Шараави.

След кратка дискусия с Робиньо, Балотели застана зад топката (той никога не е изпускал от бялата точка) и с типичното си хладнокръвие донесе трите точки на „росонерите" - 2:1.

Така Милан имаше много поводи за празник след края на кръга - новата придобивка на тима се представи блестящо и започна ударно повторната си кариера в Калчото, а активът на „червено-черните" е идентичен с този на градския съперник Интер.

Милан вече има 40 точки и се изравнява с „нерадзурите" на 4-тото място в класирането, след като днес Сиена се подигра с гранда от Милано. Удинезе пък остава с 33 пункта на 9-та позиция.

Масимилиано Алегри заложи на схема 4-3-3, като триото в атаката отново се отличаваше с обща възраст от малко над 60 години. Естествено, в среда бе Балотели, а от двете му страни бяха Стефан Ел Шараави и Мбайе Нианг.

Тримата полузащитници бяха Антонио Ночерино, Рикардо Монтоливо и Матийо Фламини, докато квартетът в ариегарда се състоеше от Кевин Констант, Даниеле Бонера, Кристиан Сапата, Игнасио Абате.

Удинезе излезе с по-атрактивна тактика 3-5-2, като Антонио Ди Натале си партнираше с Луис Муриал, но двамата оставаха твърде често изолирани от играта, тъй като халфовете не ги снабдяваха с достатъчно пасове.

Милан започна мача много силно, а Марио Балотели отрки головата си сметка за „росонерите" още с първия си удар в очертанията на вратата.

Официално с него започна БалоМанията в Милано, а форумите и социалните мрежи отпушиха прилива си на суперлативи по адрес на италианския национал.

Въпреки че по всичко изглеждаше, че еуфорията в града не е спирала още след новината за трансфера, като доказателство за това е фактът, че Sky Sports инсталира камера на стадион „Сан Сиро" с една единствена цел - да следи движенията на Марио по терена.

Стефан Ел Шараави напредна по лявото крило и стигна до аутлинията, след което центрира, а топката рикошира в крака на бранител, за да стигне в обсега на Балотели. Той с привидна небрежност я изстреля мощно зад гърба на вратаря Даниеле Падели за 1:0 в 25-ата минута.

Цели 37 удара бяха нужни на Супер Марио, за да стигне до гол с екипа на Манчестър Сити този сезон, но още при втория си опит за „росонерите" успя да се разпише и да изправи на крака вицепрезидента Адриано Галиани.

Розовото настроение в лагера на Милан бързо беше почернено от ситуациите през второто полувреме. В 55-ата минута противно на показаното на терена Удинезе изравни, след като дълъг пас бе овладян отлично от Кристиан Сапата, който подаде за Пинци. Халфът връхлетя и успя да преодолее Марко Амелия от 10-ина метра за 1:1.

Марио Балотели имаше още поне три добри възможности да се разпише след почивката, като най-чистата дойде в 68-ата минута. Констант центрира в пеналтерията и Балотели с левия крак пробва да повтори упражнението от по-рано, но не нацели рамката.

Супер Марио отправи още няколко опасни изстрела към Падели, но за негово съжаление мерникът му се оказа неточен.

В 76-ата минута Нианг разтресе напречната греда с шут от десетина метра, а във финалните мигове на срещата натискът на Милан бе много осезаем, но старанията на Балотели и компания не доведоха до нов гол.

В 93-ата минута Стефан Ел Шараави беше изведен по лявото крило в наказателното поле, а защитник на Удинезе направи шпагат срещу него и изби в корнер. Реферът обаче посочи бялата точка, въпреки че нямаше никакви основания за това.

Зад топката, естествено, застана Марио Балотели, който никога в кариерата си не е изпускал от бялата точка, при положение, че често му се е налагало да стреля от дузпа в последните секунди на двубоите.

В типичния си хладнокръвно-лежерен стил Супер Марио прати Падели в грешната посока и прие овациите на екзалтирания „Сан Сиро" - 2:1.