Везенков не игра, но спечели Купата на Испания срещу Реал (Мадрид)

снимка: twitter.com

Барселона на Александър Везенков триумфира с Купата на Испания, след като надигра в драматична битка големия си враг Реал (Мадрид) с 92:90 (15:21; 25:13; 27:18; 25:38). Мачът за трофея в Гран Канария предложи истински трилър, в който обаче българинът не взе участие. Той попадна в групата на Светислав Пешич, но не записа нито една секунда на паркета.

Иначе това е 24-а Купа на страната във витрината на каталунците, а "Белия балет" пропусна да грабне 28-ия си трофей от надпреварата.

Най-резултатни за победителите бяха Пау Рибас и Анте Томич, които отбелязаха съответно по 21 и 17 точки. Джей Си Керъл беше над всички за "белите" с 18 точки, Трей Томпкинс добави 17 точки, а Лука Дончич, Факундо Кампацо и Руди Фернандес приключиха с по 14.

Двубоят започна равностойно и след малко повече от пет минути игра резултатът бе равен – 10:10, но в оставащото време баскетболистите на "Кралския клуб" поеха инициативата и успяха да се откъснат с шест точки напред – 21:15.

Каталунците стопиха разликата в началото на втората част, а малко преди средата на периода равенството бе възстановено - 24:24. Няколко минути по-късно Барселона осъществи пълен обрат – 28:26 след точна стрелба на Юртел, а до края на полувремето баскетболистите на "блаугранас" водеха с 40:34.

Съотборниците на Везенков направиха силен старт и на второто полувреме и до средата на третата четвърт разликата в тяхна полза вече бе двуцифрена, като до края на периода каталунците не позволиха изненада и след 30 минути имаха повече от комфортен аванс – 67:52.

В заключителните десет минути играчите на Реал се събудиха и обратът бе близо. 11 секунди преди последния съдийски сигнал Томкинс наниза тройка и свали пасива на тима си до само две точки – 90:92.

Последва прекъсване за Барселона, а след подновяването на играта и двата отбора записаха по един пропуск на сметката си, но това бе изцяло в полза на каталунците, които успяха да задържат крехкия си аванс и да триумфират с Купата на Испания.