Велика баскет победа! България подчини звездна Франция

България постигна немислимото. Момчетата от националния отбор изиграха велик мач в Ботевград и надвиха заслужено пълния с мега звезди тим на Франция в квалификация за Световното първенство в Китай със 74-68. "Петлите" са медалисти от последните 4 европейски шампионати, но преклониха глави пред нашите. Това е първо поражение за гостите в тези квалификации и е уникална сензация, която и най-големите оптимисти не са мечтали и очаквали.

Националите ни изиграха отличен мач и през цялото време бяха равностойни на именития си съперник. В този двубой тимът ни бе без Цветомир Чернокожев, който остана извън групата. В неделя тимът ни гостува на Русия в Химки.

„Лъвовете“ стартираха много уверено мача и взеха инициативата в началните минути. Те натрупаха разлика от няколко точки и дори успяха да вземат предимство в подкошието, въпреки че за Франция в игра бе високият 218 см център Мустафа Фал. В средата на частта Българияповеде с 15:7, което принуди Венсан Коле да вземе прекъсване. Тимът ни дръпна и с двуцифрен аванс, но след серия от 8:0 „петлите“ стопиха изоставането си на 3 точки след първата част.

Малко след началото на втория период французите поведоха за първи път в мача. Последваха оспорвани минути, в които двата отбора на няколко пъти си разменяха водачеството. С дружни усилия и подкрепата на феновете на почивката националите ни се оттеглиха с крехка преднина при 45:44.

Драмата продължи и след паузата, като нито един от двата тима не успя да се откъсне с голяма разлика. Играта бе много равностойна и закономерно развръзката остана за последната четвърт, която започна при 59:58 за „лъвовете“.

Мачът вървеше кош за кош и през заключителния период. По-малко от пет минути преди края резултатът бе равен при 66:66. След това българите направиха фантастична серия от 6 безответни точки. До края французите опитаха да стопят изоставането, си но със здрава защита националите ни удържаха преднината си и вдигнаха хората в залата.

Дий Бост бе най-резултатен за успеха със 17 точки (пет тройки). Димитър Димитров отбеляза 16 точки, а Павел Маринов добави 13. За Франция баскетболистът на Шарлът Хорнетс Никола Батум вкара 17 точки, по 13 имат Пол Лакомб и Едуин Джаксън.