Вавринка потегли трудно, но е на 1/4-финал в София

снимка: sofiaopen.bg

Поставеният под номер 1 в схемата на „Diema Xtra Sofia Open“ Стан Вавринка се класира за четвъртфиналите в надпреварата след труден успех над Мартин Клижан от Словакия. Трикратният носител на титли от Големия шлем надви 147-ия в света с 4-6, 6-2, 6-3 за около два часа игра на централния корт на „Арена Армеец“. Швейцарецът загуби първия сет, след като Клижан показа страхотна игра, но осъществи пълен обрат и стартира успешно турнира.

В следващата фаза настоящият номер 15 в света ще срещне Виктор Троицки, който днес се представи на много високо ниво, отстранявайки Денис Истомин в три сета.

Още с излизането си на централния корт Вавринка бе посрещнат с бурни овации от множеството фенове в "Арена Армеец". Те го аплодираха на загрявката, както и на всяко по-ефектно отиграване по време на срещата. Веднага след обрата и победата на швейцареца той бе поздравен още по-бурно от привържениците в залата.

Двамата се захапаха още от откриващите си подавания с мощни сервиси. До 3-3 и Вавринка, и Клижан взимаха сервис геймовете си без да дават точка за пробив на другия. Това обаче се промени в 7-ия гейм. Словакът успя да вземе изненадващ пробив, след като швейцарският му опонент направи няколко поредни грешки. Клижан се възползва и показа агресия, за да завърши пробива на нула и да поведе с 4-3.

В следващия гейм Вавринка поведе, но Клижан изравни при 15:15 с гениална къса топка, към която швейцарецът дори не тръгна. Резултатът стана 30 равни след разменени грешки на двамата, а после Вавринка получи брейкбол със страхотно отиграване, в което спаси мощен смач на съперника си. Клижан обаче се измъкна – форхенд по диагонала и грешка на трикратния шампион от Големия шлем позволиха на словака да дръпне с 5-3.

Швейцарецът изостана с 0:30 при сервис за оставане в сета, но обърна развоя на събитията. Все пак Клижан изравни с добър форхенд уинър. Той получи сетбол, но швейцарецът го отрази и принуди опонента си да сервира за спечелване на първия сет. Клижан обаче показа здрави нерви и затвори сета с гейм на 15, завършвайки с ас. Така словакът изненадващо поведе с 1:0 части.

Вавринка спечели на нула откриващото си подаване във втория сет, а след това поведе с 40:15 на сервис на опонента си. Швейцарецът размина по правата словака след удар от форхенд в движение. Той обаче профука и двата сетбола – първо съперникът му направи ас, а после Вавринка отигра в мрежата. Нова грешка на швейцареца и ас на Клижан възвърнаха паритета – 1-1.

Трикратният шампион от Шлема даде два брейкбола на Клижан, но първият бе пропилян след аут на словака, а вторият – спасен от Вавринка с бекхенд воле на мрежата. Швейцарецът се измъкна от сложната ситуация и поведе в резултата. Топ поставеният в схемата проби на 30 в следващия гейм. Той поведе с 40:0 след добър форхенд уинър по правата и воле на мрежата, а Клижан върна две безответни точки. Вавринка все пак надделя и поведе с 3-1.

До края на сета Вавринка запази преднината си, а при 5-2 проби за втори път сервиса на Клижан. Швейцарецът завърши с марковото си отиграване – бекхенд по диагонала, и изравни сетовете след 6-2.

Вавринка даде два шанса за брейк на съперника си в началото на третата част, след като изостана с 15:40. Той обаче ги отрази с хладнокръвни отигравания, едно от които бе мощен форхенд по диагонала. Така швейцарецът се измъкна и поведе в геймовете. Клижан изравни, но Вавринка поведе и осъществи пробив на 15, за да дръпне с 3-1. До края швейцарецът запази преднината си и затвори безпроблемно сета, а съответно и мача, при 6-3.

Снимки: sofiaopen.bg, sporta.bg