Ван Гаал: Трябваше пак да пусна Крул

Селекционерът на Холандия Луис ван Гаал призна след загубата от Аржентина на полуфиналите на Мондиал 2014 в Бразилия, че е щял отново да смени титулярния си вратар Яспер Силесен с Тим Крул, ако не е бил направил и трите си смени.

“Лалетата” останаха на крачка от финала, след като не излъчиха победител в редовното време и продълженията с Аржентина (0:0), а мачът бе решен след изпълнение на дузпи, при които “гаучосите” надделяха с 4:2.

Ван Гаал направи нещо безпрецедентно в историята на световни първенства, след като в четвъртфинала с Коста Рика смени Силесен с Крул в последната минута на продълженията, а стражът на Нюкасъл му се отблагодари с две спасени дузпи.

В мача с “гаучосите” обаче новият мениджър на Манчестър Юнайтед бе извършил и трите си смени и Тим Крул нямаше как да се появи на терена.

“Ако можех да сменя Яспер - щях да го направя, но вече бях използвал три смени, така че това нямаше как да стане”, призна Ван Гаал след мача.

Въпреки разочарованието от отпадането, наставникът на Холандия заяви, че е горд от представянето на възпитаниците си, които никой не слагаше в сметките преди Мондиала.

“Направихме страхотен турнир. Никой не очакваше от нас да излезем от групата, а след това победихме силния отбор на Мексико. Аржентина е топ отбор с топ играчи, а дузпите са си късмет”, каза Луис ван Гаал.

“Най-ужасният сценарий е да загубиш с дузпи. Смятам, че ако не по-добър, то ние бяхме най-малкото равностойни на Аржентина”, добави холандският специалист.

Относно предстоящия мач за 3-4-то място с домакина Бразилия Ван Гаал заяви, че мнението му за този мач не се е променило и той продължава да счита, че малкия финал не трябва да се играе.

“Мисля, че този мач не трябва да се играе никога. Казвам това от 10 години. За съжаления ще трябва да го изиграем. Имаме един ден по-малко за почивка, което не е честно.

Най-лошото в тези мачове е, че можеш да инкасираш две поредни загуби, след като дотогава си се представял чудесно в турнира.

Така се прибираш вкъщи като “лузър” след две поражения, което не е правилно. Повтарям това в последните 10 - 15 години. Не трябва да караш футболистите да играят за 3-4-то място, защото има само една награда и тя е за шампиона”, завърши Луис ван Гаал.