Валери Божинов съсече Черно море на "Тича"

Левски прекъсна негативната си серия във Варна, след като в стойностен и драматичен мач на "Тича" 26-кратните шампиони надиграха с 2:1 отбора на Черно море.

Двубоят беше един от най-атрактивните изобщо през сезона, като „сините“ стигнаха до гол на Владимир Гаджев в 4' от дузпа, но в 12' Домовчийски върна своите в мача след грешка на Станислав Ангелов.

Валери Божинов се оказа героят за гостите, след като в 54' с глава донесе победата за своите, реализирайки третия си гол в българския футбол.

Това беше едва трета загуба за Черно море на „Тича“ след разделянето на шампионата на две седмѝци, както и първа загуба срещу Левски у дома от 2010 година насам. Георги Иванов – Гонзо пък записа втора поредна загуба срещу отбора, в който се завръща след година.

За Левски успокоението е, че е един от малкото отбори, които успяха да победат Черно море във Варна и най-вероятно ще завършат на 5-о място в класирането. Играчите на Елин Топузаков имат актив от 59 точки – 5 повече от Черно море. Място в Европа обаче не стои на дневен ред.

Домакините ще имат сериозни претенции към рефера Ивайло Стоянов, който в 72' не отсъди дузпа за нарушение на Димов срещу Бакари в наказателното поле, а нападателят беше изнесен на носилка.

Топузков отново бе заложил на Генков и Божинов като нападателно дуо. Мисяк, Цонев и Орачев също бяха титуляри за Левски, докато Георги Иванов – Гонзо не изненада със своя състав, като Домовчийски поведе нападението срещу бившия си тим.

В 4' дойде първата опасна ситуация, след като Владимир Гаджев успя да излъже съперник и стреля силно от границата на наказателното поле, но топката премина на сантиметри от страничната греда.

Последва и жестока грешка на Китанов, след като вратарят хвана топката, но излезе с нея извън наказателното поле. Той беше санкциониран с жълт картон, а при прекия свободен удаr се стигна до удар на Гаджев. Венков парира с ръка и съдията отсъди дузпа.

4084423

Зад топката застана Гаджев, който прати топката много точно в долния ляв ъгъл. Китанов позна посоката, но не успя да се намеси - 1:0 за "сините". Те продължиха да играят по-добре, но в 12' Ангелов направи ужасяваща грешка.

Капитанът на Левски се опит да мине покрай Домовчийски, но нападателят отне топката и хладнокръвно нанесе категоричен удар в долния десен ъгъл - 1:1 във Варна. Двубоят продължи в ударно темпо, но Домовчийски и Мисяк се отчетоха с по един пропуск в следващите атаки.

Последваха силни минути за "моряците", в които Домо отново се откри и пропусна, а удар на Бакари профуча встрани от вратата. В 29' Божилов центрира отлично в наказателното поле, а ударът на Домовчийски отново не попадна в очертанията на вратата.

4048665

Минута по-късно на терена се появи Пламен Димов на мястото на Аймен Белаид, който получи контузия в глезена. В 36' пък домакините имаха претенции за дузпа за игра с ръка на Божинов, но реферът правилно не отсъди 11-метров наказателен удар.

В края на полувремето Коконов остана сам на лявото крило и центрира отлично към Бакари, който беше на далечната греда. Той стреля с глава в обратния ъгъл, но Блажевич с една ръка успя да спаси. След корнера Венков стреля с глава, но неточно.

Слд почивката Левски пръв намери правилния път към една от двете врати. В 53' Гаджев проби отдясно и центрира към далечната греда, където Котев изпусна Божинов, а нападателят с удар в обратния ъгъл направи 2:1 за "сините".

4084422

Гостите можеха да поведат и с повече, след като Мисяк проби отляво и намери Божинов в пеналта. Нападателят не се забави и бързо пусна към Цонев, който стреля силно, но Китанов успя да спаси. В 72' пък домакините получиха още лоши новини, след като Бакари получи контузия след съприкосновения с Пламен Димов. В ситуацията домакините искаха дузпа, но съдията не посмя да отсъди наказателен удар.

Натискът на Черно море не даде резултат, а в 90' Китанов сбърка и подари топката на Божинов. Той реши да подаде на Стивън Петков, но рожденикът сам срещу вратата не успя да засече подаването. Минута по-късно и Борислав Цонев изпусна сам срещу Китанов. Това обаче не оказа влияние и Левски успя да стигне до трите точки.