Уникален Козмин Моци класира Лудогорец в Шампионската лига след спираща дъха драма на дузпите

Лудогорец е вторият български отбор, който се класира в групите на Шампионската лига.

Българският шампион заслужи своето класиране след смъртоносната драма на дузпите, където защитникът Козмин Моци спаси два удара от бялата точка на Стяуа. Преди това Владо Стоянов бе изгонен заради червен картон в последната минута на продълженията.

Бившият футболист на Динамо (Букуреш) направи мача на живота си, а накрая показа, че има качествата на много добър вратар.

Лудогорец трябваше да изстрада до последно своя успех, но сега ще се наслаждава на футбол от най-висока класа в Шампионската лига.

Разградските „орли“ имаха инициативата след 15-та минута на мача и търсеха постоянно гола, но нямаха шанс пред вратата на румънците. Все пак това се случи в последната 90-та минута, когато резервата Вандерсон със страхотен удар от границата на наказателното поле бе точен за 1:0. Този резултат означаваше, че ще има продължения и евентуално дузпи.

В продълженията съдията спести втори жълт картон на Варела, който две минути преди края на мача излезе сам срещу Владислав Стоянов и той трябваше да го фаулира и получи червен картон. Георги Дерменджиев бе направил всички смени и на вратата застана румънският защитник Козмин Моци.

Той обаче се превърна в абсолютен герой спасявайки две дузпи за своя тим. Лудогорец и Стяуя трябваше да си бият по седем дузпи, за да определят кой е по-добър от бялата точка.

Треньорът Георги Дерменжиев направи две промени от срещата в Букурещ преди седмица. Христо Златински и Юнес Хамза бяха заменени от Фабио Ешпиньо и Роман Безяк.

Наставникът заложи на вратата на Владислав Стоянов. В защита бяха Йордан Минев, Жуниор Кайсара, Козмин Моци и Георги Терзиев. В халфовата линия Светльо Дяков и Фабио Ешпиньо започнаха като опорни халфове, а Марселиньо, Мишо Александров и Мисиджан заедно с нападателя Роман Безяк атакува вратата на Стяуа.

4110005

В отбора на Стяуа също имаше две промени. Голмайсторът от предния мач Александру Чипчу е наказан и неговото място е заето от Клуадиу Кешеру. Капитанът Кристиан Танасе е титуляр за сметка на Николае Станчу. Главен съдия на мача бе испанския арбитър Алберто Майенко

За първите пет минути имаше два корнера преди да се стигне до първата по-сериозна опасност пред вратата на Лудогорец.

Атака по лявото крило на Стяуа стигна до центриране в наказателното поле, където от чудесна възможност Кешеру не успя да уцели вратата. Капитанът на румънския тим Кристиан Танасе получи контузия в първите минути и бе заменен от Никулае Станчу.

Лудогорец тръгна много плахо, но постепенно започна да поглежда в предни позиции. В 15-та минута дойде и първият удар във врата на Стяуа. Атака по дясното крило на Кайсара, при което последва центриране в наказателното поле, но Мишо Александров стреля точно в ръцете на вратаря.

В 22-та минута Стяуа пропусна втора добра възможност за гол. Лучан Санмартеан навърза няколко футболиста на Лудогорец и с малко късмет стигна до много добра позиция, но топката мина близо до страничната греда. Малко преди това Кешеру стреля от фаул, но отново топката мина над вратата.

4110002

Постепенно българите взеха нещата в своите ръце. Първо Фабио Ешпиньо стреля много опасно от пряк свободен удар, като вратаря Арлаускас изби със сетни усилия в корнер. При изпълнението на ъгловия удар отново вратаря на Стяуа се намеси като изпревари Козмин Моци и изби топката от неговата глава.

Последва късо центриране в наказателното поле, но защитата на Стяуа успя да блокира удара в малкото наказателно поле. Лудорец сътвори нова опасна атака и Роман Безяк стреля с глава в аут след центрирането на Мишо Александров.

Страхотен пропуск направи и Върджил Мисиджан в 43-та минута. Отново много добра игра на Мишо Александров по дясното крило, който с много хубав пас намери холандското крило на метър пред вратаря, но Мисиджан не уцели добре топката и не успя да я насочи във вратата.

Второто полувреме Лудогорец започна много надъхано. При една атака отдясно Кайсара центрира високо към далечната греда, където Мисиджан изскочи и стреля силно и неточно с глава.

4110007

Българският шампион определено вече държеше инициативата в мача и търсеше попадение. Разградският тим може да рискува повече в следващите минути защото румънците пък изчакват всяка удобна възможност за контра атака.

Стяуа успя да изравни играта и стигна до много добро положение, при което удари греда. След центриране от пряк свободен Шукала се извиси над всички и стреля с глава, но Владо Стоянов с големи усилия успя да избие топката в гредата.

Срещата се поизнерви и съдията показа няколко жълти картона да успокои страстите. В 77-та минута Безяк и Марселиньо направиха чудесно двойно подаване, което изведе бразилеца на много добра позиция, но ударът му бе блокиран и вратаря се справи.

Георги Дерменджиев направи две смени като пусна в игра Юнес Хамза, Дани Абало и Вандерсон на мястото на Безяк, Александров и Мисиджан. Абало открадна една топка близо до мястото за изпълнение на корнер и подаде на Хамза, който обаче стреля много неточно високо над вратата.

Българският шампион стигна до важния гол в последната минута на мача. След центриране от корнер топката бе избита към границата на наказателното поле, където резерва Вандерсон с бомбастичен удар не остави шансове на Стяуа.

Продълженията започнаха с ново положения за Лудогорец. Козмин Моци стреля с глава, но вратарят се справи. В 99-та минута Варела наруши правилата срещу футболист на Лудогорец в центъра на терена, който се откъсваше напред. Съдията Майенко спести сигурен втори жълт картон на футболиста.

Темпото на игра спадна и двата отбора гледаха да не допуснат някоя сериозна грешка. Лудогорец държеше повече топката и комбинираше в центъра на терена и половината на Стяуа, докато румънците предимно за защитаваха.

В 118-та минута обаче Варела излезе сам срещу Владо Стоянов и бе фаулиран от българския вратар, за което получи червен картон. Това бе ужасно неприятно след като Стоянов е известен с това, че се справя много по-добре при дузпите.

Георги Дерменджиев бе направил всички смени и така на вратата застана румънският защитник Козмин Моци, който ще трябва да се справи при дузпите.