Три дузпи, три гола и три точки за Ливърпул на "Олд Трафорд"

снимка: Guliver/Getty Images

Марк Клатенбърг отсъди цели три дузпи в полза на Ливърпул, а мърсисайдският колос разгроми с 3:0 големия си съперник Манчестър Юнайтед насред неговия "Олд Трафорд" в голямото дерби на английския футбол.

По този начин Ливърпул събра 62 точки и изпревари Манчестър Сити на второто място в Премиършип, запазвайки шансове за шампионската титла в Англия. Две от дузпите в полза на Ливърпул бяха реализирани от капитана Стивън Джерард, като веднъж "осмицата" пропусна. Луис Суарес обаче също се разписа, правейки резултата класически в полза на гостите.

Така Ливърпул събра 62 точки след 29 изиграни мача и остава на четири пункта зад лидера Челси, който е и с мач повече. Трети с 60 точки е Манчестър Сити, който е с цели три мача по-малко от Челси и с два по-малко от Ливърпул. Манчестър Юнайтед пък остава на незавидната 7-а позиция с актив от 48 точки - с три изоставане от шестия Евертън.

Домакините от Манчестър Юнайтед доиграха срещата и с десет души, след като капитанът Неманя Видич бе изгонен при третата отсъдена дузпа в полза на гостите. Повторенията обаче показаха, че Даниел Стъридж откровено симулира в наказателното поле на "дяволите".

На вратата на домакините по традиция започна Давид де Хеа, а в стартовия състав се завърна и Рафаел. Фил Джоунс партнираше на Неманя Видич в центъра, а отляво бе Патрис Евра. Фелайни и Карик си партнираха в центъра на полузащитата на тима, а Аднан Янузай бе предпочетен пред Иънг и Валенсия. Мата и Рууни оформиха ударното трио зад изнесения напред Робин ван Перси.

Брендън Роджърс противопостави срещу Юнайтед обичайните си единадесет, но с една промяна. На мястото на Сисоко отляво на защитата действаше Фланаган, а отдясно - Джонсън. Агер и Шкъртел оформиха дуото пред Миньоле. В средата на терена Стивън Джерард, Джо Алан и Хендерсън трябваше да дирижират играта на Ливърпул, а убийственото трио Стъридж - Суарес - Стърлинг трябваше да бележи голове в противниковата врата.

Гостите от Ливърпул започнаха по-добре срещата, като футболистите на Брендън Роджърс започнаха да атакуват своя домакин. Още в 2' мърсисайдци можеха да открият резултата, но пропуск направи Рахийм Стърлинг. Младият ас на Ливърпул изпревари Фил Джоунс и засече центриране на Хендерсън, но изпращайки топката в аут.

4073212

Постепенно домакините от Юнайтед започнаха да играят по-често с топката, изнасяйки играта в по-предни позиции. В 18' топката попадна в краката на Робин ван Перси, но опитът за изстрел на холандския голмайстор не се оказа успешен. Минута по-късно събитията се пренесоха и пред Давид де Хеа, но Даниел Стъридж също не бе ефективен в стрелбата си.

В 28' Ливърпул отново се оказа по-опасният тим на терена. Капитанът на "дяволите" Неманя Видич успя да спре Луис Суарес, но топката попадна право в краката на Стивън Джерард. "Осмицата" стреля без замисляне, но не успявайки да отправи голов удар.

Резултатът на "Олд Трафорд" бе открит в 34'. Рафаел игра с ръка срещу Луис Суарес в наказателното поле, а реферът Марк Клатенбърг посочи бялата точка. Зад топката застана капитанът Стивън Джерард, който прати Давид де Хеа в противоположния ъгъл - 0:1. Футболистите на Ливърпул искаха и втори жълт картон за Рафаел, но в крайна сметка бразилецът бе пожален в ситуацията.

4073248

Последните минути на първата част преминаха под диктовката на домакините. В 42' удар на Ван Перси се отклони в главата на Шкъртел, а малко след това Уейн Рууни бе близо до изравняване. Първо изстрел на английския национал бе спасен от Миньоле, а секунди след това Мартин Шкъртел се хвърли на пътя на топката, не позволявайки на Рууни да осъществи добавка.

Още в началото на втората част Ливърпул удвои преднината си, като това отново се случи след изпълнение на дузпа. Фил Джоунс избута Джо Алън в пеналтерията на Юнайтед, а Марк Клатенбърг не се поколеба да посочи за втори път бялата точка. Този път Де Хеа успя да улови ъгъла, но изпълнението на Стивън Джерард бе безкомпромисно - 0:2. За "осмицата" това бе и 8-а реализирана дузпа от началото на сезона.

В следващите десет минути футболистите на Юнайтед също претендираха на два пъти за неотсъдени дузпи, но Марк Клатенбърг подмина протестите им. Постепенно Манчестър Юнайтед започна да установява натиск в половината на мърсисайдци, докато футболистите на Брендън Роджърс изчакваха възможности да контраатакуват.

В 59' Луис Суарес навлезе в наказателното поле на домакините, но уругваецът се подхлъзна и загуби кълбото. Малко по-късно Маруан Фелаини опита силен изстрел от дъгата на наказателното поле, но белгийският национал прати топката високо над напречната греда.

Последваха силни минути и за гостите. Акция на Луис Суарес и Дани Стъридж не завърши с удар, но в 73' капитанът Стивън Джерард бе много близо до отбелязването на хеттрик. Сърцатият халф стреля мощно от зоната на дъгата, а рикошет в противников бранител за малко не доведе до трето попадение във вратата на Давид де Хеа.

Две минути по-късно Манчестър Юнайтед можеше да намали, но Робин ван Перси не оползотвори добра игра и центриране на Уейн Рууни. В 78' трибуните на "Олд Трафорд" настръхнаха, защото Марк Клатенбърг отсъди и трета дузпа в полза на Ливърпул. Даниел Стъридж видимо симулира срещу Неманя Видич, но арбитърът се подлъга и отново посочи бялата точка. Капитанът на Юнайтед бе изгонен от игра, но третият изстрел на Стивън Джерард срещна гредата.

4073261

Между 82' и 84' дойдоха минутите на Луис Суарес. Първо Давид де Хеа спаси стопроцентова възможност на уругваеца, но малко след това "седмицата" също се разписа. Голмайсторът на гостите получи брилянтен пас от Стъридж и очи в очи с Де Хеа технично преодоля испанския национал за 0:3.

Manchester United 0-3 Liverpool All Goalsby all-goals